Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > Uluslararası İlişkiler Bölümü > Elektronik Para, Diğer Para Türleriyle Karşılaştırılması Ve Olası Etkileri

Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkinda Elektronik Para, Diğer Para Türleriyle Karşılaştırılması Ve Olası Etkileri ile ilgili bilgiler


Bilişim teknolojisindeki gelişmeler para üzerinde de etkisini göstererek elektronik paranın ortaya çıkmasına yol açmıştır. Elektronik para sistemleri; kart tabanlı-ağ tabanlı, tek çıkarıcılı-çok çıkarıcılı ve açık-kapalı devre çalışan sistemler olarak gruplara

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.10, 11:20
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Elektronik Para, Diğer Para Türleriyle Karşılaştırılması Ve Olası Etkileri

Bilişim teknolojisindeki gelişmeler para üzerinde de etkisini göstererek elektronik paranın ortaya çıkmasına yol açmıştır. Elektronik para sistemleri; kart tabanlı-ağ tabanlı, tek çıkarıcılı-çok çıkarıcılı ve açık-kapalı devre çalışan sistemler olarak gruplara ayrılırlar. Gerek uygulamada kullanılan e-para türlerinin farklı olması, gerek bunları finansal ve finansal olmayan birçok kurumun çıkarabilmesi, bu konuda otoritelerce bir düzenlemenin yapılmaması ve en önemlisi merkez bankaların bu konudaki suskunlukları, e-para sistemlerinin kapsamlı analizini gerektirmektedir. Bu çalışma e-para tanımındaki kavramsal kargaşayı analiz ederek diğer para türleriyle karşılaştırmakta, muhtemel etkilerini tartışmaktadır. E-paranın merkez bankasınca çıkarılması ve düzenleme otoritelerince denetiminin yapılması çalışmanın temel önermelerindendir.
equity.jpg
The developments in the information technology showed their effects on money and brought about the introduction of electronic money. Electronic money systems can be classified as card based-network based, single issuer-multiple issuer and open circulation- closed circulation systems. The differences between e-money systems, the issuance of e- money by financial and non-financial institutions, the lack of regulation and supervision, the non-interventionist behavior of central banks require a detailed analysis of e-money systems. In this paper, we compare e-money with currency and other money substitutes by analyzing the conceptual ambiguity in this area and discuss the possible effects. One of the main proposals of this paper is that e-money must be issued, regulated and supervised by the central banks.
Giriş
Son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren bilişim teknolojisi hayatın her alanına girerken bu arada para üzerinde de etkisini göstermeye başlamıştır. Para geçmişten günümüze pek çok evrim sürecinden geçmiştir. Başlangıçta malın malla değişimiyle başlayan ödeşmeler, çeşitli değerli madenlerin para olarak kullanılmasına, sonrasında temsili paralara, ardından kağıt paraya ve bir kayıt şeklinde tutulan banka parasına varacak şekilde değişimler göstermiştir. Bugün ise teknolojik değişimle uyumlu olacak şekilde paranın yaşadığı değişim, elektronik paranın ortaya çıkmasıdır. Elektronik para ödeme araçları içerisinde en yeni olanlardan biridir. Gelecekte kağıt paranın yerini alma potansiyeli bulunduğundan paranın yaşadığı evrim sürecinde hem gelişimi hem de muhtemel etkilerinin analiz edilmesi gerekir.
Elektronik ödeme sistemleri teknolojideki sürekli değişim ve yeniliklerden etkilenmektedir. Bu nedenle elektronik ödeme sistemleri arasında kesin çizgilerle sınırları belirlenmiş bir ayrım yoktur. Özellikle elektronik para yeni gelişmeye ve kullanılmaya başlandığı için, gerçekleştirilen pilot bölge uygulamalarında da elektronik paranın kullanım amacı ve yorumlanması ülkeden ülkeye ve projeden projeye farklılık göstermektedir. Bu farklılık elektronik paranın tanımında da kendisini göstermektedir.
Elektronik para 1990'lardan bu yana ağ yollu iletişimin gösterdiği gelişmeyle beraber gündeme gelen bir konu olduğu için bu konuda şimdiye dek yapılan çalışmalar yetersizdir. Dünyada konunun kavramsal çerçevesi konusunda tam bir konsensüsün bulunmayışı, Türkiye'de ise elektronik para gelişmelerinin yeni olması, bu konudaki çalışmaların sınırlı düzeyde kalmasına neden olmuştur. Yabancı literatürün bu konuya yönelik çalışmaları çoğunlukla Uluslararası Ödeşmeler Bankası (BIS) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) raporlarına dayanmaktadır. BIS bütün dünyadaki elektronik para gelişmelerini takip ederek rapor etmektedir.
Bu çalışmanın amacı elektronik paranın kavramsal analizini yaparak diğer para türleriyle karşılaştırmak, üstün ve zayıf yönlerini ortaya koymak ve yaygın olarak kullanılması durumunda ileride ortaya çıkabilecek olası sorunlar konusunda projeksiyonlar yaparak çeşitli öneriler sunmaktır.
Elektronik paranın ayrıca elektronik ve bilişim teknolojisini de içine alan bir yönü vardır. Bu konu uzmanlık alanımız dışında olduğundan çalışmanın kapsamına alınmamıştır. Yine elektronik para gelişmeleriyle ilgili çeşitli örnek ülke uygulamaları da çalışmanın sınırlarını aşacağından kapsam dışında tutulmuştur. Yeni bir konu olan elektronik para ile ilgili kavramlar da henüz dilimize tam yerleşmediği için kavram kargaşasına düşmemek için çalışmada bir kısım terimlerin yanına yabancı dildeki karşılıkları da verilmiştir.
Günümüzde elektronik para iki şekilde algılanmaktadır: Birincisi, merkez bankaları tarafından çıkarılan banknotların elektronik formatlara dönüştürülerek ödemelerin yapılması şeklinde ortaya çıkan ödeme aracıdır. Burada karşılığı önceden kağıt para olarak ödenen e-para, alışverişlerde kolaylık sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Elektronik para bu anlamıyla paranın mübadele fonksiyonunu yerine getirmektedir. Bu sistemde e-para finansal veya finansal olmayan kurumlarca ihraç edilmektedir.
Elektronik paranın ikinci şekildeki algılanışı ise merkez bankasının kağıt parasına alternatif olarak gelişen, merkez bankasının kağıt para yerine tamamen elektronik para ihraç ettiği ve bunu dolaşıma sürdüğü, bu paranın halk ve bankalar tarafından hem mübadele, hem hesap birimi, hem de bir tasarruf aracı olarak kabul edildiği, yani kağıt paranın tamamen yerini elektronik paraya bıraktığı bir sistemdir. Burada paranın evrim sürecinde kağıt paradan sonra gelen aşama anlaşılmaktadır.
Yapılan çalışmalarda kavram kargaşasına düşmemek için konunun hangi yönüyle ele alındığının başlangıçta vurgulanması gerekir. Çünkü özellikle olası etkiler konusunda örneğin para politikaları yönünden bu iki algılayışın etkileri tamamen birbirinden farklı sonuçlar doğurur. Bu çalışmada elektronik paranın birinci algılanışı açısından konu ele alınmaktadır.


Nurettin ÖZTÜRK
Asuman KOÇ
Yrd.Doç.Dr., Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Arş.Gör., Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index.pdf (469,9 KB (Kilobyte), 59x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
diğer, elektronik, etkileri, karşılaştırılması, olası, para, türleriyle

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:39 .