Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İşletme Bölümü > İşletme Performansının Arttırılmasında Pazarlama-Üretim İşbirliğinin Önemi

İşletme Bölümü hakkinda İşletme Performansının Arttırılmasında Pazarlama-Üretim İşbirliğinin Önemi ile ilgili bilgiler


İşletme Performansının Arttırılmasında Pazarlama-Üretim İşbirliğinin Önemi-The Importance Of Marketing-Production Cooperation In Increasing Business Performance Bir şirketin başarısı, çeşitli bölümleri arasında entegrasyonu gerektirmektedir. Özellikle üretim-pazarlama fonksiyonları arasındaki bütünleşik bir işbirliğinin işletme

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.08.10, 13:19
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart İşletme Performansının Arttırılmasında Pazarlama-Üretim İşbirliğinin Önemi

İşletme Performansının Arttırılmasında Pazarlama-Üretim İşbirliğinin Önemi-The Importance Of Marketing-Production Cooperation In Increasing Business Performance
Bir şirketin başarısı, çeşitli bölümleri arasında entegrasyonu gerektirmektedir. Özellikle üretim-pazarlama fonksiyonları arasındaki bütünleşik bir işbirliğinin işletme performansı üzerinde büyük bir etkisi olduğu göze çarpmaktadır. Çalışmanın amacı, Manisa ve izmir'deki bazı işletmelerin üretim-pazarlama fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, iki fonksiyonun entegrasyonunu etkileyen unsurları bulmak ve sonuç olarak bu entegrasyonun işletme performansı üzerinde ne derece bir etkiye sahip olduğunu saptamaktır. Bulgular, üretim-pazarlama arasında özellikle pazar payı ve ürün-hizmet kalitesi ile ilgili fonksiyonlar arası bir işbirliğinin işletme performansını arttırmada çok önemli olduğuna dair deneysel kanıt sunmaktadır.

The success of a firm requires functional integration of its various departments, and particularly an integrated cooperation between production - marketing functions appears to have a large impact on business performance. The aim of this .study is to explore the elements which have influence on production-marketing integration and finally to determine the degree of the impact of this integration on business performance by assessing the relationship between the two functions of selected companies in Manisa and Izmir. The findings provide empirical evidence that interfunctional cooperation between production and marketing, especially regarding market share and product-service quality, is vital to the increase in business performance.

GİRİŞ
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda değişen dünya ile birlikte müşteri ihtiyaç ve istekleri de değişmekte, müşteriler artık daha kişisel ve daha özelleştirilmiş ürünler talep etmektedir. Günümüzde bir çok işletme, müşteri ihtiyaçlarını karşılayarak rekabet avantaj ş yaratmak için, değişen pazar koşullarına uyum sağlayabilecek üretim ve pazarlama stratejileri uygulamak zorundadır.
Ürün ve işletmelerdeki teknolojik ilerlemeler, kısalmış ürün ömrü, pazarların küreselleşmesi, tüketim ve dağıtım hızı gibi faktörler işletme performansını etkilemekte bu da üretim ve pazarlama stratejileri arasında bir işbirliği sağlama zorunluluğunu arttırmıştır. Bu nedenle, pazarlama ve üretim birimlerinin uyumlu olması ve çatışmaya yer vermeyecek şekilde süreçlerini tasarlaması, işletme performansını arttırmakla birlikte işletmelere önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır.
Üretim ve pazarlama birimlerinin birisi toplam gelirlerden, diğeri ise toplam giderlerden sorumludur. Bu iki zıt kutbu ortak bir paydada buluşturmak ve aynı yöne çekebilmek, işletmenin toplam performansını pozitif yönde etkileyecektir.
1.JPG

Arş. Gör. Ayşe BAYRAK
Celal Bayar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme AD, Manisa
Yrd. Doç. Dr. Tuncer ÖZDİL
Celal Bayar Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü, Manisa
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf IsletmePerformansi.pdf (292,2 KB (Kilobyte), 46x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
arttırılmasında, önemi, pazarlama-üretim, performansının, ışbirliğinin, ışletme

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:27 .