Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eğitim Fakültesi > Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü > Periyodik Cetvelin Ve Elementlerin Tombala Oyun Tekniği

Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü hakkinda Periyodik Cetvelin Ve Elementlerin Tombala Oyun Tekniği ile ilgili bilgiler


Her attığımız adımda bir simgeyle karşılaşırız ve hayatımızı kolaylaştıran, düzene sokan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Kimya biliminde ise elementlerin bilinmesi ve bu elementlere bağlı olarak yorumların yapılabilmesi için kimyasal

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.11.10, 10:02
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Periyodik Cetvelin Ve Elementlerin Tombala Oyun Tekniği

Her attığımız adımda bir simgeyle karşılaşırız ve hayatımızı kolaylaştıran, düzene sokan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Kimya biliminde ise elementlerin bilinmesi ve bu elementlere bağlı olarak yorumların yapılabilmesi için kimyasal simgelerin bilinmesi gereklidir. Periyodik cetvel geçmişte klasik öğretim yöntemleri ve teknikleriyle öğretilmeye çalışılmıştır. Bu durum öğrencilerin derste sıkılmasına ve hatta üniversitedeki tercihlerini etkilemiştir. Yurt dışında periyodik cetvel bir takım oyunlarla öğretilmeye çalışıldığı saptanmıştır. Yapılan araştırmada periyodik cetveldeki elementleri ve simgeleri öğretmek için araştırmacının hazırladığı bilgisayar aktiviteleri ile periyodik cetvel tombala oyun teknikleri kullanılmıştır. Oyun 4 kişilik gruplar halinde oynanmaktadır. Örneklem olarak Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesinin Sınıf Öğretmenliği Bölümünden 77 kişi; Manisa Demirci İlçesinin İlköğretimin 5. ve 6. sınıflarında eğitim gören 120 kişi örneklem olarak seçilmiştir. Ayrıca araştırmacının hazırladığı bilgisayar aktiviteleri ile periyodik cetvel tombala oyunu karşılaştırıldı. Eğitim fakültemizin öğrencileri periyodik tombalaya ilgi göstermezken, ilköğretim öğrencilerinin oldukça hoşuna gittiği gözlenmiştir. Her iki uygulama arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
I. GİRİŞ
Dünyanın ve yaşamın varoluşundan itibaren insanoğlunun makro düşünceleri şimdi günümüzde mikro boyutlara kadar ulaşmıştır. Boyutların değişimi zaman geçtikçe çok hızlı yürümekte ve bu düşünce boyutlarına çeşitli yollarla ulaşılabilmektedir. Bu kullanılan yolların en düzgünü, en iyisini seçme olanağımız yoktur. Çünkü her geçen süre insanoğluna yeni bir olanak katmakta ve bu yeni olanaklarla yeni yollar keşfedilebilmektedir. İnsanoğlu ihtiyaç duyduğu alana yönelmekte ve fayda bulmaktadır. Fakat bu ihtiyaç duyduğu alan onun için ama doğru ama yanlıştır, bunun doğruluğu hakkında ki fikri yaşadıkça anlar.
İnsanoğlu aklında hep tek olma, en iyi olma, en iyi korunabilme gibi enlerle dolu düşünceler ile varlığını sürdürmektedir. İlk iletişim el, kol, mimik hareketleriyle olurken, şu an elektronik iletişim de çağ atlamış durumdayız, ilerisini tahmin etmekte zorlanabiliriz.
Yaşamda bir takım sınırlamalar ve sınıflandırmalar ile hep karşı karşıya kaldık. Bu sınırlamalar ve sınıflandırmalar ile sosyal yaşamda karşılaştığımız gibi bilimin içindede karşı karşıyayız. Biyoloji biliminde canlıların, matematikte sayıların, fizikte hareketlerin, kimyada elementlerin sınıflandırmaları örnek verilebilir. Sosyal yaşamda karşı karşıya olduğumuz sınıflandırmaları ister istemez insanoğlu öğrenebiliyor. Fakat bu sınıflandırmaların bilimlerde öğrenilmesi, ayırt edilebilmesi ve özelliklerinin belirlenmesi biraz problem olabiliyor. Bu problemlerin giderilmesi içinde bir takım stratejiler kullanılabiliyor.
