Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eğitim Fakültesi > İlköğretim Bölümü > Disgrafi problemi olan çocuklarda üst ekstremite motor eğitiminin yazı yazma üzerine etkisi

İlköğretim Bölümü hakkinda Disgrafi problemi olan çocuklarda üst ekstremite motor eğitiminin yazı yazma üzerine etkisi ile ilgili bilgiler


Disgrafi, kötü el yazısısı Yazı, yazma aracının doğru ve hızlı manipulasyonunu gerektirir. Yazı yazma eş zamanlı proksimal stabilite ve intrinsik kasların hareketi ile başarılır. Elin intrinsik ve ekstrinsik kaslarının dengesi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 31.10.15, 23:23
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Disgrafi problemi olan çocuklarda üst ekstremite motor eğitiminin yazı yazma üzerine etkisi

Disgrafi, kötü el yazısısı

Yazı, yazma aracının doğru ve hızlı manipulasyonunu gerektirir. Yazı yazma eş zamanlı proksimal stabilite ve intrinsik kasların hareketi ile başarılır. Elin intrinsik ve ekstrinsik kaslarının dengesi yazı yazmada dinamik, etkili ve akıcı hareketler için anahtardır (5). Dikkat ve hızın her ikisine de fonksiyonel ve okunaklı yazının oluşmasında ihtiyaç duyulur (19). Kağıt üzerinde kalemin hareketi parmakların ve başparmak hareketinin derecesine ve izole olma yeteneğine ihtiyaç gösterir.
Yazı yazmaya hazırlanırken bazı çocuklar el fonksiyonlarını iyileştirmek için elin intrinsik ve ekstrinsik kaslarının daha koordineli sinerjilerini geliştirmekten faydalanırlar. El, aktiviteleri manipule etmek için destek sağlamada yeterince güçlü ve stabil olmaya ihtiyaç gösterir (5) .
***272;nce motor becerileri iyileştirmek için kağıt yırtma ya da kesme, kağıt çizme, dirençli hamurla aktiviteler ve küçük objeleri cımbız ile toplama gibi aktiviteler yapılabilir (19).
Kötü yazıya sahip çocuklar sıklıkla zayıf proksimal stabilite gösterirler.
Omuz etrafındaki birçok kas eklemi stabil olarak kaldırmak için birlikte çalışır. Yazı yazarken oldukça yavaş ve iyi kontrollü omuz hareketlerini kullanırız. Eğer çocuk zayıf omuz stabilitesine sahipse, omuz eklemini stabil olarak kaldıramaz. Eğer bu eklem gevşek olursa yazı yazma için gerekli ince motor kontrol başarılı yapılmaz.
Yazı becerisi zarar görür (19). Boyun – omuz, dirsek ve bilekte kokontraksiyonu artırmada, küçük çocuklar yengeç yürüyüşü, ayı yürüyüşü ve tırtıl sürünmesi gibi hoşlandıkları yürüyüş şekilleri ile çalıştırılırlar. Daha büyük çocuklar yerde veya duvara karşı push-up gibi kalistenikleri, thereband veya tüple resistif egzersizleri, yerde oturma pozisyonunda arkadaşları ile koopere olarak pull-up veya üst ekstremitelerde ağırlık taşımaya ihtiyaç gösteren yoga gibi aktiviteleri tercih ederler.
Okul içinde proksimal stabilite tahtayı temizleme, ağır kapıları itme veya sınıf eşyalarını itme ve çekme gibi günlük aktivitelerde oldukça önemlidir (5).

Fzt. Özlem ÇİNAR ÖZDEMİR
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetmeliğinin
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı İçin Öngördüğü
YÜKSEK LİSANS TEZİ
Olarak Hazırlanmıştır
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf TR_192059.pdf (7,12 MB (Megabyte), 11x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü

Konu Selim Hoytur tarafından (31.10.15 saat 23:27 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çocuklarda, disgrafi, eğitiminin, ekstremite, etkisi, motor, olan, problemi, üst, üzerine, yazi, yazma, yazı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:33 .