Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Kimya Mühendisliği Bölümü > Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Kalite İşlevi Yayılımı Uygulaması

Kimya Mühendisliği Bölümü hakkinda Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Kalite İşlevi Yayılımı Uygulaması ile ilgili bilgiler


Bu çalışmada, Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nün sağladığı eğitim, Kalite İşlevi Yayılımı (KİY) tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bunun için öncelikle, Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nün paydaşları belirlenmiştir. Paydaşların istek ve beklentilerinin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 25.07.09, 11:37
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Kalite İşlevi Yayılımı Uygulaması

Bu çalışmada, Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nün sağladığı eğitim, Kalite İşlevi Yayılımı (KİY) tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bunun için öncelikle, Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nün paydaşları belirlenmiştir. Paydaşların istek ve beklentilerinin belirlenmesi için anket çalışması yapılmıştır. Daha sonra paydaş istekleri sınıflandırılmış ve önem derecelerine göre sıralanmıştır. Önem derecelerine göre sıralanan istekler kalite karakteristiklerine çevrilmiştir. Sonuç olarak kimya mühendisliği bölümünün verdiği eğitimin değerlendirilmesi için "Kalite Evi" oluşturulmuştur.

In this study, Kocaeli University Chemical Engineering Department's Education has been evaluated by using the quality function deployment (QFD) technique. Kocaeli University Chemical Engineering Department's stakeholders were determined. Then the stakeholder's requirements-expectations were determined by using special questionnaire. The stakeholder's requirements were categorized, and prioritized. Then these requirements which listed depend on their priority were converted into quality characteristics. Finally The House of Quality was formed for evaluating the Kocaeli University Chemical Engineering Department's education.

GİRİŞ
Üretim mal, hizmet veya fikir yaratma sürecidir. Üretilen ürün elle tutulabilir bir nesne, bir hizmet veya bir fikir şeklinde olabilir. Her üç şekilde de amaç kaliteli bir ürün elde etmek ve müşteri tatminini maksimuma çıkarmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için kalite kontrol çalışmaları ve çeşitli yeni kalite teknikleri kullanılmaktadır [1]. Kalite İşlevi Yayılımı (KİY)'da bu tekniklerden biridir. KİY, önceleri sadece ürün tasarımı için kullanılmış olsa da daha sonra hizmet endüstrisi içinde başarıyla kullanılmıştır.

Kalite İşlevi Yayılımı (KİY); 1970'li yıllarda Japonya'da Prof. Yoji Akao ve Shigeru Mizuno tarafından geliştirilmiştir. Mizuno ve Akao'ya göre Kalite İşlevi Yayılımı: toplam kalite yönetimi içinde müşteri memnuniyetini güvence altına almaya yarayan bir kalite sistemidir. Müşteri istek ve gereksinimlerinin doğru bir şekilde anlaşılarak pozitif kalitenin ortaya çıkarılması, pozitif ve yeni değerler yaratılması ve böylece müşterilerin daha fazla memnun edilmesi için kullanılabilecek en iyi sistem KİY'dir [2].
KİY, müşterinin hem açıkça belirttiği hem de açığa vuramadığı gereksinimleri ortaya çıkarmak, bu gereksinimleri ürün tasarımına yansıtmak ve tüm organizasyonun tasarım sürecine katılımını sağlamaya odaklanmaktadır. Aynı zamanda;
***8226; Müşterinin gereksinimlerini önem sırasına koymasına,
***8226; Kurumun rakipleri ile kendisini kıyaslamasına,
***8226; Organizasyonun büyük rekabet üstünlükleri getirecek ürünlere yönelmesine, rehberlik eder[3].
KİY, Kuzey Amerika, Avrupa ve Pasifik çevresinde 1980'li yılların sonlarından beri üniversite ve diğer eğitim kurumlarında uygulanmaktadır. KİY kullanılarak yapılan çalışmaların ilklerinden biri, müşteri gereksinimlerine cevap vermek için, 1991'de Wisconsin-Madison Üniversitesi'nin Makine Mühendisliği Bölümü'nde Ermer tarafından yapılmıştır [4]. Eğitim alanındaki uygulama raporları Kuzey Amerika'da ki KİY sempozyumlarında 1992 yılında görünmeye başlamış ve ilk uygulama raporu bir lise kılavuzluk programı için yapılmıştır [5].

Ülkemizde ise Yetiş[6], Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin dış paydaşları olan sanayicilerin istek ve gereksinimlerini belirleyerek, Fakülte ders programının geliştirilmesi için KFY yöntemini kullanmıştır. Köksal ve Eğitman [7], Orta Doğu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde eğitim kalitesini geliştirmek için KFY yöntemini kullanmışlardır. Aytaç ve Deniz [8]'de Kocaeli Üniversitesi Köseköy Meslek Yüksek Okulu'nun Lastik Teknolojisi bölümünün ders programının KFY tekniği ile gözden geçirmişlerdir.

Makale Yazarları
Veli DENİZ, Gamze KARSLI, Ayşe AYTAÇ
Veli DENİZ:
Adres: Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Veziroğlu Yerleşkesi, 41 040 İzmit/Kocaeli
Ayşe AYTAÇ:
Adres: Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Veziroğlu Yerleşkesi, 41 040 İzmit/Kocaeli
Nevin Gamze KARSLI:
Adres: Acıbadem Mahallesi,Tur Sokak, Suat Akcanlar Apt .No:8/5 Kadıköy-İSTANBUL


Makale devamı eklentidedir.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Kalite İşlevi Yayılımı.jpg (33,0 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf KFG03-Veli Deniz.pdf (265,4 KB (Kilobyte), 16x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bölümünde, kalite, kimya, kocaeli, mühendisliği, uygulaması, üniversitesi, yayılımı, ışlevi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:01 .