Nüve Forum


İşletme Bölümü hakkinda Üçüncü Ve Son Aşama : The Euro ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Bilindiği gibi temelleri Aralık 1991***8217;de Maastricht***8217;te atılan parasal birliğin sağlanmasına yönelik geçiş dönemi üç aşamalı olarak planlanmıştı. Birinci aşamada Avrupa Para Birliği Sistemine (EMS) dahil tüm ülkelerde sermaye hareketleri üzerindeki

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.03.10, 10:11
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Üçüncü Ve Son Aşama : The Euro

[coverattach=1]Bilindiği gibi temelleri Aralık 1991***8217;de Maastricht***8217;te atılan parasal birliğin sağlanmasına yönelik geçiş dönemi üç aşamalı olarak planlanmıştı. Birinci aşamada Avrupa Para Birliği Sistemine (EMS) dahil tüm ülkelerde sermaye hareketleri üzerindeki bütün yasal ve idari engeller kaldırılmış (1 Temmuz 1990 ile 31 Aralık 1993 arası), ikinci aşamada ise Avrupa Para Enstitüsü (EMI) kurularak Avrupa Merkez Bankası (ECB-AMB) kurulana kadar ki süre içinde topluluğa dahil ülkelerin merkez bankaları arasında işbirliği ve uyum sağlanmıştır ( 1 Ocak 1994 ile 31 Aralık 1998 arası ). Topluluk artık 1 ocak 1999 tarihinde geçiş şartlarını sağlayan 11 ülke ( Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksembourg, Portekiz ) ( İngiltere, Danimarka, İsveç kendi isteğiyle ve Yunanistan geçiş şartlarını sağlayamadığından şimdilik sistemin dışında) ile üçüncü ve son aşamaya geçişi planlamıştır.
Euro***8217;nun yüzyıla damgasını vuracak önemli bir gelişme oluşunun nedeni; yukarda adı geçen 11 ülkenin Dünya ülkelerinin toplam Gayri Safi Milli Hasılasının %19.4***8217;ünü ve toplam uluslararası ticaretin % 18.6***8217;sını temsil etmesidir. Dünya ülkelerinin toplam Gayri Safi Milli Hasılasının % 19.6***8217;sını Amerika***8217;nın ve % 7.7***8217;sini Japonya***8217;nın, toplam uluslararası ticaretin % 16.6***8217;sını Amerika***8217;nın ve % 8.2***8217;sini Japonya***8217;nın temsil ettiği düşünülürse Euro***8217;nun dünyanın ikinci güçlü para birimi olacağı açıkça görülmektedir.
1 Ocak 1999 tarihinden itibaren Avrupa Merkez Bankası söz konusu 11 ülkenin Merkez Bankalarının para politikalarını yönlendirmeye başlayacak 1 Temmuz 2002 tarihinde Euro pratik olarak milli paraların yerini alacaktır. Euro uygulamasına geçişin 21.yy***8217;a damgasını vuracak bir gelişme olduğu ve Türkiye***8217;nin de bu gelişmeye yönelik bir hazırlık yapmasının (öncelikle bankacılık sektöründe) kaçınılmaz olduğu açıktır. Bu makale Euro***8217;nun beklenen yararlarının neler olduğu, pratikte Euro uygulamasına nasıl geçiş sağlanacağı gibi konuların okuyucuya aktarılması amacı ile yazılmıştır.
AVRUPA MERKEZ BANKASI
Merkezi Frankfurt***8217;ta bulunan AMB***8217;sı 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren sisteme dahil üye ülkelerin para politikalarını belirlemeye başlayacak ve aynı zamanda bu politikaların uygulanmasından da sorumlu olacaktır. Sisteme dahil olan ülkelerin ulusal Merkez Bankaları varlığını devam ettirecek ancak parasal politikalarda AMB***8217;nın saptadığı politikaları uygulamada araç olacaklardır. Ayrıca, AB dışı dövizlere karşı kur politikasını belirleme görevi AMB***8217;na verildiğinden üye ülkelerin ulusal Merkez Bankalarının döviz rezervlerini AMB***8217;sı yönetecektir.