Kimya da elementlerin sınıflandırılması ve özelliklerin ayırt edilmesi geçmişte Rus bilimci Mendeleyev tarafından saptanmış ve kamu oyuna ***8220;Periyodik Cetvel***8221; adında sunulmuştur. Günümüzde periyodik cetvel 100 elementi aşkın elementlerden oluşmaktadır. Bu cetvel elementlerin kimyasal özelliklerine göre sınıflanmıştır. Yurt dışında ve yurt içinde elementlerin özellikleri, isimleri ve simgeleri çeşitli yöntem ve tekniklerle öğretilmektedir.
Rus yazarlar, L. Vlasov ve D. Trifonov ***8220;Kimya Öyküsü***8221; adlı kitabında elementlerin özellikleri, simgeleri ve isimleri çeşitli benzetmeler ve hikayelerle okuyuculara ve ilgililere sevdirecek bir anlatım tarzında anlatmışlardır. Lise ve üniversite gençlerine önerilebilecek oldukça hoş bir kitap hazırlamışlardır.
Daniel Dreyfuss adlı bir maceracı ve öğretmenliği seven bir araştırmacı periyodik cetvelin ve elementlerin öğretilmesinde bana göre çok ilginç bir teknikle öğretmeye çalışmıştır. Araştırmacı, boyaya ihtiyacı olan bir eski arabayı periyodik cetvele benzetmiştir. Bu arabayı hazırlamada araştırmacı ile birlikte 13-19 yaşları arasında 63 lise öğrencisi tarafından hazırlanmıştır. Kimyasal özelliklerin benzerliğine göre 9 renk kullanılmıştır ve araba üzerinde 92 kare oluşturulmuştur. Araştırmacı, boyalı arabaya sahip olmak için, basitçe öğrencilerden her birini bir elementle görevlendirmiştir, bazılarına bir kaç tane yapmalarını sağlayabilmek için fazla kredi vermiş, toplam 92***8217;si için elementler arabanın üzerine rastgele yerleştirilmiştir. Araştırmacı, benzerliklerine ve asitliklerine göre gururlandırmaktan ziyade, elementler arabanın üstüne rastgele yerleştirmeyi uygun görmüştür, çünkü daha renkli olacağını ve bu durum her bir elementin dikkat çekeceğini düşündüğünü ifade etmiştir.
Araştırmacı, bu projede iki hedefinin olduğunu; birincisi eğlendirmek, ikincisi ise ilgi uyandırmak. Bu çalışmanın sınıf duvarlarının dışında tüm okulda ve toplumda ses getirdiğini söylemiştir. Periyodik tablonun önemi, organizasyonu ve tarihihakkındaki iki haftalık ünite için değil yerel gazeteler ve bir televizyon haberindeki makaleler ve fotoğraflar heyecan kattığını belirtmiştir. Arabayı sürerken ***8220;işte bu periyodik cetvel***8221; diye komik bir şekilde bağırdığını, korna basarak bildiklerini onaylayanlara gülümserken aşka geldiğini heyecanlandığını söylemiştir. Yerel tarih müzesinde ulusal kimya haftası gösterisi yapmak için arabayı sağa çektiğinde çocukların arabayı sarsmasından ve daha kapıyı açmadan soru yağmuruna tutmalarında daha hoş bir şey olamayacağını ifade etmiştir. Tüm yaştaki öğrencilere bir haftada gerçek öğrenebilir bir an sağladığını ve öğrencilerine hiç unutamayacakları bir ders olanağı sağladığını vurgulamıştır (Dreffuus 2000).
Bizde yukarıdaki ilginç ve sevimli öğretmenimizin çektiği sıkıntılar kadar olmasa da eğlendirici bir oyunla kimyanın ve elementlerin sevdirilebileceğini düşündük. Çünkü çoğu kimya öğretmenlerimizin en çok çektiği sıkıntı bu elementlerin öğretilmesi konusu olduğunu söyleyebiliriz.
1.JPG

Şule AYCAN, Suat TÜRKOĞUZ, Ercan ARI, Ümit KAYNAR
Celal Bayar Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği A.B.D., MANİSA
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf t61d.pdf (220,8 KB (Kilobyte), 30x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
cetvelin, elementlerin, oyun, periyodik, tekniği, tombala

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:32 .