Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İktisat Bölümü > Genel Olarak Özürlülere Yönelik Çalışmalar Ve İsmek Örneği

İktisat Bölümü hakkinda Genel Olarak Özürlülere Yönelik Çalışmalar Ve İsmek Örneği ile ilgili bilgiler


Genel Olarak Özürlülere Yönelik Çalışmalar Ve İsmek Örneği-The General Work Aimed At The Disabled And The Ismek Example İnsan hakları ve sosyal güvenlikle ilgili düzenlemeler tüm insanlığı kapsamakla birlikte, kadınlar,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.11.10, 10:58
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Genel Olarak Özürlülere Yönelik Çalışmalar Ve İsmek Örneği

Genel Olarak Özürlülere Yönelik Çalışmalar Ve İsmek Örneği-The General Work Aimed At The Disabled And The Ismek Example
İnsan hakları ve sosyal güvenlikle ilgili düzenlemeler tüm insanlığı kapsamakla birlikte, kadınlar, çocuklar ve özürlüler gibi özel olarak korunması gereken bazı gruplar için özel düzenlemelere gidilmiştir.
Küreselleşmenin geliştiği ve yerel yönetimlerin önemli fonksiyonlar yüklendiği günümüzde özürlülere yönelik önemli iyileştirici gelişmelere de tanık olmaktayız
Ülkemizde özürlülerin korunmasına yönelik olarak genel yasaların dışında yerel yönetimlere de bu alanda bazı imkanlar tanıyan yasal düzenlemelere gidilmiştir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) bünyesinde toplumun her kesiminin yanı sıra dezavantajlı gruplar içinde yer alan özürlülere de eğitim verildiği görülmektedir.
business-mix-(11).jpg
Although laws related to human rights and social security comprises the whole of humanity, there are specific regulations regarding groups like women, children and the disabled who are in need of special protection.
In light of the increased globalization and the more extensive tasks that the local governments shoulder, we are witnessing important improvements for the disabled.
Apart from the general laws in Turkey aimed at the protection of the disabled, there are also regulations providing the local governments with some leeway in dealing with the issue.
Istanbul Municipality Art and Occupation Education Institutions (ISMEK) gives education to the general public and to disadvantaged groups like the disabled.
Key Words: Disabled, local governments, education.
GİRİŞ
İnsan odaklı bir kültüre sahip olmamız nedeniyle özürlülerle ilgili olarak toplumumuzda geçmişten günümüze ciddi boyutlarda bir sorun yaşanmamasına karşın, bu konuda günümüzün gelişmiş batılı ülkelerinin geçmişlerinin pek de temiz olmadığı ve 18. yüzyıl sonlarına kadar zihinsel veya fiziksel bazı özürlülerin cadı oldukları düşüncesiyle yakıldıkları ve yok edildikleri bilinmektedir.
Sanayi toplumlarında ortaya çıkan birçok soruna çözüm bulunurken, özürlülerin sorunları genellikle hep göz ardı edilmiştir. Ancak küreselleşmenin geliştiği ve yerel yönetimlerin önemli fonksiyonlar yüklendiği günümüzde ise özürlülere yönelik önemli iyileştirici gelişmelere de tanık olmaktayız.
Sivil toplum örgütlerinin önem kazanması ve toplum bilincinin artmasına paralel olarak sosyal sorumluluk bilinciyle yerel yönetimlerin özürlülere yönelik faaliyetleri artmıştır. Ayrıca bu alanlarda yerel yönetimlere bazı yasal sorumluluklar da yüklenmiştir.
Toplumsal ve yasal alandaki gelişmeler doğrultusunda gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekse İSMEK özürlülere yönelik önemli hizmetlerde bulunmaktadır.
Bu çalışmada İSMEK'in özürlüler merkezlerinde, özürlülere yönelik olarak yürütmüş olduğu eğitim çalışmaları ve bu eğitim çalışmalarının yapısı üzerinde durulmaktadır.
İSMEK'in özürlülere yönelik eğitim çalışmaları incelenmeden önce genel olarak İSMEK ve İSMEK'in toplam eğitim faaliyetlerine kısaca değinilecektir. Bu sayede toplam kursiyerler ile özürlü kursiyerlerin genel özelliklerinin daha net bir şekilde anlaşılması ve karşılaştırılması imkan dahiline girmiş olacaktır.

Prof. Dr. Sedat MURAT
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, ÇEEİ Bölümü.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 79.pdf (517,5 KB (Kilobyte), 16x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çalışmalar, genel, olarak, örneği, özürlülere, yönelik, ısmek

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:55 .