Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Kimya Mühendisliği Bölümü > Bor Esaslı Yakıt Hücresi Ve Bataryalar-Boron-Based Fuel Cells And Batteries

Kimya Mühendisliği Bölümü hakkinda Bor Esaslı Yakıt Hücresi Ve Bataryalar-Boron-Based Fuel Cells And Batteries ile ilgili bilgiler


Ülkemiz bor minerali yönünden dünyada en zengin rezerve sahiptir. Önümüzdeki on yıllarda en önemli alternatif enerji kaynağı olacağı ileri sürülen yakıt hücreleri hidrojen enerjisinin elde edildiği sistemlerdir. Sodyum borhidrürden saf

Like Tree1Likes
  • 1 Post By bilimsel

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.12.09, 17:21
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Bor Esaslı Yakıt Hücresi Ve Bataryalar-Boron-Based Fuel Cells And Batteries

Ülkemiz bor minerali yönünden dünyada en zengin rezerve sahiptir. Önümüzdeki on yıllarda en önemli alternatif enerji kaynağı olacağı ileri sürülen yakıt hücreleri hidrojen enerjisinin elde edildiği sistemlerdir. Sodyum borhidrürden saf hidrojen elde etme prensibine göre çalışan bir yakıt hücresi ve sodyum borhidrür yanında başka bor bileşiklerini içeren bataryalardan enerji üretildiği bildirilmektedir. Bu bataryaların Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da bazı prototip küçük aletlerde kullanıldığı haberleri de yayınlanmaktadır. Bor bileşiklerinden elde edilen enerji diğer klasik bataryalara göre daha yüksek olup, çevresel etkilerinin de düşük olduğu görülmektedir.

Turkey comprises the richest reserve of boron minerals in the world. Nowadays some news appeared about energy production from various boron compounds. The system that produced hydrogen energy is called fuel cell and it is claimed that fuel cells will be a most important alternative energy source in the future. It is reported that energy is produced from a fuel cell in which sodium borohydride is used as a pure hydrogen source and from batteries including sodium borohydride and some boron compounds. The news was published that these boron-based batteries are used in some prototype devices in USA and Canada. Energy obtained from boron-based batteries is higher than those from the classical batteries and its negative environmental effect is lower than the others.

1. GİRİŞ
Dünya rezervlerinin yaklaşık üçte ikisinin ülkemizde bulunduğu bor elementinin çeşitli bileşikleri başlıca cam sanayii, deterjan ve ağartıcı malzemelerin imalinde yer alır. Bunun yanında porselen, seramik, tekstil, tarım, refrakter malzeme, metallurji, yanmayı geciktirici malzeme, nükleer yakıt teknolojisi gibi çok farklı sektörlerde ve çok sayıda uç ürünleri ile sanayiinin pek çok alanında da çeşitli bor bileşikleri kullanılmaktadır [1].
Son zamanlarda çeşitli yayın organlarında çıkan haberler ve yorumlarda bordan enerji elde edildiği ve bunun ülkemiz için çok önemli bir gelişme olduğu yazılmaktadır. Bu derleme makalede, en son kaynaklara dayanılarak, söz konusu haberlere konu olan çeşitli bor bileşiklerinin enerji üretiminde kullanılması irdelenecektir.
2. YAKIT HÜCRESİ VE HİDROJEN ENERJİSİ
Petrol ve doğal gazın tükenme tehlikesine karşılık alternatif enerji arayışları sıkça üzerinde durulan konulardan biridir. Bu alternatif enerji kaynakları içinde hidrojen enerjisine özel bir önem verilmektedir[2]. Aslında hidrojenden enerji elde edildiği ve bu enerji ile çalışan motorlu araçların varlığı 60'lı yıllardan beri bilinmektedir [3]. Buradaki temel reaksiyon hidrojenin oksijen ile
şiddetli etkileşimi olup (H2 +1/2 O2 > H2O), reaksiyon sonucunda büyük bir enerji açığa çıkar.
Bu reaksiyondan çıkan enerji yakıt hücresi denilen sistemde elektrik enerjisine dönüştürülür. Yakıt hücrelerinin bir alternatif enerji olabilmesi için maliyetinin düşürülmesi gerektiği uzmanlarca belirtilmektedir [4]. Bu amaçla daha ucuz ve saf hidrojen kaynaklarının temini amacıyla özellikle ABD ve Kanada'da araştırmalar sürdürülmektedir.
Yakıt hücrelerine ucuz hidrojen gazı sağlamak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin patentleri alınmış olup yakıt hücreleri bu isimlerle anılmaktadır [5]. En çok bilinen yakıt hücreleri şunlardır: Fosforik asit yakıt hücresi [6], Proton değiştiren membran ya da katı polimer elektrolit yakıt hücresi [7], Erimiş karbonat yakıt hücresi [8], Katı oksit yakıt hücresi [9], Alkali yakıt hücresi [10], Direkt Metanol yakıt hücresi [11], Rejeneratif yakıt hücresi [12], Çinko-hava yakıt hücresi [13], Protonlu seramik yakıt hücresi [14].
Örneğin metanolden hidrojen sağlanan yakıt hücresindeki kimyasal değişimler şöyledir:
1.JPG

Aydın TAVMAN*
İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya Bölümü, Avcılar-İSTANBUL
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2004-2-2-tam.pdf (240,9 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bataryalar-boron-based, batteries, bor, cells, esaslı, fuel, hücresi, yakıt

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:41 .