Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > Uluslararası İlişkiler Bölümü > Uluslararası İlişkilerde Eğretileme Kullanımı

Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkinda Uluslararası İlişkilerde Eğretileme Kullanımı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Uluslararası İlişkilerde Eğretileme Kullanımı-Use Of Metaphor In Internatıonal Relations Dil, insan iletişiminin temel öğesidir. Dil, insan duygu ve düşüncelerinin ifade edilmesinin en önemli aracıdır. İnsan dili soyutu anlatmakta daima zorlanmaktadır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.11.10, 13:21
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Uluslararası İlişkilerde Eğretileme Kullanımı

[coverattach=1]Uluslararası İlişkilerde Eğretileme Kullanımı-Use Of Metaphor In Internatıonal Relations
Dil, insan iletişiminin temel öğesidir. Dil, insan duygu ve düşüncelerinin ifade edilmesinin en önemli aracıdır. İnsan dili soyutu anlatmakta daima zorlanmaktadır. İnsanlar bu zorluğun üstesinden eğretileme denilen dil oyunu ile gelmişlerdir. Uluslararası ilişkilerde yapılan değerlendirmelerin de temel amacı alıcıların zihninde somut bir algılama yaratmaktır. Ancak uluslararası ilişkilerde şahit olunan her olayın nedenlerini ve olası sonuçlarını somutlaştırmak her zaman mümkün olamayabilmektedir. Bu nedenle zaman zaman uluslararası ilişkilere yönelik değerlendirmelerde dilden istifade ile soyutun somutlaştırılması yoluna gidilmektedir. Bu bağlamda eğretileme, bu tür uluslararası değerlendirmelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle eğretilemenin bilinmesi ve dil farkındalığına sahip olunması önem arz etmektedir.
The fundamental element of the human communication is language. Language is the most important tool of expressing human emotions and thoughts. Human language has always had a difficulty in expressing abstract. Human beings have overcome this difficulty by means of a language game called metaphor. Basic purpose of the assessments based on international relations is to create a concrete perception in the minds of receivers. But it is not always possible to solidify the reasons and possible outcomes of all the events witnessed in international relations. That's why time to time solidifying capability of language is used in the assessments of international relations. Within this context metaphor is frequently used in such international assessments. That's why it is of great importance to be familiar with the metaphor and to have language awareness.
Dil, insan iletişiminin temel öğesidir. Dil, insan duygu ve düşüncelerinin ifade edilmesinin en önemli aracıdır. İnsan dili soyutu anlatmakta daima zorlanmaktadır. İnsanlar bu zorluğun üstesinden eğretileme denilen dil oyunu ile gelmişlerdir. Uluslararası ilişkilerde yapılan değerlendirmelerin de temel amacı alıcıların zihninde somut bir algılama yaratmaktır. Ancak uluslararası ilişkilerde şahit olunan her olayın nedenlerini ve olası sonuçlarını somutlaştırmak her zaman mümkün olamayabilmektedir. Bu nedenle zaman zaman uluslararası ilişkilere yönelik değerlendirmelerde dilden istifade ile soyutun somutlaştırılması yoluna gidilmektedir. Bu bağlamda eğretileme, bu tür uluslararası değerlendirmelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle eğretilemenin bilinmesi ve dil farkındalığına sahip olunması önem arz etmektedir.
Giriş:
İnsanoğlu, karşılıklı etkileşimini "dil" olarak adlandırılan bildirişim dizgesi ile sağlamaktadır. Bildirişim dizgesi başlangıçta sözlü olarak gelişmiştir. Sesleri temsil eden simgelerin yaratılmasından sonra yazılı gelen bildirişim dizgesi kalıcılık niteliği kazanmıştır.
İnsanoğlu yakın ve uzak çevresindeki her türlü olgu ve olaylarla ilgili duygu ve düşüncesini sözcük denilen kavram adlandırmaları ile tanımlamaktadır. Bu sözcükler, kurallar dizini olarak kabul edilen, her dilin kendine has dilbilgisi esasları doğrultusunda bir biri ardına getirilerek cümleler yaratılmakta ve iletişim gerçekleştirilmektedir.