Avrupa Para Enstitüsünün sisteme dahil ülkelerin ulusal Merkez bankalarının bağımsızlığına verdiği önem yayınladıkları bir raporda açıkça görülmektedir . Raporun merkez bankalarının bağımsızlığı ile ilgili bölümünün en başında şu ifade yer almaktadır: ***8220;Avrupa Merkez Bankaları Sistemi para politikasını tespit ve uygulama konusunda tek başına yetkili ve görevli kılınmıştır. Politik otoriteden bağımsızlık sistemin, kendisine kanunla verilmiş bulunan fiyat istikrarı hedefiyle uyumlu bir para politikası tespit edilmesine ve uygulanmasına imkan sağlayacaktır***8221;. Bağımsızlık kurumsal, kişisel ve mali alanlarda olmak üzere üç hususta ele alınmıştır. Kurumsal bağımsızlık, sisteme dahil ülkelerin hükümetleri her ne şekilde olursa olsun AMB kararlarını etkilemek, iptal etmek ya da geciktirmeye yönelik faaliyetlerde bulunamayacakları anlamını taşımaktadır. Kişisel bağımsızlık, ulusal merkez bankalrı başkanlarının ya da karar alma konumundaki yöneticilerin keyfi nedenlerle görevden alınmalarına yöneliktir. Mali bağımsızlık ise hükümetlerin dolaylı yollarla da olsa merkez bankalarını etkilemesinin mümkün olmamasına yöneliktir.
EURO***8217;NUN BEKLENEN YARARLARI
Euro uygulamasının ilk ve en belirgin yararının, parasal birliğe dahil ülkeler arasında döviz kuru dalgalanmaları ortadan kaldırarak bir fiyat birliği sağlayacağından geleceğe yönelik belirsizliği ortadan kaldıracak ve buda sonuçta özel sektör yatırımlarının artışını ve ekonominin canlanmasını sağlayacağı olduğu söylenebilir.
Parasal birliğe dahil ülkelerin euro uygulamasına geçmek istemelerinin nedenleri maddeler halinde aşağıdaki şekilde özetlenebilir.
1. Fiyat şeffaflığı : EMU***8217;ya dahil ülkeler arasında tek bir para biriminin kullanılması tüketicilerin her ülkede uygulana ürün ve hizmet fiyatlarını rahatlıkla karşılaştırma imkanını sağlayacaktır. Bunun sonucu olarak ta rekabet hızlanacak ve ürün ve hizmet kalitesinde artış sağlanacaktır.
2. Döviz Pazarları : Parasal birliğe dahil ülkeler arasında döviz pazarları ortadan kalkacağından hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için döviz bozdurma masrafları sıfırlanacaktır. Bunun yanı sıra döviz kuru riski söz konusu olmayacağından riskten korunma (hedging) ihtiyacı da ortadan kalkacak ve ülkeler arası ticaret ve şirket karlarında artış olacaktır.
3. Faiz Oranları : Bağımsız, güçlü ve kredibilitesi yüksek bir Avrupa Merkez Bankasının enflasyonla mücadeleyi çok daha rahat ve daha düşük maliyetlerle yapabilmesi mümkün olacaktır. Buda sonuçta gerçek faiz oranlarının düşmesine ve yatırımların çoğalmasına neden olacaktır.
4. uluslararası İlişkiler : Euro statü olarak ABD doları gibi güçlü bir para birimi olacağından uluslararası ticarette artık dolar ya da yen yerine kontratlar Euro üzerinden yapılabilecek ve EMU üyesi ülkeler uluslararası döviz kurlarındaki dalgalanmalardan daha az etkileneceklerdir.
5. Politik Yaraları : Euro***8217;nun uluslararası güçlü bir para birimi olması nedeniyle ekonomik anlamda sağladığı avantajlar sonunda topluluğa uluslararası politik tartışmalarda ya da görüşme ve pazarlıklarda daha güçlü bir taraf olmasını sağlayacaktır. Öte yandan, topluluk üyesi ülkeler arasında da politik işbirliğini güçlendirecektir.

Doç. Dr. Gürel KONURALP
M.Ü. İ.İ.B.F. İşletme Bölümü öğretim üyesi.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg The Euro.jpg (27,1 KB (Kilobyte), 880x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 02.03.10, 10:16
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Üçüncü Ve Son Aşama : The Euro

EURO***8217;YA GEÇİŞ AŞAMALARI
1998 başlarında başlayan hazırlık döneminin sonunda Euro***8217;ya geçiş 1 Ocak 1999***8217;da başlayacak ve 3 yıl sürecektir. Euro***8217;ya geçiş senaryosunun en ilgi çekici yanı 1 Ocak 1999***8217;dan 1 Ocak 2002***8217;ye kadar ( en erken 1 Temmuz 2001***8217;e kadar) banka parası olarak işlem görmesidir. Bunun anlamı söz konusu dönemde ülkelerin şu andaki ulusal paraları işlem görecek, Euro fiziksel olarak (kağıt para ya da madeni para olarak) dolaşımda olmayacaktır. Bu dönemde yasal çerçeve oluşturulacak, her üye kendi pilot çalışmasını yapacak ve ulusal bir Pazar planı oluşturacak ve ayrıca Euro***8217;nun kağıt para olarak ya da madeni para olarak basımı (üretilmesi) sağlanacaktır.
