Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi > Uluslararası İlişkiler Bölümü > Amerika Kıtası'nın Keşfi: Kuzey Amerika-Asya Bağlantısı

Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkinda Amerika Kıtası'nın Keşfi: Kuzey Amerika-Asya Bağlantısı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Amerika'nın bilinen kâşifi Kristof Kolomb'dur. Bununla beraber Amerika'nın sürekli olarak yeni bir kâşifi ortaya çıkmaktadır. Bu öncü keşiflerin Kuzey Amerika-Asya bağlantısı açısından incelenmesi başlıca iki yolun mevcudiyetini ortaya koymuştur: Bering

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.11.10, 08:40
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Amerika Kıtası'nın Keşfi: Kuzey Amerika-Asya Bağlantısı

[coverattach=1]Amerika'nın bilinen kâşifi Kristof Kolomb'dur. Bununla beraber Amerika'nın sürekli olarak yeni bir kâşifi ortaya çıkmaktadır. Bu öncü keşiflerin Kuzey Amerika-Asya bağlantısı açısından incelenmesi başlıca iki yolun mevcudiyetini ortaya koymuştur: Bering Kara Köprüsü ve Aleut Adaları zinciri. Bu iki yol Asya halklarının Amerika'nın kuzeyine kadar uzanan göçünün izahında hareket edilen başlangıç noktalarıdır. Burada Amerika-Asya kültürlerindeki benzerliklerden hareket edilirken, bunların göç yoluyla yayıldığının savunulduğu difüzyonist yaklaşım esas alınmıştır.

