Nüve Forum


Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü hakkinda Sivas'ta Kentsel Gelişme ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Sivas'ta Kentsel Gelişme-Urbanian Development in Sivas Kentleşme düzeyi, kentleşme hızı ve nitelikleriyle daha çok gelişmekte olan ülke kentleşmesini andıran Türkiye kentleşmesi kendine özgü özellikler de ortaya koymaktadır. Nedenleriyle, politikalarıyla, gerek

Like Tree1Likes
  • 1 Post By world

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.03.10, 11:05
world - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 911
world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.world artık çok görkemli biri.
Standart Sivas'ta Kentsel Gelişme

[coverattach=1]Sivas'ta Kentsel Gelişme-Urbanian Development in Sivas
Kentleşme düzeyi, kentleşme hızı ve nitelikleriyle daha çok gelişmekte olan ülke kentleşmesini andıran Türkiye kentleşmesi kendine özgü özellikler de ortaya koymaktadır. Nedenleriyle, politikalarıyla, gerek tek tek gerekse bölgeler itibariyle çarpık, sağlıksız ve dengesiz bir görünüm alarak karmaşıklaşan bu sürecin en büyük özelliği sorunlu olmasıdır.
Beş şehirdin Altıncısı olan Sivas, Türkiye kentleşmesinin birçok özelliğini bünyesinde barındırmaktadır. Ekonomik alandan sosyal ve kültürel alana ve oradan da altyapı sorunlarına kadar birçok konuda Türkiye kentleşmesini anımsatan Sivas'ın kentsel gelişmesi yer yer kendine özgü şekiller alıp mahallileşme eğilimi göstermektedir. Hızla ön plana çıkan kentleşme sorunlarının çözümünde mahalli olan kadar genel durum da etkilidir. Bu noktada Sivas'ın durumunu ve sorunlarını da ülkemizin genel şartları ve sorunlarından ayırmak pek mümkün görünmemektedir.

In Turkey, urbanization is dialling with not only a demografical movement but also reflecting economic and social change. This understanding framework, in solution or insulation of problems, has an important place in understanding of urbanization of Turkey. Turkey's urbanization level, growth rate of urbanization and its features reminds urbanization of developing countries. But at the sometıme it has also specific features. From the cities and regions point of view the urbanization process of Turkey with its causes and policies is haphazard and unhealty.
Being "the sixth" of "The Five Cities" Sivas Has many features of urbanization of Turkey. Sivas urban has many environmental problems especially air pollution and urbanization problems primarily migration and urbanized problems. These are local views of urbanization problems of Sivas. In solving of urbanization problems, which rapidly appearing, general situation is effective and important as well as local situation of Sivas is impossible without looking over general problems and situation of Turkey.

l.Giriş
Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte hem anlayış hem de kurumlaşma bağlamında önceki döneme göre farklı faktörleri benimseyen Türkiye, özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hızlı bir değişme sürecine girmiştir. Ekonomiden sosyal ve kültürel alana ve siyasi-idari yapılanmalara kadar geniş bir yelpazede ortaya çıkan değişim ve dönüşüm, yeni fırsatlar ve açılımların yanında bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu süreçte değişimin en hızlı yaşandığı alanlardan biri de kent mekanı ve kentleşme olgudur. l940'lı yıllardan sonra kent ve kentleşme meseleleri sürekli olarak Türkiye'nin gündeminde önemli bir yer işgal etmiştir. Hızlı nüfus artışı, tarımda makineleşme ve kentte iş imkanlarının artması sonucu kentlere göçün hızlanması büyük kitlelerin kentlerde yaşaması sonucunu doğurmuştur. Bu durum ekonomik, sosyal, kültürel, yönetimsel vb. problemleri de beraberinde getirmiştir.
Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir. Bu özelliği dolayısı ile kentleşme da batılı gelişmiş ülkelerden farklı niteliklere sahiptir. Sanayileşme ve teknolojik gelişmenin geç başlaması bu ülkelerden farklılığın en büyük nedenidir. Bu açıdan Türkiye'nin kentleşmesine baktığımızda bazı özellikleri görmek mümkündür. Kentleşme hızlı bir şekilde sürerken, kentleşme düzeyinin batılı ülkelere göre oldukça düşük bir düzeyde oluşu, kentli nüfus oranının oldukça düşük olmasına rağmen, hızlı bir kentleşme nedeniyle kentli nüfusun büyük bir artışın oluşu ve bazı kentlerin daha fazla büyümesi bu özelliklerden birkaçıdır. Ayrıca, çeşitli coğrafi bölgeler arasında hem bugünün kentlerinin dağılışı, hem de genel olarak kentleşme derecesi ve hızı bakımından farkların olması da Türkiye kentleşmesinin özelliklerinden biridir. Türkiye'deki kentleşme, sanayileşme ile yakın ilişki içinde olmasına rağmen sanayileşme ile orantılı bir biçimde olmadığı ve sanayileşmenin doğurduğu ihtiyaçlara uygun olmadığı içindir ki sağlıksız ve düzensiz bir şekilde olmaktadır.
Tarihi süreç içerisinde kent olma özelliğini hep korumuş olan Sivas da Türkiye'nin yaşadığı kentleşme sürecinde ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel olmak üzere bir çok sorunla karşı karşıya kalmıştır ve bir çok açıdan Türkiye kentleşmesinin bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, özellikle yurt dışına ve batıdaki büyük kentlere büyük oranda göç veren Sivas'ın kentsel gelişmesi hem sözü geçen göç sorunu gibi ekonomik, sosyal faktörler hem de tarihi süreç içindeki gelişimi bağlamında ele alınacaktır.

Mustafa ÖKMEN
Cumhuriyet Üniv. İİBF Kamu Yönetimi Bölümü, Kentleşme ve Çevre Sorunları
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg dscf1753.JPG (80,9 KB (Kilobyte), 19x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf http___www.cumhuriyet.edu.tr_edergi_makale_102.pdf_ref=http___klipyeri.pdf (347,2 KB (Kilobyte), 22x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gelişme, kentsel, sivas'ta

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:27 .