1 Ocak 1999***8217;da başlayacak olan 3 yıllık geçiş döneminin başlarında artık geri dönüşü mümkün olmayan Euro***8217;ya dönüşüm oranları belirlenecek ve Euro tek başına bir para birimi olacaktır. Bu tarihten itibaren EMU üyelerinin parasal politikaları ve döviz kuru politikaları Euro cinsinden gerçekleştirilecektir. Ayrıca, bankalar arası işlemler, para ve sermaye piyasalarındaki işlemler Euro cinsinden olacaktır. Geçiş dönemi sürecinde de finansal ve bankacılık işlemlerinin Euro***8217;ya geçişinde gerekli diğer düzenlemeler yapılacak ve hükümetler ile özel sektör için bunu kolaylaştırıcı önlemler alınacaktır. en erken 1 Temmuz 2001 ya da en geç 30 Haziran 2002 ( en fazla 6 ay) tarihlerinde ise Euro fiziksel anlamda dolaşıma geçecek ve piyasadaki ulusal paralar Euro karılığında piyasadan toplanacaktır. Ayrıca, bütün ödeme terminalleri ve nakit çekme makinaları Euro***8217;ya göre değiştirilecektir.
Ulusal paraların Euro***8217;ya dönüşüm oranları henüz belirlenmemiştir. Bu konuda ilk ipuçları Aralık 1996***8217;da yapılan Dublin zirvesinde verilmiştir. Zirveden çıkan sonuç geçiş döneminde ki son birkaç ayın döviz kur ortalaması dönüşüm oranının belirlenmesinde kullanılacağıdır. Euro***8217;nun kağıt para ve madeni para olarak hangi değerlerde olacağı şimdiden saptanmıştır. Madeni para olarak 8 farklı değerde euro olacaktır: 1, 2, 5, 10, 20, ve 50 euro-cents ( Euro***8217;nun alt-ünitesi cent olacaktır) ve 1 ve 2 Euro. Kağıt parada ise 7 farklı değer olacaktır: 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euros. Temmuz 2002***8217;den sonra ulusal paralar geçerli olmayacak ancak Merkez Bankalarında Euro***8217;ya değiştirilebilecektir.
EMU***8217;ya dahil ulusal paralar Euro***8217;nun ondalık sistemde olmayan alt üniteleri (centimes, cents vb.) olarak değerlendirilecektir. Ancak, hali hazırdaki alt üniteler ondalık sisteme uygun olduğundan yuvarlama işlemleri uygulamada birtakım zorluklara neden olacaktır. Örneğin, bir ekmeğin fiyatının 1 Euro olduğunu ve 1 Euro***8217;nun dönüşüm oranının da 1euro= 1.73282 DEM olduğunu varsayarsak, fırında ekmeğin fiyatı 1 Euro ya da 1.7 DEM olarak ( yuvarlama 0.05***8217;in üzerinde ise yukarıya doğru, altında ise aşağıya doğru yapılacaktır) belirlenecektir. Tek bir ekmek satışında aradaki fark ( 1.73282- 1.7 = 0.03282) anlamsız görülebilir, ancak, fırıncının bir hazır yemek fabrikasından 1.000 ekmeklik bir sipariş aldığını düşünürsek 1.7 DEM***8217;lik fiyattan maliyeti 1.000x1.7= 1.700 DEM olacaktır. Öte yandan, gerçek dönüşüm oranına göre maliyetin 1.000x1.73282=1732,82 DEM olması gerekmektedir. Aradaki fark 32,82 DEM***8217;dir. Sipariş miktarı çoğaldıkça aradaki farkta artacaktır.
