Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > İktisat Bölümü > Bilgi'nin Değişen Anlamı Ve Kavram Tartışmaları

İktisat Bölümü hakkinda Bilgi'nin Değişen Anlamı Ve Kavram Tartışmaları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Bilgi'nin Değişen Anlamı Ve Kavram Tartışmaları-The Changing Meaning Of Information And Discussion On Concepts Çağdaş toplumlarda bilginin yapısı büyük çapta değişmiştir. Bir dizi önemli dönüşümlerce belirlenen bu değişim süreci, Sanayi

Like Tree1Likes
  • 1 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.12.10, 06:24
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Bilgi'nin Değişen Anlamı Ve Kavram Tartışmaları

[coverattach=1]Bilgi'nin Değişen Anlamı Ve Kavram Tartışmaları-The Changing Meaning Of Information And Discussion On Concepts
Çağdaş toplumlarda bilginin yapısı büyük çapta değişmiştir.
Bir dizi önemli dönüşümlerce belirlenen bu değişim süreci, Sanayi Toplumu'ndan bilişim teknolojilerinin hakim güç olduğu Bilgi Toplumu'na geçiş dönemini işaret etmektedir.
Bütün bu değişiklikler, kuramcıları toplumlarda neler olup bittiğini ve bilgi alanındaki sorunları açıklamak için yeni kavramlar üretmeye zorlamıştır

In contemprory societies, the structure of information has been rapidly changed.
This changing process doninated by a set of ımportant transformation points to a transition period from Endustrial to Informative Society in where informative technology is the dominant power. All these changes have forced the theoricians to create new concepts. to explain what is going on in societies, and the problems in the area of information.

