Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İktisat Bölümü > XIX. Yüzyılda Osmanlı Limanlarından Gerçekleşen Ticaret Hacmi Ve Dış Ticaretine Yönelik Bir Analiz (1878-1913)

İktisat Bölümü hakkinda XIX. Yüzyılda Osmanlı Limanlarından Gerçekleşen Ticaret Hacmi Ve Dış Ticaretine Yönelik Bir Analiz (1878-1913) ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]XIX. Yüzyılda Osmanlı Limanlarından Gerçekleşen Ticaret Hacmi Ve Dış Ticaretine Yönelik Bir Analiz (1878-1913)-An Analysis Oriented Xıx. Century Foreign Trade Volume Occured In Ottoman Ports And Ottoman Foreign Trade Bu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.12.10, 19:28
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart XIX. Yüzyılda Osmanlı Limanlarından Gerçekleşen Ticaret Hacmi Ve Dış Ticaretine Yönelik Bir Analiz (1878-1913)

[coverattach=1]XIX. Yüzyılda Osmanlı Limanlarından Gerçekleşen Ticaret Hacmi Ve Dış Ticaretine Yönelik Bir Analiz (1878-1913)-An Analysis Oriented Xıx. Century Foreign Trade Volume Occured In Ottoman Ports And Ottoman Foreign Trade
Bu makalede 19.yüzyılda Osmanlı limanlarında gerçekleşen ticaret hacmi ve dış ticareti etüt edilecektir. Çalışmada öncelikle 19. Yüzyılda Önemli Osmanlı Limanlarında Gerçekleşen Ticaret Hacmi ele alınmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması için dış ticarete yönelik bir analiz yapılmıştır. İncelenen dönem aralığında limana giren çıkan gemilerin sayısı ve tonajları, ayrıca limanların yükleme-boşaltma kapasitesi başka Akdeniz limanlarına oranla gözle görülür bir artış kaydetmiştir. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Osmanlı daima dış ticaret açığı vermiştir.

In this article foreign trade volume which occured in Ottoman ports and Otoman foreign trade will be studied. In the article XIX. Century Foreign Trade Volume Occured in Ottoman Ports considered on a preferential basis. In order to understand the issue better, an anlysis oriented on foreign trade had been studied. In the reviewed period range, ships and the tonnage entering and outgoing the port, as well as loading-unloading capacity of ports other than ports of the Mediterranean has made an increase in visible. Ottoman Empire always had foreign trade deficit during the end of the 19. century and the beginning of the 20. century.
İ.GIRİŞ
Bilinen tarihin ilk dönemlerinde bir sır niteliğini koruyan denizler ve okyanuslar, ilerleyen dönemlerde insanlığın kendisine gerekli olan pek çok ürünü sunan ve aynı zamanda değişik bölge, kabile ve ulusların birbirleri ile ilişki kurabilmelerinin gizemli mekânları olagelmiştir.
Artan ticaretin taşımacılıkta ve ticâri mekânlarda gelişme ve yenilikleri tetiklemesi kaçınılmaz olmuştur. Bu alandaki karlılığı artırabilmek için deniz araçlarının verimliliklerinin artırılması ve taşıma maliyetlerinin hızla düşürülmesi yoluna gidilmiştir. Düşen maliyetler, artan ticaret hacmine
ülkelerine önemli oranda getiri kazandırdıklarının farkına varılmıştır. Modern dönemlere gelindiğinde uluslararası deniz ticâri taşımacılığı ülkelerin millî gelirlerini yaratan sektörler içinde önemli bir yer işgal etmeye başlamıştır.
XIX. Yüzyılda Osmanlı Limanlarından Gerçekleşen Ticaret Hacmi ve Dış Ticaretine yönelik bir analizini (1878-1913) içeren bu çalışmada öncelikle 19. Yüzyılda Önemli Osmanlı Limanlarında Gerçekleşen Ticaret Hacmi ele alınmıştır. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun Beş Büyük Limandan Yaptığı İhracat, 1878-1894 Arası İthalat ve İhracatın Kıymeti ve Alınan Gümrük Vergisi Miktarları incelenmiştir. Ardından, Osmanlı'nın Son Dönemlerinde İstanbul ve İzmir Liman Hareketleri ve 1878-1913 Osmanlı Dış Ticareti incelenmiştir.

Dr. Hüseyin TOPUZ*
Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü, Isparta
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg business-mix-(11).jpg (7,5 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 1463.pdf (288,2 KB (Kilobyte), 14x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
analiz, dış, gerçekleşen, hacmi, limanlarından, osmanlı, ticaret, ticaretine, xix., yönelik, yüzyılda

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:43 .