Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü > C-130 uçakları orta alt panelinde bulunan göstergeler-AC elektrik takat kaynağı

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü hakkinda C-130 uçakları orta alt panelinde bulunan göstergeler-AC elektrik takat kaynağı ile ilgili bilgiler


Döndürme Kuvveti Göstergesi Bu gösterge motorlardan pervanalare aktarılan döndürme kuvvetini gösterir. Döndürme gücü motoru dişli kutusuna bağlayan milin burkulma miktarı ölçülerek bulunabilir. Bu gücün bulunması için bir metal silindir içine

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.04.08, 17:15
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart C-130 uçakları orta alt panelinde bulunan göstergeler-AC elektrik takat kaynağı

Döndürme Kuvveti Göstergesi

Bu gösterge motorlardan pervanalare aktarılan döndürme kuvvetini gösterir. Döndürme gücü motoru dişli kutusuna bağlayan milin burkulma miktarı ölçülerek bulunabilir. Bu gücün bulunması için bir metal silindir içine içiçe iki mil yerleştirilmiştir. İç milin bir ucu motora, bir ucu dişli kutusuna bağlıdır. Dış milin ise bir ucu motora bağlı, diğer ucu serbesttir. Motor mili pervaneye güç aktarmaya başladığında iç milde bu güçle orantılı olarak burkulma oluşur. Burkulma miktarı dişliler yardımıyla manyetik algılayıcıya aktarılır. Algılayıcılar da göstergelere iletirler.Dönüşölçer Göstergesi
Bu göstergeler motorların dönüş sayısını gösterir. Kadranları yüzde cinsinden bölümlendirilmiştir. Veri gönderici olarak dişli kutusuna bağlı iki kutuplu üç faz AC üreteç kullanılır.


Türbin Giriş Sıcaklık Göstergesi
Bu göstergeler, yakıtın yanma odasından çıkıp türbine giriş anındaki sıcaklığını gösterirler. Motorların yanma odaları çıkışına sıcaklık algılayıcılar yerleştirilmiştir. Bu algılayıcılar, sıcaklıkla orantılı olarak gerilim üretirler. Üretilen bu gerilim yükseltilerek göstergelere iletilir. Kadranlar °C bölümlendirilmiştir.

Yakıt Akış Göstergesi
Bu göstergeler her bir motorun bir saatte harcadığı yakıt miktarını gösterir. Yakıt boruları içinde bulunan AC veri göndericiler, akış miktarı ile orantılı olarak bir gerilim üretirler. Gösterge içindeki AC senkron motorun rotoru ( bu rotor ayrıca gösterge iğnesine bağlıdır ) üretilen gerilimle eşdeğer dönme yaparak akış miktarını gösterir.

Yağ Sıcaklık Göstergesi
Bu göstergeler, motor sistemindeki yağların motora giriş anındaki sıcaklığını gösterirler. Sıcaklık değeri bir direnç yardımıyla ölçülür. Bu direnç, değişimi dengede olan bir veston köprüsünün dengesinin bozulmasına, dolayısıyla köprüdeki gösterge iğnesinin sapmasına sebep olur. Böylece yağ sıcaklığı ölçülür.

Yağ Basınç Göstergesi
Bu göstergeler, motor ve dişli kutusu yağlama yağının pompadan çıkış basıncını gösterirler. Bunun için bir veri gönderici vardır. Yağ basıncı doğrudan veri göndericinin diyaframına girer. Basınç değerine göre diyafram açılır veya kapanır. Bu hareket senkron motor yardımıyla elektriki sinyale dönüştürülüp göstergeye iletilir.


Yağ Miktar Göstergesi
Bu göstergeler yağ tanklarının içinde bulunan yağ miktarını gösterir. Sistemde bir veri gönderici bulunur. Veri gönderici, hareketli bir kol, bu kola bağlı bir mantar ve ayarlı dirençten oluşur. Veri göndericinin koluna bağlı olan mantarın hacmi büyük, ağırlığı küçüktür. Böylece yağın üst seviyesini takip edebilir ve ayarlı direncin değerini değiştirir. Bu direnç değişimi de bir gerilim değişimine neden olur. Gerilim değişimi de gösterge iğnesini yağ miktarına göre saptırır. Böylece yağ miktarı ölçülmüş olur.