Yukarda ki örnek tek taraflı dönüşümlerde ortaya çıkabilecek problemlere örnek olarak verilmiştir. Çift taraflı dönüşümlerde ise problem daha da büyümektedir. Örneğin, 1 Euro= 1.73282 dönüşüm oranından 89 Euro***8217;luk bir toplamın çift yanlı dönüşümü yapıldığı varsayılsın. Birinci dönüşüm; Euro***8217;dan DEM***8217;e 89x1.73282= 154,2210 yuvarlandığında 154 DEM olacaktır. İkinci dönüşüm; DEM***8217;den Euro***8217;ya 154/1.73282=88.8725 Euro olacaktır. Açıkça görüldüğü gibi 89 Euro***8217;luk ilk toplama ulaşılamamıştır ( 89-88.8725=0.1275 Euro daha az).
Yuvarlama işlemlerinden doğabilecek problemlerle ilgili henüz bir çözüm geliştirilmemiş olmasına rağmen dönüşümle ilgili genel kurallar aşağıdaki şekilde belirlenmiştir .
***8226; Tutarlar en yakın alt üniteye göre yuvarlanacaktır ( 0.05 ve üstündekiler yukarıya, 0.05***8217;in altındakiler aşağıya doğru).
***8226; Dönüşüm oranları Euro karşılığı ulusal para olarak 6 haneli verilecektir ( örneğin 1euro= 1.73282 DEM, 1 Euro=38.4156 BEF, 1euro=6.61012 FRF, vb.).
***8226; Geçiş dönemi süresince herhangi bir ulusal para diğer bir ulusal paraya çevrilirken (EMU***8217;ya dahil ülkeler arasında) kurlar Euro kullanılarak belirlenecektir. Örneğin, FRF***8217;ı BEF***8217;e çevrilecekse FRF önce Euro***8217;ya çevrilecek ondan sonra Euro BEF***8217;e çevrilecektir. Böylece, yuvarlamadan kaynaklanabilecek büyük ölçüde sistematik kazanç ya da kayıpların önüne geçilebileceği düşünülmektedir.
ULUSAL PAZAR PLANLARI
EMU***8217;ya dahil her ülke geçiş döneminde ulusal Pazar planı adı altında tek para birimine geçişte harmonizasyonu sağlayacak temel prensipleri oluşturacaklardır. Temel prensipler her ülkede aynı olmakla birlikte gelinen aşama her ülke için henüz eşit düzeyde değildir. Her ülkenin Pazar planında olması gereken genel prensipler aşağıdaki şekilde sıralanabilir .
***8226; 1 Ocak 1999***8217;dan itibaren sisteme dahil tüm ülkelerde merkez bankaları parasal politikalarını AMB***8217;nın gözetiminde Euro cinsinden belirleyeceklerdir. Merkez bankaları kendi aralarındaki haberleşmeleri euro cinsinden ve TARGET ( Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer System) aracılığı ile yapacaklardır.
***8226; Üye ülkeler arasındaki döviz kurları Euro aracılığı ile yapılacak ve aynı zamanda döviz pazarlarındaki işlemler kesinlikle Euro cinsinden gerçekleştirilecektir.
***8226; Üye ülkelerin devlet borçlanma araçları Euro cinsinden ihraç edilecektir. Ulusal sermaye pazarlarında hazır olan ülkelerde işlemler 1 Ocak 1999***8217;dan itibaren Euro cinsinden yapılacaktır.
Yukarıda sayılan genel prensipler dışında her ülkenin kendine özgü Pazar planları da mevcuttur. Örnek teşkil etmesi amacıyla burada kısaca bazı üye ülkelerin Pazar planları üzerinde kısaca durulacaktır.
Almanya: Kamu kurumlarında ve kamu denetimindeki finansal pazarlarda 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren Euro kullanılacaktır. Geçiş döneminde banka işlemlerinde müşterinin tercihine bağlı olarak DEM veya Euro kullanılabilecek ve dönüşüm için herhangi bir masraf alınmayacaktır. Firmalar isterlerse muhasebe kayıtlarını ve finansal tablolarını Euro cinsinden tutabileceklerdir. Euro***8217;yu tercih eden şirketler bu kararlarından geri dönemeyeceklerdir.
Fransa: Geçiş döneminde firmalar ve bireyler tercihlerine göre her iki para birimi (FRF ve EUR) cinsinden banka işlemlerini yapabilecekler, bununla birlikte bireylerin Euro kullanmalarını teşvik edici herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Finansal pazarlarda ise 1 Ocak 1999***8217;dan itibaren Euro kullanılmaya başlanacak, hisse senetleri ve tahvillerde kotasyonlar, işlem kapatmaları (settlement) ve teslimler Euro cinsinden yapılacaktır. Bankalar arası işlemler ve bankaları Banque de France***8217;daki hesapları Euro cinsinden olacak ve bankalar arası ödemelerde en geç 1 Ocak 2002 tarihine kadar SIT (Systéme Interbancaire de Télécompensation- Interbank Teleclearing System) kullanılacaktır.