Bu süreçte cümleler oluşturulurken iletişimin etkisi, seçilen sözcüklere yüklenen anlamlar ile kuvvetlendirilmektedir. Sözcüklere yeni anlamlar yükleme becerisi kimi kişileri dil kullanımında "usta" hale getirmekte, adeta onlara "dil cambazı" unvanını kazandırmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki dilde ustalık için yalnızca dil cambazlığı yeterli değildir. Zekâ, hazır cevaplık, girişkenlik ve sempati gibi özelliklerin bilgi birikimi, kültürel donanım, analiz-sentez becerisi ile bütünleştirilebilmesi, iletişimdeki etkiyi güçlendirmektedir.
Bu bağlamda, toplum ve uluslararası ilişkilere yön veren kişilerin, liderlerin ya da diplomatların yaptıkları konuşmaları kaleme alan kişilerin hemen herkes tarafından kabul edilen önemli özellikleri, metinleri kaleme alırken, dili ustalıkla kullanmalarıdır.
Dili ustalıkla kullanan bu kişilerin yazılı ve sözlü metinlerine bakıldığında, bu dil ustaları soyutu anlatmadaki zorluğun üstesinden "eğretileme" denilen dil sanatı ile gelmektedirler.
İnsanlar, somutu anlatmakta zorlanmamaktadır çünkü ister yazılı ister sözlü olsun kendine gönderilen iletiyi alan kişi, bu iletiyi kolaylıkla çözümleyebilmektedir. Ancak insan soyutun anlatılmasında her zaman zorlanmıştır. Bu sorunu aşmak içinde öncelikle doğadan ve yakın çevresinden hareket ederek somutu anlatmakta kullandığı sözcüklere yeni anlamlar yükleyerek soyutu somutlaştırma yoluna gitmiştir. Bu dilsel işlem "eğretileme" olarak adlandırılmaktadır.
Ülkelerin ulusal çıkar ve beklentilerini karşılamak için masa başında mücadele veren diplomatların, bu hususları yazılarında konu eden köşe yazarlarının ve liderlerin metinlerinde sıklıkla kullandıkları eğretilemenin nasıl bir işleyişe sahip olduğunun bilinmesi, uluslararası ilişkileri meslek olarak seçenlerde, dil farkındalığına sahip olunması açısından önemlidir.
Bugün uluslararası ilişkiler alanında çalışan bireylerin kullandıkları en önemli araç "dil"dir. Dil, taraflar arasında yürütülen müzakerelerin, menfaatlerin korunmasına yönelik anlatımların, savunmaların ve konuşulanların kalıcı hale getirilmesini mümkün kılan yazışmaların başlıca öğesidir.
Dinleyiciler ve okuyucular üzerinde kalıcı etki yaratan dünya liderlerinin ve diplomasi yazarlarının metinlerine bakıldığında, bu metinlerin en önemli özelliğinin, eğretileme yapılmış ifadeler içeriyor olmalarıdır. Bu metinler hiçbir zaman insanların hafızalarında tam olarak kalıcı olamamaktadır ancak bu metinler, içinde geçen eğretilemeli ifadeler ile hatırlanmaktadır.
Churchill'in "Iron Curtain" (demir perde) eğretilemesi, 5 Mart 1946 tarihinde Missouiri, Fulton'da Westminister Koleji'nde yapmış olduğu "Sinews of Peace" adlı uzun konuşmasından belki de tek hatırlanan ifadedir (historyguide, 2008).
Churchill'in bu ifadesi, konuşmayı takip eden yaklaşık 50 yıla damgasını vurmuş, dönemin, sokaktaki adam tarafından dahi bilinen adını oluşturmuştur. 1964 yılında, Kıbrıs'ta Türk kökenli halkın maruz kaldığı olaylar nedeni ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Ada üzerinde gerçekleştirdiği uçuşların hemen sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakan'ı İsmet İnönü'ye hitaben bir mektup göndermiştir. Öymen'in ifadesi ile "diplomatik ölçülere sığmayacak ağırlıktaki" bu mektuba İnönü, "Siz bu yolda giderseniz dünya yıkılır, yeni bir dünya kurulur, Türkiye'de o dünyadaki yerini bulur" sözlerinin yer aldığı bir mektupla yanıt vermiştir. (Öymen,2008:42) İnönü'nün bu sözünde vurguladığı "yeni dünya" ifadesi, Türk-Amerikan ilişkilerinin gerilimli dönemlerinde sıklıkla hatırlana gelmiştir.
Yukarıda değinilen örnek kullanımlardan hareketle, uluslararası ilişkilerde eğretileme kullanımı konusunda dil farkındalığı sağlamak bu yazının genel, eğretilemenin işleyişinin tanınması ise özel amacıdır. Uluslararası ilişkiler ile ilgilenenlerin ve diplomatik ortamlara girecek olan kurmay subayların dilin, güçlü bir oyunu olan "eğretileme"yi tanımaları ve etkin olarak kullanabilmeleri, mücadele verecekleri masalarda onların ellerini güçlendirecektir.


Yazar : Hakan DİLMAN*
* Dr. Öğ.Alb. Harp Akademileri Komutanlığı Öğretim Başkanlığı.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg International relations.jpg (49,1 KB (Kilobyte), 681x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Uluslarasi_Iliskilerde_Egretileme_Kullanimi.pdf (265,7 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
eğretileme, kullanımı, uluslararası, ılişkilerde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:33 .