Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eğitim Fakültesi > Eğitim Bilimleri Bölümü > Ders Çalışma Becerileri Ve Özel Gereksinimli Öğrenciler

Eğitim Bilimleri Bölümü hakkinda Ders Çalışma Becerileri Ve Özel Gereksinimli Öğrenciler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Günümüz toplumlarındaki büyük değişimler, bireylerin yaşam boyu aktif öğreniciler olmalarını gerektirmektedir. Bu gelişme, söz konusu değişimlere uyum sağlayabilmek için gerekli olan ders çalışma becerilerinin gündeme gelmesine neden olmuştur. Ders çalışma

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.09.10, 20:46
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ders Çalışma Becerileri Ve Özel Gereksinimli Öğrenciler

[coverattach=1]Günümüz toplumlarındaki büyük değişimler, bireylerin yaşam boyu aktif öğreniciler olmalarını gerektirmektedir. Bu gelişme, söz konusu değişimlere uyum sağlayabilmek için gerekli olan ders çalışma becerilerinin gündeme gelmesine neden olmuştur. Ders çalışma becerileri, özellikle özel gereksinimli bireylerin başarı ve bağımsızlıklarını sağlamada kritik beceriler olarak belirmiştir. Bu alanda son zamanlarda yapılan pek çok araştırmanın sonuçları arasında, öğretmenlerin özel gereksinimli öğrencilere ders çalışma becerilerinin kazandırılmasında önemli rol oynadıkları yer almaktadır. Bu makalede, öğretmenlerin özel gereksinimli öğrencilerine ders çalışma becerileri kazandırmada yararlanabilecekleri stratejiler incelenmiştir.

The vast changes in today***8217;s societies demand all individuals to become active learners throughout their life span. This trend brought with it a competency in study skills necessary for gaining knowledge to adapt to such changes. Study skills thus, became critical skills for achievement and independence, especially for people with special educational needs, leading to a huge amount of research in this field. The results of these studies point to the fact that teachers play a key role in teaching these skills to students with special educational needs. This article focuses on study skills and the strategies teachers can use to teach these skills to their students.

Giriş:
Ülkelerin kendi eğitim sistemlerini kurmaya başlamalarıyla, okullar öğrenmenin resmi kurumları haline gelmişlerdir. Bu sistemin geçerlilik kazanmasıyla birlikte yaşamı devam ettirmek ve bir meslek sahibi olmak amacıyla bir okul bitirmek zorunluluk teşkil etmiştir (Türkoğlu, 2002). Takip eden asırlar içerisinde, okullarda öğrenciye yalnızca bilgi yükleme anlayışı terk edilmiş ve çağdaş eğitim, bireyin fiziksel, duygusal, düşünsel ve sosyal yeteneklerinin kendisi ve toplum için en uygun şekilde geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmıştır.
Bu gelişmelerin ışığında, bireyin artık her alanda kendini geliştirerek mutlu, üretken ve topluma aktif uyum sağlayabilen bir varlık olması hedeflenmiştir (Yeşilyaprak, 2000). Bu gelişmeler ışığında da ders çalışma kavramı gündeme gelmiştir (Christenson ve Anderson, 2002).

A. Dolunay Kesiktaş
Uzman, Ankara Üniversitesi, Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ankara.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Home_Photo_books.jpg (27,8 KB (Kilobyte), 884x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 574.pdf (402,6 KB (Kilobyte), 20x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
becerileri, çalışma, ders, gereksinimli, öğrenciler, özel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:42 .