Hollanda: Hollanda geçiş dönemini diğer ülkelerin aksine mümkün olduğunca yumuşatmaya çalışmış ve tüm ödeme sistemlerinin Ocak 2002***8217;den önce Euro***8217;ya dönüşmesini benimsememiştir. Bununla birlikte, Hollanda bankaları Euro cinsinden özellikle müşteriye yönelik euro ürünler için işlemler yapabilecek ancak büyük ölçüde Guilder cinsinden işlemler devam edecektir. Kamu sektörü Ocak 2002***8217;den önce Euro***8217;ya geçmeyecektir.
Belçika: Belçika bireyler, firmalar, devlet, bankalar ve finansal pazarlar olarak ayırdığı 5 adet ekonomik birimin ilişkilerini dikkate alarak bir Pazar planı geliştirmiştir. Pazar planının iki temel prensibi vardır. Birinci prensip olarak ***8220;no obligation, no ban***8221;, (yani Euro kullanımı için hiç bir ekonomik birim zorlanmayacak ancak kullanmak isteyenlere de hiç bir zorluk çıkarılmayacaktır) prensibi benimsenmiştir. İkinci prensip olarak ise profesyonel ekonomik birimlerin 1 Ocak 1999***8217;dan itibaren Euro kullanımına hazır olmaları ve müşteri tercih ederse Euro cinsinden hizmet sunmalarının sağlanması kabul edilmiştir. Merkez bankası ile AMB ve Belçika bankaları arasındaki işlemler ve bankalar arası işlemler ile döviz pazarlarındaki işlemlerle devlet borçlanma araçlarında geçiş döneminde Euro kullanılmaya başlanacaktır.
SONUÇ
Yukarda ki açıklamaların sonucunda Avrupa***8217;da kullanıma başlanacak ortak bir para birimi ile tek pazarın giderek gerçek gücünü ve potansiyelini bulacağını söylemek yanlış olmaz. Tek para biriminin fiyatlandırmayı şeffaf hale getireceği, rekabeti artırarak büyümeyi hızlandıracağı, üye ülkeler arasında kur riski ve kambiyo işlem masraflarını ortadan kaldırmasıyla ticareti körükleyeceği ve Avrupa***8217;nın bütünleşmesini kolaylaştıracağı açıktır .
Ancak öte yandan, Euro uygulamasının Avrupa***8217;da yaşayan toplulukların birbirine benzediği gibi yanlış bir temel üzerine kurulmasından dolayı harmonizasyonun sağlanmasının mümkün olmadığı ve çok uzun sürmeden en fazla 2005 yılında uygulamadan kaldırılacağı görüşünü öne sürenlerde vardır. Daha ileri giden bir görüş ise Harvard***8217;lı bir ekonomist olan Martin Feldstein tarafından ileri sürülmüştür. Feldstein EMU***8217;nun üye ülkeler arasında ve ABD ile büyük görüş faklılıklarına neden olacağını ve bu durumun yeni bir Avrupa savaşının başlamasına dahi neden olabileceğini ileri sürmektedir .
Hükümeti olmayan bir paranın yönetiminin zor olacağı ve beklenenin tersine Euro***8217;nun getireceği disiplin nedeniyle üye ülkelerin durgunluk dönemine gireceği savları da pek gerçekçi görülmemektedir. Yukarıda belirtildiği gibi para yönetimi hükümetlerden bağımsız olan AMB tarafından yapılacağından paranın yönetiminin mümkün olabileceği söylenebilir. Ayrıca, Euro***8217;nun sağlayacağı faydalar üye ülkeleri bir durgunluğa sürüklemesi de mümkün görülmemektedir. Avrupa birliğinin şimdiki aşamasına gelmesi bir anda olmamıştır. Uzunca süren bir dönemde hedeflere aşama aşama gelinmiş ve son aşama olarak şu anda tek para birimine geçiş öngörülmektedir. Avrupa Birliğinin bu aşamadan sonraki hedefinin ne olacağı ise belki de şu anda hayalleri zorlayıcı bir soru olarak kalmaktadır.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 08gurel.pdf (174,7 KB (Kilobyte), 21x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aşama, euro, son, üçüncü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:11 .