Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İktisat Bölümü > Sosyal Sigortalar Kurumu 'nun Uzun Dönem Aktüeryel Dengeleri

İktisat Bölümü hakkinda Sosyal Sigortalar Kurumu 'nun Uzun Dönem Aktüeryel Dengeleri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Sosyal Sigortalar Kurumu 'nun Uzun Dönem Aktüeryel Dengeleri: 1999 Reformu ve Alternatifleri Bu makalede, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) yaşlılık sigortası sunumuna bağlı açıklarının prim ve bağlama oranları ile emeklilik yaşından

Like Tree1Likes
  • 1 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.10.10, 11:59
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Sosyal Sigortalar Kurumu 'nun Uzun Dönem Aktüeryel Dengeleri

[coverattach=1]Sosyal Sigortalar Kurumu 'nun Uzun Dönem Aktüeryel Dengeleri: 1999 Reformu ve Alternatifleri
Bu makalede, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) yaşlılık sigortası sunumuna bağlı açıklarının prim ve bağlama oranları ile emeklilik yaşından oluşan emeklilik sistem parametrelerinin alternatif değerleri altında 2060 yılına kadar izleyeceği seyir incelenmektedir. Bu parametrelerin 1999 Eylül'ünde yürürlüğe giren ve emeklilik yaşı ile ilgili hükümleri Anayasa Mahkemesi kararları uyarınca değiştirilen 4447 sayılı sosyal güvenlik reformu yasasınca öngörülen mevcut değerleri altında oluşacak açıklar, bu değerlerde yapılabilecek değişikliklerdan sonra oluşacak açıklarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Çalışmadaki analizin SSK üzerinde yoğunlaşması, bu kuruluşun hem kapsam, hem de bütçe açısından Türkiye'nin en büyük yaşlılık sigortası sunucusu ve 1999 reformu sonrasında finansman akışında gözlenen göreli iyileşmenin en bariz olduğu kuruluş olmasından kaynaklanmaktadır.
1. Giriş
Bireyleri ve onların bakmakla yükümlü oldukları yakınlarını, yaşlılık, sakatlanma, ölüm, iş kazası ve meslek hastalıkları, sağlık sorunları, analık ve işsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan gelir kaybı risklerine karşı korumak üzere sağlanacak her çeşit sosyal sigorta, sosyal yardım ve sosyal hizmetlerin kamusal sunumu sosyal güvenlik kavramı
kapsamında yer almaktadır. Gerek Türkiye, gerekse diğer ülkelerde, bireyleri bu risklere karşı korumaya yönelik olarak kamu eliyle yürütülen sigortacılık faaliyetlerinden, toplam sosyal güvenlik gelirleri ve harcamaları içinde en yüksek paya sahip olan faaliyet kolu yaşlılık (emeklilik) sigortasıdır.
Kamunun belli bir yaştan sonra emekli olarak çalışmayı bırakan bireylerin karşılaştıkları kazanç kaybına rağmen asgari bir yaşam standardını tutturmasını sağlamak üzere yaptığı en tipik düzenleme, çalışanların zorunlu bir yaşlılık sigortası kapsamına alınmaları ve bu sigorta kapsamında hak kazananlara, çalışma yaşamının sonunda üzerinden bir yaşlılık (emeklilik) aylığının bağlanması biçimindedir. Türkiye'de de devletçe kurulup çalıştırılan sosyal güvenlik kuruluşlarının en önemli faaliyet alanlarından biri olan zorunlu yaşlılık sigortası, pek çok başka ülkedeki uygulamaya benzer biçimde, dağıtım sistemi temelinde sunulmaktadır. Dağıtım sistemi, çalışırken zorunlu yaşlılık sigortası katkılarını (primlerini) ödeyerek emekliliğe hak kazananlara çalışma yaşamında elde edilen ortalama kazancın belli bir yüzdesi (bağlama oranı) üzerinden bağlanan yaşlılık aylıklarının, mevcut durumda aktif olan çalışanlar ve onların işverenlerinden belli prim oranlarına göre toplanan zorunlu katkılar (prim ödemeleri) yoluyla finansmanına dayalıdır. Bu yüzden de, prim ve bağlama oranları sabitken, dağıtım sistemi temelinde çalışan bir sosyal güvenlik kuruluşunca sağlanan yaşlılık sigortası kapsamında prim ödeyen çalışan (maaş alan emekli) sayısı ne kadar yüksekse, kuruluşun prim gelirleri (maaş ödemeleri) de o kadar yüksek olacaktır. Buna bağlı olarak da, emekli stokunun çalışan sayısından daha süratle büyümesi gibi gelişmeler, dağıtım sisteminde çalışan sosyal güvenlik kuruluşlarının gelir-gider dengelerinin zaman içinde bozulmasına yol açmaktadır. Zamanla büyüyen emeklilik sigortası açıkları, eninde sonunda prim oranları ve(ya) emeklilik yaşını yükseltme ve(ya) bağlama oranlarını düşürme gereğini ortaya çıkartmaktadır.
Bu çalışmada, Türkiye'nin yaşlılık sigortası sistemindeki açıkların yakın tarihteki gelişiminin kısaca gözden geçirilmesini takiben 1999 Eylül'ünde çıkartıldıktan sonra Anayasa Mahkemesi'nin itirazı uyarınca değiştirilen sosyal güvenlik reformu yasasının Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) açıkları üzerinde yaratabileceği sonuçlar 2060 yılına kadar uzanan projeksiyonlar altında ele alınmakta ve mevcut durumun kimi alternatifleri değerlendirilmektedir. Çalışmadaki analizin SSK üzerinde yoğunlaşması, bu kuruluşun hem kapsam, hem de bütçe açısından Türkiye'nin en büyük yaşlılık sigortası sunucusu ve 1999 reformu sonrasında finansman akışında gözlenen göreli iyileşmenin en bariz olduğu kuruluş olmasından kaynaklanmaktadır.

Serdar Sayan
Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg equity.jpg (24,2 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf SerdarSayan.pdf (352,9 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
'nun, aktüeryel, dengeleri, dönem, kurumu, sigortalar, sosyal, uzun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:27 .