Nüve Forum


Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü hakkinda Bilgisayar ve Eğitimde Kullanılması ile ilgili bilgiler


Bilgisayarın Günlük Yaşamdaki Yeri [coverattach=1]Bundan 30 yıl önce bilgisayarı yakından gören çok az kişi bulunmaktaydı. O günkü kocaman bilgisayarların üstüne titreniyordu. Oysa bugün bilgisayar olmayan yer yok gibi. Nedenlerden biri,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Unrealseptic

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.07.09, 20:15
Unrealseptic - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: kocaeli
İletiler: 14.735
Blog Başlıkları: 2
Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Bilgisayar ve Eğitimde Kullanılması

Bilgisayarın Günlük Yaşamdaki Yeri

[coverattach=1]Bundan 30 yıl önce bilgisayarı yakından gören çok az kişi bulunmaktaydı. O günkü kocaman bilgisayarların üstüne titreniyordu. Oysa bugün bilgisayar olmayan yer yok gibi. Nedenlerden biri, fiyatıdır. Bugün daha küçük, daha ucuz makineler geçmişin büyük bilgisayarlarından daha becerikli olup daha kısa sürede daha çok iş yapıyor. Bir başka neden, kullanışlılığıdır. Bilgileri saklamakta ve kullanmakta çok işe yarıyor. Devlet daireleri, okullar, hastaneler gibi büyük kurumlardaki "kırtasiye işleri" elektronik dosyalama sistemleri ile yapılıyor.

Günümüzde bilgisayarlar birçok yerde ve işte kullanılarak yaşamımızı kolaylaştırmaktadır.

Gözlemlerinize göre, bilgisayarın nerelerde, hangi işlerde kullanıldığını düşünerek belirlemeye çalışınız.

Bilgisayarın kullanıldığı yerlerin ve işlerin kimilerini şöyle sayabiliriz:

Çubuk kod: Satılan küçük eşyaları, kütüphanedeki kitapları ve öteki nesneleri tanımlamak için kendi üzerlerine ya da etiketlerine konan ve tarayıcı ile okunabilen kod türü.

Benzetim: Gerçek olayların denetimli biçimde temsil edilmesi.

Süpermarketlerde bilgisayarlaştırılmış yazar kasalar ödeme işlerini kolaylaştırdı. Aldığımız malların üstündeki çubuk kodlar ile kasa otomatik olarak bütün malların fiyatlarını okuyor, topluyor, vergilerini ekliyor ve hatta paranın üstünü de hesaplıyor.
Okullarda sınav sonuçlarını değerlendirmede harcanan zamanı kısaltmak için bilgisayarlardan yararlanılıyor. Test sorularının yanıtları bilgisayarın belleğindeki doğru yanıtlarla karşılaştırılıyor ve not verme işlemi bilgisayar tarafından yapılıyor.

Bilgisayarlarla yapılan kimi hesaplamalarda ilerdeki olaylar henüz gerçekleşmeden önce tahmin edilebiliyor. Örneğin kasırgaların, fırtınaların gücü, yönü hesaplanarak binlerce insanın yaşamı ve milyarlarca lira değerindeki mal varlığı kurtarılabiliyor.
Mühendisler tasarımların ve yapı gereçlerinin dayanıklılığını hesaplarken bilgisayarları kullanıyorlar. Buradan elde ettikleri sonuçlar daha sonra güçlü rüzgârlar ve depremler gibi çevre olaylarının oluşturabileceği basınçlarla karşılaştırılıyor.
Bir deneme uçağının uçuşu ya da bir fabrikanın işletilmesi gibi karmaşık süreçlerin benzetim yolu ile denenmesinde bilgisayar grafikleri kullanılabiliyor. Böylece, karşılaşılabilecek güçlükler önceden görülüp önlemleri alınabiliyor. Bilgisayarlarla mektuplar yazılıp karmaşık formüllerle hesaplamalar yapılabiliyor.

Elektronik posta ile mesajlar telefon hatları ya da uydu aracılığıyla bir bilgisayardan ötekine gönderilebiliyor. Bu yolla hem maliyet düşüyor hem de zamandan kazanç sağlanıyor.
Bilgisayar aracılığıyla alışveriş yapılabiliyor, banka işleri görülebiliyor. Telefon şirketlerinin çoğu tüm bağlantılarını yalnız bilgisayarla sağlıyorlar. Otomatik mikrodalga fırını, ev termostatı, otomatik çamaşır/bulaşık makinesi, video, telesekreter ve kalp pili gibi akıllı ürünler çok küçük boyuta indirilmiş bilgisayarların denetimi ile çalışıyorlar.
Genellikle gözle göremediğimiz birçok şeyi bilgisayarlar yardımıyla görebiliyoruz. İzi bulunabilen, tahlil edilebilen ve ölçülebilen her şey çizgilerle gösterilebilir. Bilgisayar bu verileri yorumlayarak evrendeki gerçek olayların ve olguların modellerini oluşturabilir.

Bütün bu örneklerden anlaşılabileceği gibi, bilgisayarlar artık yaşamımızın her alanında etkili olarak kullanılmaktadır. Ileride de yaşamımıza daha çok gireceğini söyleyebiliriz.

3. Temel Kavramlar

Yaşamımızı derinden etkileyen bilgisayarın nasıl çalıştığını görmeden önce bilgisayarla ilgili iki temel kavramı bilmemiz gereklidir. Bunlar donanım ve yazılımdır.

Donanım, bilgisayarın görebildiğimiz ve dokunabildiğimiz her parçasıdır. Klavye, monitör, fare, disket sürücü gibi tüm fiziksel öğeler donanımı oluşturur.

Yazılım ise, bilgisayara ne yapması gerektiğini bildiren bir dizi komuttur. Yazılımı göremez, dokunamayız. Ancak, yazılımın içinde bulunduğu kutuya ve disketlere dokunabiliriz. Yazılım olmadan, bilgisayar uçaksız bir pilota benzer. Bilgisayara yazılım yüklemek için genellikle disketleri kullanırız. Kimi yazılımları CD-ROM'lardan da yükleyebiliriz.

Bilgisayara ne yapması gerektiğini bildiren iki tür yazılım bulunmaktadır. Bunlar uygulama yazılımları ve işletim sistemi yazılımlarıdır.

Uygulama yazılımları, bilgisayarda istediğimiz işlemleri yapmamızı sağlar. Mektup yazmak, hesaplamalar ve finans çözümlemeleri yapmak, dosyaları sıralamak, resim çizmek ve oyun oynamak gibi her türlü iş için uygulama yazılımları kullanılabilir. "Wordperfect", "Word for Windows", "Lotus 1-2-3" ve "Excel" yaygın olarak kullanılan uygulama yazılımlarından birkaçıdır.

İşletim sistemi yazılımları ise, bilgisayar yazılımı ile donanımın birlikte nasıl çalışacağına ilişkin temel kuralları belirleyen yazılımlardır. İşletim sistemi bir trafik polisine benzer. Bütün programların izlemesi gereken temel kuralların uygulanmasını sağlar. En yaygın kullanılan işletim sistemi yazılımları "MS-DOS" ve "Win-dows"dur.

Devamı Ektedir...

Kaynak
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg bilgisayar.jpg (28,5 KB (Kilobyte), 39x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf bilgisayar.pdf (241,4 KB (Kilobyte), 62x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilgisayar, eğitimde, kullanılması

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:08 .