Columbus's discovery was at first known discovery of America. But many other discoverers explored the continent of America. Bering Land Bridge and Aleut Islands crossroads were first main connection points from Asia to discover an unknown American continent. There are indistinguisable cuntural smilarities between North American and Asian civilizations and according to the diffusionists this cultural connection is not coincidental.
GİRİŞ
Amerikan toplumu dünyanın diğer yerlerinden gelen insanlardan oluşur. Gelenlerin asıl büyük çoğunluğu zorla veya zorluklar karşısında yaşadığı topraklardan ayrılmıştır. Nitekim 1619'dan beri köle tüccarlarınca Gine ve Batı Hint Adaları'ndan getirilen zencilerin sayısı 1790'da 400 bine ulaşmıştı. Bunların çoğunluğu da İngiltere'den siyasi ve dini baskıların etkisiyle kaçmak zorunda kalanlardan oluşmuştu. Bunlar arasında Quakerler örnek gösterilebilir. Nitekim Pennsylvania, bir para borcuna karşılık olarak ve bu tarikat mensuplarından kurtulmak maksadıyla Charles II zamanında (1681) William Penn'e verilmişti. Keza XVIII. Yüzyılda Aden ve Cubuti'nin kolonizasyonu üzerine komşu ülkelere dağılan ve daha sonra denizaşırı ülkelere ve özellikle Amerika'ya giden Yemenlilerin durumu zorunlu göçlere örnektir. Osmanlı İmparatorluğu'ndan Amerika'ya vaki ilk Türk göçlerinde de esir leventler yeni getirildikleri toprakların iskan edilmesi amacıyla bırakılmışlardı ve yine ipek böceği yetiştirmek üzere getirilen işçiler kendi hür iradeleriyle bu topraklara gelmemişlerdi
Osmanlı İmparatorluğu'ndan daha sonra ABD'ye göçenler içinde istibdad rejiminden kaçışın etkili olduğu bilinmektedir. Örneğin bir Türk aydını olan Mehmed Ubeydullah, Sultan II. Abdülhamit döneminde mahkum edilmiş ve daha sonra İstanbul'a getirilerek nezaret altına alınmıştı. Ubeydullah Efendi, bu gelişmeler üzerine İstanbul'dan ayrılmaya karar vermiştir. II. Dünya Savaşı sonrasında Kırım ve Kafkasya halklarının çoğu savaş sırasındaki tutumlarından dolayı
Rusya'dan sürgün edilmişlerdi. Bu zorunlu göçe maruz kalan Kırım ve Kazak Tatarları ile Azeriler ve Türkistanlıların bir kısmı ABD'ye göç etmiştir. Osmanlı Hükümeti, 1915'de çıkardığı Tehcir Kanunu ile Ermenileri göçe zorlayınca, Amerika'ya giden Ermeniler de bulunmaktadır.
Müslüman-Tamil çatışması neticesinde ülkelerini terk ederek Amerika'ya göç eden Seylanlılar da zorunlu göçlere diğer bir örnek teşkil etmektedirler.
Kuzey Amerika- Asya bağlantısında da göç sürecinin başlangıcının zorlayıcı sebeplerle dayandığı görülmektedir. Bu bağlantıda başlıca göç yollarını teşkil eden Bering ve Aleut Adaları zinciri üzerinden vaki göçlerde başlangıçta kuraklık ve kıtlık felaketleri kitlesel göçlere yol açmıştır. Keza M.S.1210'dan sonra da bir seri kıtlığın Kuzey Çin'de yaşandığı ve hatta o sırada komşu "Moğolların geri kalanları beslemek için kendi kuvvetlerinden her on kişiden birini kestikleri"bilinmektedir. Daha sonra ise korkunç düşman ve O'nun Moğol ordularından kaçmak zorunda kalmaları (M.S.1233) onların yaşadıkları toprakları terketmelerine yol açmıştı. Onlar, Deneler (onsekizinci ve ondokuzuncu yüz yıl kâşiflerinin Alaska'dan Meksika'ya kadar yayılmış vaziyette yaşar buldukları Athapaskanlar) ile Na- Dene'ler (British Colombiya'nın sahil adalarında yaşayan Haida ve Tlinget kabileleri) idi.
Bering Kara Köprüsü ile Amerika'nın Kuzeyine geçiş binlerce yıl dalgalar halinde vuku bulmuştur. Bu geçişlerle ilgili çalışmaların başlangıcı 1850 yılına kadar geriye gitmektedir. Zorunlu göçlerin Aleut Adaları zincirini takip eden safhasını ise Ethel G. Stewart, kırk yılı aşkın çalışmaları neticesinde göç literatürüne kazandırmıştır. Stewart bu süreci izah edebilmek için yerlilerin şifahi tarih ve mitolojileri ile Orta Asya'daki İpek Yolu haklarının tarihi ve kültürel perspektiflerini açıklayan belgeleri karşılaştırmıştır.
Stewart'a göre Ruslar takriben M.S.1700'de Kamçatdal'lardan doğuda çok uzakta Büyük Ülke dedikleri bir ülkenin bulunduğunu öğrendiler. Burası Aleutlar zincirinin nihayetindeki Alaska idi. Uzun yıllar boyunca Ruslar yapı bakımından çok düşük esvafta olan "dikilmiş" gemileriyle bu rotada seyrettiler. Behring'in gemisi Attu'da parçalandı. Fakat mürettebatı enkazdan kendilerini sağ salim Asya kıtasına geri götürebilecek olan bir vasıta inşa ettiler. Menşelerinin uzakta Batı'daki bir kıtada olduğuna dair Dene ananesinden şüphe etmek ve Kuzeydoğu Asyalı Çini kürk avcılarının gemilerinin Ruslardan 500 yıl önce Büyük Ülke'ye ulaşmak kabiliyetlerini sorgulamak için sağlam bir sebep yoktur".

Berrak KURTULUŞ
Prof. Dr., İ.Ü. İktisat Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg business-mix-(11).jpg (7,5 KB (Kilobyte), 682x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 444.pdf (119,2 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amerika, amerika-asya, bağlantısı, keşfi:, kuzey, kıtası'nın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:08 .