Nüve Forum


Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkinda Çin-İsrail İlişkileri ve Gazze ile ilgili bilgiler


Gazze`ye insani yardım için giden geminin akıbeti başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyanın gündemine oturdu. Sadece insani yardım için yola çıkan ve bir insanlık ayıbının üzerine çekilen perdeyi yırtmak için

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.06.13, 07:50
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Çin-İsrail İlişkileri ve Gazze

Gazze`ye insani yardım için giden geminin akıbeti başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyanın gündemine oturdu. Sadece insani yardım için yola çıkan ve bir insanlık ayıbının üzerine çekilen perdeyi yırtmak için 60 ülke gönüllüsünden müteşekkil bir filonun askeri bir operasyonla kanlı bir şekilde durdurulması, 2004’ten itibaren gerilmekte olan Türkiye-İsrail ilişkilerini ciddi bir restleşmeyle karşı karşıya bıraktı. Bu olayların dünya gündeminde gereken konumu alıp almayacağı ise önümüzdeki günlerin göstereceği bir gelişme olacaktır. Peki Çin’in bu olaya bakışı nasıldır?

Öncelikle 2 yıl öncesinde Gazze saldırılarının başladığı günlerden 2 ay sonrasına değin tümüyle devlet kontrolünde olan Çin medyası Filistin’deki dramı sadece haber niteliğinde ele almış, yorum yapmaktan uzak durmuştur. Yani saldırıların hangi saatlerde, nerelere, ne yoğunlukta ve kayıpların ne ölçüde olduğunu bildirmek ve Filistin halkının zor durumda olduğunu belirtmekle yetinmiştir. Bunun dışında bu kanlı harekat adına kınayıcı, yanlışlığını bildiren bir söylemden kaçınmıştır. Merkez hükümete bağlı CCTV’nin Çince ve İngilizce haber kanalları ve eyalet televizyonlarının hiçbirinde İsrail’i kınama yönünde bir açıklama yapılmamıştır. Haber kanallarına çağrılan Ortadoğu uzmanları ise Filistin meselesinin tarihi seyrini, son 2 yıldaki gelişmeleri, El Fetih-Hamas ayrılığını anlatmaktan öte hiçbir yorum yapmamıştır. Peki dünyanın en büyük nüfusu, BM’nin 7 daimi üyesi, giderek dünyada daha fazla söz sahibi olan, “Barışçıl Yükseliş” projesi ile dünyada yeniden bir “Pax Sinica”[***9312;] nın hakim olacağını savunan Çin’in, İsrail’in insanlık dışı saldırılarına çekimser dikkat çekmiştir.

Çekimser tavrın sebebini Çin-İsrail İlişkileri’nde aramak lazım. Öncelikle İsrail’in eski Başbakanı Ehud Olmert’in babası Ruslardan Çin’e kaçan ve Çin’in kuzeydoğusunda Harbin’de bir müddet yaşayan, Çin’i çok seven, hatta bazı rivayetlere göre son sözlerini Çince söyleyen birisi. Çin’le İsrail arasında 1992’de başlayan resmi ilişkilerden önce 1970-1992 yılları arasında gayri resmi olarak ilişkilerin olduğu ve perde arkasından İsrail’in Çin’e silah ve silah teknolojisi sattığı da bilinen bir gerçek. Bunun yanında 2000 yılından itibaren çeşitli silah anlaşmaları ise ABD’nin baskılarıyla ancak durdurulabilmiş durumda. İsrail’in ABD ve Almanya’dan sonra 3. büyük ticaret ortağı ise Çin. Bunun da ötesinde Ortadoğu’da İsrail ve Çin’in karşılıklı menfaat ilişkileri de söz konusu. Çin’in Sudan’da yaptığı üslere ve çıkardığı petrollere İsrail ses çıkarmazken, İran’la geliştirilen ortaklıklara rağmen Çin, İsrail’in karşı çıktığı uranyum geliştirme projesinde İran’a gereken desteği vermemiştir. BM’de red hakkı olan Çin’in İsrail’le ilgili konularda diğer tüm anlaşmalarına rağmen çekimser kaldığı da bir gerçektir. Çin’de İsrail ve Yahudilere karşı bir sempatinin olduğu, sokaklarda kaçak satılan kitaplar arasında bile mutlaka “Yahudi Bilgeliği”, “Yahudi Azmi” gibi kitapların bulunduğuna ve Çinlilerin “Yahudiler çok zeki ve onca eziyete rağmen ayakta kalabilmiş güçlü bir millet” dediklerine Çin’de bulunduğum 10 süresince şahit olmuşumdur. Zaten halkın protesto hakkı olmayan Çin’de, halkın sempati besledikleri Yahudiler aleyhine protesto yapacağını beklemek de yanlış olurdu.

