Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İşletme Bölümü > Pazarlama Problemlerinin Çözümünde Yöneylem Araştırmasının Önemi

İşletme Bölümü hakkinda Pazarlama Problemlerinin Çözümünde Yöneylem Araştırmasının Önemi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Pazarlama Problemlerinin Çözümünde Yöneylem Araştırmasının Önemi-The Importance Of Operatıon Research In The Solutıon Of Marketıng Problems Bu çalışmada ilk olarak, pazarlama yönetiminde kantitatif karar alma tekniklerinin nasıl kullanıldığı üzerinde durduk.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.10.10, 07:06
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Pazarlama Problemlerinin Çözümünde Yöneylem Araştırmasının Önemi

[coverattach=1]Pazarlama Problemlerinin Çözümünde Yöneylem Araştırmasının Önemi-The Importance Of Operatıon Research In The Solutıon Of Marketıng Problems
Bu çalışmada ilk olarak, pazarlama yönetiminde kantitatif karar alma tekniklerinin nasıl kullanıldığı üzerinde durduk. Daha sonra, bu tekniklerin arasından yöneylem araştırması üzerinde yoğunlaşarak, pazarlama alanında bu metodun nasıl uygulanacağı ele alındı. Bunlarda başka, bu makalede yöneylem araştırmasının bu alanda ne oranda kullanıldığı irdelenmektedir. Sonuç olarak bu makale uygulamadaki problemler hakkında bazı önerilerde bulunmuştur.

In this study we first consider how quantitave decision making techniques are used in marketing management. Then, we specifically concentrate on operation research among these techniques in the sense that how this metod is applied in the marketing field. Further more, the article evaluates how far operation research is used in this particular area. Finally the article suggestes some recommandations about the application problems.

1.GİRİŞ
PAZARLAMADA KANTİTATİF KARAR VERME TEKNİKLERİ
Kantitatif karar verme teknikleri yöneylem araştırması olarak bilinmektedir. Yöneylem araştırması, işletmelerde karşılaşılan karar verme problemlerinin çözümü için bilimsel yaklaşımın uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Yöneylem araştırması, işletmelerde karar problemlerinin çözümünde kullanılırken sistem yaklaşımından hareket etmektedir. Yöneylem araştırmasında problemler belirli bir sistem çerçevesinde bir bütün halinde çözümlenir.

Yöneylem araştırması; Matematik, İstatistik ve bilgisayar gibi değişik bilim dalarından yararlanarak geliştirilen analitik teknikleri bilimsel yaklaşımla ve araç olarak kullanan uygulamalı bir bilimdir. Bilimsel yaklaşım, işletme yönetiminde karşılaşılan problemleri düzenli olarak inceleme, ölçme işlemleri için izlenecek adımları ve metotları göstermektedir.

Yöneylem araştırması problemlerinin çözümü için altı temel aşamanın takip edilmesi gerekir. Bu aşamalar;

1) Problemin formüle edilmesi,
2) Matematiksel modellerin kurulması,
3) Modelden çözüm elde edilmesi,
4) Modellin ve çözümün test edilmesi,
5) Çözümün kontrol altına alınması,
6) Çözümün uygulanmasıdır.

İşletmelerde karşılaşılan karar verme problemlerinin çözümünde bu altı temel aşamanın sırasıyla takip edilmesi gerekli olmalıdır.

İşletmelerde karşılaşılan problemlerin yöneylem araştırmasına göre çözümünde model kurma önemli olmaktadır. Bu nedenle işletmelerde karşılaşılan karar verme problemlerini çözmek için modeller yoluyla yaklaşım tekniği kullanılmaktadır. Model gerçek hayatta karşılaşılan durumların basitleştirilmiş bir biçimi olarak tanımlanmaktadır. Her model bir takım varsayımlara dayanaktadır.

Yöneylem araştırmasında karar verme problemlerinin çözümünde matematiksel modeller-den yararlanılmaktadır. Matematiksel modeller, iş etkinliğinin ve verimliliğinin artırılmasını ön planda tutmaktadır. Matematiksel modellerde, amaç fonksiyonu, sınırlayıcı şartlar, karar değişkenleri ve parametreler yer almaktadır. İşletmelerde yöneylem araştırmasında kullanılan başlıca matematiksel programlama çeşitleri arasında yaygın kullanılan doğrusal programlamadır. Diğer matematiksel programlama teknikleri arasında, tamsayılı programlama, dinamik programlama ve doğrusal programlama yer almaktadır.

Son yıllarda yöneticiler; davranış bilimleri, bilgisayar teknolojisi ve sayısal (kantitatif) tekniklerdeki gelişmeler sayesinde pazarlama alanında daha etkili karar alma imkanlarına kavuşmuşlardır. Pazarlamanın pek çok yönü ***8220;gelişigüzel***8221; bir adım olmaktan çıkarılmış, pazarlamaya sayısallaştırılabilir, ölçülebilir ve daha bilimsel olma özelliği kazandırılmıştır (Lazer, 1991:146).

Türkiye***8217;de yöneylem araştırması bilgisayar uygulamalı olarak, üretim planlaması, stok kontrol, kalite kontrol, enerji planlaması ve uygulaması, teknoloji planlaması, yatırım projeleri yönetimi, insan gücü planlaması, sağlık planlaması, pazarlama yönetimi ve planlaması, bankacılık, finanssal planlama alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır (Tekin,1995:13 ).

*Mustafa YÜCEL
*İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü-MALATYA
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg isletme.jpg (12,7 KB (Kilobyte), 789x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: doc 12 Pazarlama Problemlerinin Çözümünde Yöneylem Araştırmasının Önem..Mustafa yücei...7 syf tlf053.doc (109,5 KB (Kilobyte), 20x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
araştırmasının, çözümünde, önemi, pazarlama, problemlerinin, yöneylem

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:10 .