Bilim, son yıllarda özellikle batı toplumlarında, bilginin evreninde köklü değişimlerin yaşandığını varsaymaktadır. Bu değişimi, toplumsal yapılarda adlandırma çabaları Sanayi Toplumu'ndan Bilgi Toplumu'na geçiş biçiminde yoğunlaşmaktadır. Bu geçişi sosyolojik anlamda belli tarihlerin içerisine sığdırmak zordur. Lukacs'ın belirttiği gibi uygarlıkların, milletlerin yada tek bir insanın yaşamındaki gerçek dönüm noktaları ondalık takvimle uyumlu değildir.Tarih de tek parçalı değildir ve dönüm noktaları mutlak sayılmaz. Bu nedenle Lukacs, 20 yüzyılı Sovyetlerin Milliyetçilik heyecanına kapıldığı 1914 yılında başlatıp, Komünizmin çözüldüğü ve Almanya'nın birleştiği 1989 yılında bitirir. Değişim kesintisiz bir süreç olarak hızla sürmektedir. (Lukacs, 1993:8) Kurtkan'a göre 20. yüzyıl gibi bir dönemde durgun bir toplumdan söz etmek olanaksızdır. Toplumlar değişme halindedir. (Kurtkan,1982:293)
Değişimden söz ettiğimize ve değişimi sosyolojik boyutta irdelediğimize göre bu kavramlardan ne anladığımızı ortaya koymalıyız. Değişme, bir bütünün öğelerinde, öğeler arasında ki ilişkilerin yapısında daha önceki durumlara göre farklılık gözlenmesidir. (Güvenç,1976:197) Toplumsal değişme ise iki temel ilişki ve çelişki de kaynağını bulur. Kongar'a göre "Birinci temel çelişki insan-doğa çelişkisidir. Bunun sonunda ortaya insan-insan çelişkisi çıkar." (Kongar, 1981:21) O'nun bakışıyla insan doğa çelişkisinin sonucu teknolojidir. "Toplumsal değişme, düzenli insan ilişkileri dediğimiz, toplumsal yapının değişmesidir.. Diğer bir deyişle toplumsal değişme, toplumsal ilişkilerde, ilişkilerin kalıplaşmış biçimi olan kurumlarda ve toplumsal yapıdaki başkalaşma veya farklılaşmadır." (Kocacık, 2000:134) En genel anlamda "zorunlu bir süreç, toplumsal sistemin devam edebilmesi açısından bir mekanizma" (Özkalp,1990:283) olarak ele alabileceğimiz toplumsal değişme kavramı bilimsel ve nesnel özelliği nedeniyle objektif bir kavramdır. "Devamlılık gösteren bir süreçtir." (Kocacık,2000:139)
Hızlı değişim süreci ve bu sürecin ürettikleri insan yaşamının tüm boyutlarında farklılaşmalar yaratmış ve bu farklılaşmaları tanımlamak bilimsel anlamda yeni kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Geçiş sürecinde yaşanan kavramlaştırma çabaları, bilimin her evresinde olduğu gibi günümüzde de kavram kargaşasını beraberinde getirmiştir. Geride bıraktığımız yüzyılı özellikle batılı toplumlar "Sanayi Toplumu" tanımlaması içinde geçirdiler. Egemen gücün ekonomi olduğu ve fabrika yapılarında şekillendiği bu yüzyılın son dönemi, "bilgi" nin, bilgi' ye uygulanır hale gelmesi ve bilginin bir sermaye aracı olmasıyla nitelik değiştirmeye başladı. Bu niteliksel değişim, teknolojik bilginin artan önemi, bilgisayar kullanımının başta eğitim olmak üzere tüm toplumsal alanlara yayılması dönüşümün tanımlanmasını zorunlu hale getirmiştir. "Yeni toplum için önerilen adların bolluğu, aynı şekilde, hem bir çeşitliliği hem bir çakışmayı göstermektedir. Çeşitlilik, değişikliğin gözlendiği temellerin yanı sıra bu değişikliği sağlayan başlıca güçlerin seçiminde gözlenmekte, çakışmaysa, sanayi toplumlarının evrimlerinin yeni bir aşamasına girmekte oldukları düşüncesinde kendini göstermektedir." (Kumar, 1978:193) Giddens'e göre bu geçiş dönemini adlandırmak için göz kamaştırıcı çeşitlikte terimler ileri sürülmüştür. Bunlardan birkaçı ("Bilgi Toplumu" yada "Tüketim Toplumu" gibi) kesinlikle yeni bir toplumsal sistemin çıkışına işaret ederken, çoğunluğu ise ("post-modernlik", "Postmodernizm", "Sanayi Sonrası Toplumu", "Kapitalizm-sonrası" ve diğerleri) daha çok önceki dönemin kapanmak üzere olduğu fikrini öne çıkarır. (Giddens, 1994:10)
20. Yüzyılın kronolojisine yapı taşı olan insanlık, Fransız Devrimi (1789) ve İngiliz Sanayi Devrimi nin sonuçlarını yorumlamaya başladığında kendisini "modern" kavramının içinde bulmuştu. "Yaygın kullanımıyla modernleşme kavramı, sanayileşme, bilimde ve teknolojide ilerleme, keşifler ve yenilikler, modern-ulus devlet, kapitalist dünya pazarı, kentleşme ve diğer toplumsal gelişmenin değişik aşamalarını nitelemek için kullanılmaktadır." (Sarup, 1995:157) Modernliğe geçiş dört devrimsel süreç ile açıklanabilir. "Newton'un başlattığı bilimsel devrim ile doğrudan Tanrı ve melekleri tarafından yönetilen bir doğadan, kendi kendini düzenleyen bir doğaya geçilmiştir. Başka bir ifadeyle Tanrısal istemleri yansıtan ve Tanrının ihtişamını anlatan bir bilgiden, doğanın yasalarının determinizmini dile getiren bir gök mekaniğine geçilmiştir. Siyasal devrim ile de otoritenin doğası ve kaynağı konusundaki anlayış radikal bir değişim geçirmiştir.
Artık iktidarın kaynağı Tanrı'dan değil, halktan gelmektedir. Bunları tamamlayacak biçimde kültürel devrim ile toplum yaşamının temeline rasyonel ilkelerin yerleştirilmesi, dinin hayatın küçük bir alanına hapsedilmesi sağlanmıştır. Son olarak endüstriyel devrim ile de, insan-doğa arasında aracı durumunda bulunan teknik yapının gittikçe daha büyük bir özerklik kazanması söz konusu olmuştur. (Jeanniere, 1993:17-20)

C.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi
Doç.Dr. Feramuz AYDOĞAN***8217;ın Anısına
Güney NAİR
Cumhuriyet Üniversitesi,Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg business-mix-(11).jpg (7,5 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf bilgi'nin değişen anlamı ve kavram tartışmaları.pdf (260,4 KB (Kilobyte), 12x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anlamı, bilgi'nin, değişen, kavram, tartışmaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:22 .