Yağ Soğutucu Flap Göstergesi

Bu göstergeler, motor yağ soğutucu kapağının durumunu yüzde cinsinden gösterir. Sistemde bir veri gönderici bulunur. Yağ soğutucu kapağın açılması bir elektrik motoru yardımıyla yapılır. Elektrik motorunun mile uyguladığı dönme miktarı, veri göndericideki ayarlı direncin değerini değiştirir. Dolayısıyla direncin akımı da değişir. Bu akım, motorun dirençle paralel bağlanmış sargılarından geçerek manyetik alanı değiştirir. Gösterge iğnesi de bu değişime uygun olarak dönecektir.C-130 AC ELEKTRİK TAKAT KAYNAĞI
AC elektrik enerjisi iki sistemle temin edilir. Bunlar primer ve sekonder takat kaynağıdır. Primer takat kaynağı dört motor ve beş jeneratörden oluşur.
JENERATÖR SİSTEMİNİN PARÇALARIKontrol Paneli
Aşırı voltaj, düşük voltaj, düşük frekans ve fazlar arası 30 amper üzerindeki akımlarda jeneratörü devre dışı bırakır.


Out Lambaları
Pilot mahallinde üst kısım panelinde her bir jeneratör için birer tane yerleştirilmiştir. Jeneratörün sistemi beslemediği durumlarda kırmızı lamba yanarak out ikazı verir. Üzerine basılarak lamba testi yapılabilir.


Voltaj Regülatörü
Görevi jeneratörün ikaz voltajını ayarlayarak çıkış voltajını sabit tutmaktır. Jeneratör ilk çalışmada bu regülatör üzerinden kendini ayarlayarak voltajın yüklenmesini sağlar.


Bus Transformatörleri
Jeneratörün çıkış fazlarına bağlanmış akım transformatörleridir. Bu transformatörler yüksek yük akımları sırasında daha iyi regülasyon temin etmek için gerekli gücü voltaj regülatörlerine gönderirler.


Kontrol Swiçleri
Her jeneratör için bir adet süviç baş üstü paneline konmuştur. Her süvicin dört pozisyonu vardır.
OFF durumunda bus***8217; ın enerjisini keser.
ON durumunda jeneratörü bus***8217; a bağlar.
RESET durumunda bir nedenden dolayı ikaz kesilir. Voltaj vermeyen jeneratöre ikaz verir.
FIELD TRIP durumunda ikaz alanını keserek voltaj üretimini durdurur.

Kontaktör Rölesi
On adet röle mevcuttur. Beş tanesi jeneratörlere, biri AC takata, dördü ise bus bağlama sistemine aittir. Görevleri, jeneratörlerden bir veya birkaçının devre dışı kalması durumunda çalışan jeneratçrlerin diğer bus***8217; ları beslemesini sağlamaktır.

AYDINLATMA SİSTEMİ

C-130 uçaklarında iç ve dış aydınlatma olarak iki çeşit aydınlatma vardır.

Dış Aydınlatma Sistemi
Seyrüsefer lambaları, düzen lambaları, iniş lambaları, hücum kenarı lambaları, taksi lambaları, çarpışma önleyici lambalar ve kanat ucu taksi lambalarından oluşur.

İç Aydınlatma Sistemi
Uçuş ve kargo kompartmanının aydınlatılmasını sağlayan muhtelif sistemlerden oluşur.

alıntıdır
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg c130.jpg (32,2 KB (Kilobyte), 3327x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg c130-03.jpg (48,6 KB (Kilobyte), 233x kez indirilmiştir)

Konu Nicomedia tarafından (04.05.08 saat 19:42 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alt, bulunan, c-130, elektrik, göstergeler-ac, kaynağı, orta, panelinde, takat, uçakları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:54 .