Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İşletme Bölümü > İşletmelerde Teknolojik Değişim Ve Bir Alan Araştırması

İşletme Bölümü hakkinda İşletmelerde Teknolojik Değişim Ve Bir Alan Araştırması ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İşletmelerde Teknolojik Değ İşim Ve Bir Alan Araştırması-Technologic Changes In Enterprıses And A Field Research Teknoloji ve teknolojik değişim işletmelerin alanları ile ilgili ele almadığı önemli konulardan biridir. Küresel ve

Like Tree1Likes
  • 1 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.04.10, 10:36
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart İşletmelerde Teknolojik Değişim Ve Bir Alan Araştırması

[coverattach=1]İşletmelerde Teknolojik Değ İşim Ve Bir Alan Araştırması-Technologic Changes In Enterprıses And A Field Research
Teknoloji ve teknolojik değişim işletmelerin alanları ile ilgili ele almadığı önemli konulardan biridir. Küresel ve yerel piyasalarda değişime uyum sağlamadan ayakta kalmanın imkânsızlığını fark eden işletmeler, vizyonları çerçevesinde ar-ge ve teknolojiye yaptıkları yatırımları arttırmaktadırlar. İşletmeler, rekabetin artması ve müşteri taleplerindeki hızlı farklılaşmalar nedeniyle teknoloji değişimlerine daha hassas yaklaşmaya başlamıştır. Mal, hizmet ve bilgi üretimi yapan işletmeler değişime ayak uyduramadıkları ve doğru zamanda doğru kararları alarak hayata geçiremediklerinde, yaşamlarının sona ermesi de dahil olmak üzere bir çok problemle karşı karşıya kalabilmektedirler. Her geçen gün yeni üretim ve yönetim teknolojilerinin ortaya çıkması nedeniyle işletmeler rakipleri karşısında zayıf duruma düşebilmektedirler. Bu çalışmada, işletmelerde teknoloji kavramı değerlendirildikten sonra teknoloji yönetimi, aşamaları, teknolojik rekabet stratejileri ve teknoloji yönetiminde karşılaşılan problemler ele alınmaktadır. Çalışmanın son bölümünde teknolojik değişimle ilgili Türkiye Otomotiv Sektöründe yapılan bir alan araştırması yer almaktadır. Bu araştırmada işletmelerin teknoloji transferi, teknolojik değişim ve teknolojik kararları alma süreçleri değerlendirilmektedir. (Akademik Dizayn Dergisi, 2008;2(2):61-67).

Technology and technological changes are one of the most important subjects that the enterprises do not take them into consideration. The enterprises increase the investments of research and development and technology after they considered that it is impossible to stand in the global and regional markets without getting an adaptation to the changes. They began to show more sensitive approach to technological changes because of the increasing rivalry and rapid changes in the customer demands. The enterprises producing goods, service and knowledge can face many problems including the end of their lives when they cannot keep up with the changes and cannot take the right decisions at the right times. The enterprises can become weakened against their rivals because of the new production and management technologies arising each day. In this study, management and phases of technology, technological rivalry strategies and the problems faced in technology management are considered after the technology concept in the enterprises is evaluated. In the last part of the study, there exists a field research made in Turkish Automotive Sector about technological changes. In this research, the technology transfer, technological changes and the technological decision process of the enterprises are evaluated. (Journal of Academic Design, 2008;2(2):61-67).

Giriş
Tarih boyunca yapılan bilimsel gelişme¬lerin %90'ının son 30-40 yıl içerisinde meydana geldiği belirtilmektedir [1]. Bu denli yoğun gelişimin olduğu kabul edilen yüzyılımızda, işletmelerin ya da ülkelerin buna kayıtsız kalmaları ve geleneksel üretim ve yönetim metodlarıyla yola devam etmeleri düşünülemez. Zira teknolojiyi takip etmek, geliştirmek ve kullanmak, işletmelerin geleceğini tayin etmiştir ve etmeye de devam edecektir.
İleri teknolojilerin kullanıldığı günümüzde, mevcut teknolojileri geliştirme, kullanma yeteneğini arttır¬ma ve yeni teknolojik kararları almada teknoloji yönetimi anlayışı önemli bir yol göstericidir. Tek¬noloji yönetimi üretim stratejilerinin yenilenmesi ve geliştirilmesi konularının yanında yönetim, finansman, pazarlama ve insan kaynaklarının değerlendirilmesi gibi alanlara da etki etmektedir.
Teknoloji uygulamaları tüm işletme bünyesinde içselleştirildiğinde kendisinden beklenen verim¬liliği ve sinerjiyi açığa çıkartabilmektedir. Teknoloji yönetimi, işletmeler açısından önemle dikkate alınması gereken stratejik kararlar bütünüdür. Bu yönetim tarzıyla hedeflenen, ra¬kiplerin teknoloji hamlelerine cevap vermenin ötesinde, işletmenin kendi sektöründe oyunun kurallarını belirleyen bir piyasa aktörü haline gelmesini sağlamaktır. Bu anlayış seviyesine ula¬şan işletmelerin kendi geleceklerini şekillendir¬mede de zorluk çekmeyeceği açıktır. Teknoloji tahmini, teknoloji planlaması, Ar-Ge yönetimi, teknoloji transferi ve teknoloji seçimi gibi konuları içeren teknoloji yönetimine işletmelerin gereken önemi vermeleri gerekmektedir.

Süleyman SEMİZ*, Şenol OKAY*, Emin EMİRZA**
*PamukkaleÜniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölümü, Denizli. ** Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Bölümü, Afyon.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg online13.jpg (60,7 KB (Kilobyte), 701x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 96.pdf (425,6 KB (Kilobyte), 26x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alan, araştırması, değişim, teknolojik, ışletmelerde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:39 .