Bu arada Çin’in 22 Arap ülkesi ile 2005 yılında yaptığı ticaret 50 milyar doları geçmiştir. Çin’in dışarıdan aldığı petrolün yüzde 44’ü ise bu Arap ülkelerinden gelmektedir.[***9313;] İsrail ile olan ticaret hacmi 2008’de ancak 8 milyar dolar civarındadır. Bu yönüyle bakıldığında Çin’in Arap ülkeleriyle olan ticaret hacmi İsrail ile olanın yaklaşık 6 katı olsa ve Çin’in ekonomik gelişiminin sürdürülebilirliği adına hayati önem taşıyan petrolün yüzde 44’ü Arap ülkelerinden gelse de, Arap ülkelerinin kendi aralarında siyasi arenada geçerli ve caydırıcılığı olan bir birlikteliklerinin olmayışı, ellerindeki kozları gerektiği gibi kullanamayışı Filistin meselesinin Çin ayağının İsrail lehine olmasına sebep olmaktadır.

İsrail ve Çin arasında yer yer sert çıkışların ve uyarmaların olduğu da muhakkak. Çin’in 2006’da 23 Arap ülkesinin bakanları ile düzenlediği toplantıya Hamas yetkilisi Zahar’ı da çağırması İsrail’den tepki almış ve protesto ile karşılanmıştır. 2008 Pekin Olimpiyatlarıyla ilgili İsrail’in bazı açıklamaları karşısında Çin de çok sert olmayan üslupla İsrail’i eleştirmiştir. Fakat bu karşılıklı eleştiriler “adet yerini bulsun”dan öteye geçmemiştir. Çin daha çok Hamas üzerine oynamayı tercih etmektedir. Hem Arapları ve Filistin’deki tarafları hem de İsrail’i idare etmek Çin için kolay olmasa da bugüne kadar durumu iyi idare etmiş durumdadır. Bölgede savaşın bitip problemlerin diplomatik yönlü halledilmesi taraftarı olduğunu söyleyen Çin tarafının tavrı “iki tarafla ilişkileri de bozmadan kendi işine bakmak” şeklinde pragmatik bir seyir izlemektedir. Zira dev hacimdeki Arap ticareti ve İsrail’le olan silah ve teknoloji temelli ilişkileri arasında bir seçim yapmak istememektedir. Nitekim İsrail’in Gazze saldırılarından sonra 2 gün sessiz kalan Pekin, nihayet 2 Ocak’ta kınama ve sert üslup içermeyen “saldırıların durdurulup problemin politik yollardan halledilmesi” yönünde çağrı yapmıştır.

İsrail’in insani yarım taşıyan Türk gemisine yaptığı çıkartma ve 10 kişinin vefatı 30’dan fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tarihi yüzkarası olaydan sonra ise Çin’in tepkisi daha insancıl ve daha sert olmaktadır. Olayın ilk saatlerinde bir tepki vermeyen Çin hükümeti ilerleyen saatlerde dünyanın farklı ülkelerinden gelen tepkilerle birlikte kendi tavrını ortaya koymuştur.

Çin’in İngilizce yayın yapan China Daily Gazetesi’nin olaydan bir gün sonraki baskısında olayın vahametinden çokça söz edilmektedir. Huanqiu (Global Times) gazetesinin yer verdiği haberde de “tamamen hümanist kaygılarla yola çıkmış ve yardım malzemeleri taşıyan filodaki Türk gemisine yapılan harekata Çin olarak şaşkınlığımızı ve kınamalarımızı bildiriyoruz” diyerek hükümet sözcüsünün ifadelerine yer verilmiştir.

Çin’in Gazze saldırılarından sonra bile vermediği bir tepkiyi vermiş olmasının ardında ne gibi sebepler mevcuttur konusu tartışmaya açıktır. İran konusunda Türkiye’nin arabuluculuk yaparak meseleyi çözmek istemesi, bu konuda zor durumlar yaşayan Çin’e dolaylı yoldan çok faydalı olmuştur. Çin’in dünya gündeminde herkesin verdiği tepkilere katılarak tepki vermesi “Çin’in barışçıl yükseliş” teorisi adına da olmazsa olmazlardandır. BM’nin 7 daimi üyesinden biri olan Çin’in böyle bir tepkiyi vermiş olması meselenin ilerleyen zamanlardaki seyri adına önem arz etmektedir.

İsrail’in devlet olarak yaptığı terörün ve insanlık ayıplarının, tüm dünyanın dikkatini çekecek ayıp bir üslupla yeniden ortaya çıkışı samit-i infial (mezar taşı sessizliğinde)içinde duran tüm insanlığın dikkatinin çekilmesine sebep olmuştur. İsrail’le ilgili gelişmelere son derece temkinli yaklaşan Çin devletinin bile sert bir üslupla çıkış yapması bu yönüyle manidardır. İsrail; kendi sonunu başlatacak tetiği çekmiştir. Bu sonun ne kadar süreceği ise devletler ve sivil insiyatiflerin dünya çapında göstereceği tepkilerin boyutuna ve devamlılığına bağlıdır. Her şeyin devlet eliyle yapıldığı ve sivil insiyatifin gelişmemiş olduğu Çin gibi bir ülkede, devletin bu tarz açıklamaları ise dünya nüfusunun 5’te 1’ini oluşturan Çin halkının “hep iyi, başarılı” olarak tanıdığı bir halkın devletinin, aslında ne gibi zulümler ve cürümler işlediğini anlaması adına faydalı olacaktır.
Cihan Uğur
TÜRKSAM
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çin-ısrail, gazze, ılişkileri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:12 .