Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İktisat Bölümü > Senyoraj, Enflasyon Vergisi Ve İç Borçlanma İlişkisi

İktisat Bölümü hakkinda Senyoraj, Enflasyon Vergisi Ve İç Borçlanma İlişkisi ile ilgili bilgiler


Senyoraj, Enflasyon Vergisi Ve İç Borçlanma İlişkisi Türkiye ekonomisinde kamu açıkları büyürken, etkin bir vergi toplama sistemi geliştirilmemiş, açıkların finansmanı için olağanüstü yöntemler olarak kabul edilen senyoraj/enflasyon vergisi***8211;iç borçlanma araçlarının

Like Tree1Likes
  • 1 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 09:54
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Senyoraj, Enflasyon Vergisi Ve İç Borçlanma İlişkisi

Senyoraj, Enflasyon Vergisi Ve İç Borçlanma İlişkisi
Türkiye ekonomisinde kamu açıkları büyürken, etkin bir vergi toplama sistemi geliştirilmemiş, açıkların finansmanı için olağanüstü yöntemler olarak kabul edilen senyoraj/enflasyon vergisi***8211;iç borçlanma araçlarının kullanımı söz konusu olmuştur. Türkiye***8217; de 1980-1997 döneminde senyoraj geliri ve iç borçlanma arasındaki ilişki değerlendirildiğinde senyoraj geliri / GSMH, iç borçlanma / GSMH arasında bir nedensellik ilişkisinin bulunmadığı gözlenmiştir. 1980 sonrası dönemde senyoraj yoluyla finansmanın payı azalmış iç borçlanma yolu ile finansmanın payı yükselmiştir. Ancak senyoraj gelirleri ve iç borçlanma ile finansman uzun vadede çözüm olmamakta, ekonomik
istikrarsızlığın şiddetini arttırmaktadır.
GİRİŞ
1980***8217;li yıllardan itibaren kamu harcamalarının hızlı artışı ve buna eşlik edemeyen vergi gelirleri, kamu açıklarının boyutunu büyütmüştür. Kamu gelirinin artışı ve düzenlenmesi konusunda yeterli tedbirlerin alınmaması sorunun önemini arttırmıştır.
Kamu açıklarının finansman şekli de tartışılan konulardan birini oluşturmuştur. Çünkü finansmanın boyutu ve finansman şekli ekonomik dengeler üzerinde dengeyi bozucu önemli etkiler yaratmaktadır.
Kamu kesimi son yıllarda artan bir faiz maliyetiyle borçlanmaktadır. Kamu kesiminin finansal piyasalara girerek ilave fon talebinde bulunması, fon maliyetini (faizi) yükselten etkiye sahiptir. Faizin yükselmesi ile yatırımlar azalmakta, ekonomide dengeler altüst olmaktadır. Ekonomide tartışılan en önemli finansman araçlarından biri kamu iç borçlarının monetizasyonudur. Kamu iç borçlarının monetizasyonu ile, devlet faiz ödemelerinden kurtulacağı için bütçe açıkları önemli ölçüde azaltılmış olacak, bunun yansıra devletin sermaye piyasasında fon talebi büyük ölçüde ortadan kalktığı için faiz hadleri düşecektir.
Hükümet cari açığını borçlanmayla finanse ederse, gelecekte bu borçla ilgili olarak faiz ödemek zorunda kalacaktır. Faiz birikmesi sonucu bütçe açıklarının bugün için borçlanma yolu ile finansmanı gelecekte daha fazla para basılmasını gerektireceğinden açığın, bugün para basarak finansmanı daha az enflasyonistir. Eğer bütçe açıkları para basılarak finanse edilirse gelecekte faiz ödemeleri söz konusu finansmanından daha enflasyonisttir. (Sargent v.d.; 1981, s.4)
Hükümet mali açığın parasallaştırılması yoluyla senyoraj ve enflasyon vergisi adı altında gelir elde eder. Çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisinde kamu açıklarının finansmanının sorun olduğu 1980-1997 döneminde senyoraj ve enflasyon vergisi rakamlarını ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde senyorajenflasyon vergisi tanımlarına yer verilmiş, ikinci bölümde ise senyoraj ve iç borçlanma ilişkisi ekonomi üzerindeki etkileri dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Türkiye***8217;de 1980-1997 dönemi için senyoraj rakamları hesaplanmış, iç borçlanma rakamlarıyla karşılaştırmalar yapılarak ekonomi üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
1. SENYORAJ - ENFLASYON VERGİSİ
Parasallaştırmadan elde edilen gelir türleri senyoraj ve enflasyon vergisidir. Bu
finansman kaynaklarının ekonomi içindeki etkisini yorumlayabilmek için senyoraj ve enflasyon vergisi kavramlarının tanımlanması gerekmektedir.
Belli bir enflasyon oranında halk, milli gelirle orantılı olarak, elinde belirli miktarda para bulundurmak isteyecektir. Bu miktar reel olarak belirlenecektir. Büyüyen bir ekonomide halkın muamele güdüsüyle talep edeceği reel para miktarı artacağı için, hükümet enflasyonist bir baskıya yol açmaksızın piyasadaki para arzını arttırabilir.
Diğer bir deyişle; para stokundaki artış, reel büyüme sonucu halkın reel para talebinde görülecek artıştan büyük değilse, hükümet enflasyonist baskıya neden olmaksızın para basmak suretiyle gelir elde edebilir. Hükümetin para basma hakkını kullanarak elde ettiği bu gelir senyoraj geliridir. Senyorajın ölçüsü para stokundaki değişmenin reel değeri olarak ifade edilmektedir. ***916;M para stokundaki artışı, P fiyat düzeyini, SE senyorajı gösteriyorsa;
1.JPG
formülü ile senyoraj miktarı elde edilebilir. Parasal büyümenin reel para ankes düzeyi ile çarpımı senyoraj miktarını vermektedir. (Parasız; 1995, s.17)

Jale YALINPALA
Arş.Gör. Dr. Marmara Üniversitesi, İ.İ.B.F., İktisat Bölümü, İktisat Politikası Ana
Bilim Dalı
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf jale.pdf (214,3 KB (Kilobyte), 42x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
borçlanma, enflasyon, senyoraj, vergisi, ılişkisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:55 .