Nüve Forum


Kimya Mühendisliği Bölümü hakkinda Gaz Absorpsiyonu Deneyi ile ilgili bilgiler


Deney No :2 Deney Adı :Gaz Absorpsiyonu Deneyin Amacı Dolgulu kolonda basınç düşüşlerinin belirlenmesi ve CO2'in sudaki absorpsiyonunun incelenmesi, toplam kütle transfer katsayılarının belirlenmesidir. Kuramsal Temeller Bir gaz karışımında bulunan

Like Tree1Likes
  • 1 Post By bilimsel

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.12.09, 12:47
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Gaz Absorpsiyonu Deneyi

Deney No :2
Deney Adı :Gaz Absorpsiyonu Deneyin Amacı

Dolgulu kolonda basınç düşüşlerinin belirlenmesi ve CO2'in sudaki absorpsiyonunun incelenmesi, toplam kütle transfer katsayılarının belirlenmesidir.

Kuramsal Temeller
Bir gaz karışımında bulunan bileşenin, sıvı olan bir çözeltiye geçmesi esasına dayanan bu işleme gaz absorbsiyonu (soğurma) denir. Bu gaz karışımı genellikle inert bir gaz ve soğurulacak gazdan oluşur. Absorbsiyon difüzyon kanunlarına uyar, genel mekanizması hakkında bilgi edinilmesi için, durumu gaz -sıvı dengesi ve absorbsiyon hızı bakımından incelemek gerekir.
Absorbsiyon işleminin tersi yani sıvı fazda çözünmüş haldeki bir bileşenin, bu sıvı içersinden inert bir gaz geçirilmesi ile uzaklaştırılması işlemi ise desobsiyon işlemidir. Örneğin NH3, bir sulu çözeltisinden, bu çözelti içinden hava geçirilerek uzaklaştırılır. Gazların sıvılarda çözünürlüğü artan basınçla artar, artan sıcaklıkla azalır (Vurgun: Denizde yüksek basınçta insan vücudunda hava çözünmesi).
Absorbsiyon, gaz karışımındaki bileşenin sıvı içinde çözündüğü fiziksel absorbsiyon veya gaz karışımındaki bileşenin sıvı ile tepkimeye girdiği kimyasal absorbsiyon şeklinde olabilir.
Aynı sıcaklık ve aynı basınçta farklı gazların aynı sıvıdaki çözünürlükleri farklıdır. Bir başka deyişle, absorbsiyon gazın cinsine bağlı olarak değişmektedir. Buharların kolay sıvılaşabilmesi ile bazı gaz ve buharların çözücü sıvı ile kimyasal tepkimeye girmesi çözünürlüğün yükselmesine yol açmaktadır. Bir gazın bir sıvıdaki çözünürlüğünün düşük derişimlerde Henry Yasasına uyar. Bu durum xi=pi/p°*Ki eşitliğine göre çizilen xi-pi grafiğinin her basınç aralığında bir doğru vermesinden anlaşılır.
Aynı sıcaklık ve basınçta aynı gazın farklı sıvılardaki çözünürlükleri de farklıdır. Bir başka deyişle, absorbsiyon çözücünün cinsine de bağlıdır. Saf sıvı yerine absorblayıcı olarak asidik ya da bazik özellikteki karışımlar da kullanılmaktadır. Amonyak gibi bazik gazlar asidik çözeltilerde; hidrojen klorür ve karbondioksit gibi asidik gazlar ise bazik çözeltilerde bir kimyasal tepkime eşliğinde tam olarak absorblanmaktadır.
İdeal bir gaz karışımı ya da buhar içindeki bileşenlerin bir sıvıdaki ideal çözünürlükleri birbirinden bağımsız olup yalnızca kendi kısmi basınçlarına bağlıdır. Bu nedenle, Henry yasası her bileşene bağımsız olarak uygulanarak hesaplama yapılabilir. Sıvılardaki absorbsiyon farklarına dayanılarak karışım halindeki gazlar birbirinden ayrılabilmektedir. Bir gazın bir sıvıdaki absorbsiyonu sabit yükselen sıcaklıkla genellikle azalırken desorbsiyonu genellikle artar.
Dolgulu absorbsiyon kolonlarında dolgu maddesi olarak kullanılan maddeler aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: Birim hacminin ağırlığı az olmalıdır; bu husus sadece kule tarafından taşınacak tüm ağırlığa etki etmekle kalmaz, aynı zamanda kulenin projelendirilmesine de etki eder. Kule içerisine gelişigüzel doldurulan dolgu malzemeleri kule duvarlarına basınç yapar ve birim hacminin ağırlığı daha fazla olursa, kule yapım fiyatına etki edebilir. Birim hacmin aktif yüzey alanı fazla olmalıdır; daha fazla temas sağlanabilir. Serbest kesit alanı büyük olmalıdır; kule içerisinde meydana gelen basınç düşüşüne ve dolayısıyla sirkülâsyonu için gerekli pompa gücüne etki eder. Bundan başka serbest kesit alanının küçük olması, gaz akım hızının bu serbest kısımlarda artmasına ve belirli bir limitin üzerinde, sıvı fazın kule dışına atılmasına sebep olur. Dolgu malzemesi tarafından tutulan sıvı az olmadır; bu genel olarak istenilen bir husustur, çünkü kule yükünün azalmasını ve sıvı fazın kuleden mümkün olduğu kadar çabuk uzaklaşmasını sağlar. Gazın sıvı fazın içerisindeki çözünürlüğünün az olması veya gaz fazla sıvı faz arasında meydana gelen reaksiyonun yavaş olması halinde bu arzulanmayan bir özelliktir. Asit kulelerinde dolgu malzemesi tarafından sıvı miktarının az olması genellikle istenir, çünkü bu takdirde kulenin boşaltılması esnasında daha az kaza riski vardır. Ayrıca dolgu maddelerinin fiyatı ucuz olmalı, belirli bir dayanıklılığı olmalı, temasta bulunduğu gaz ya da sıvı faz ile reaksiyona girmemelidir.
Raschig halkaları; kule dolgu maddeleri olarak en fazla kullanılandır. Yüksekliği çapına eşit silindirik halkalardan ibaret olup, duvarların kalınlığı yapıldığı malzemenin cinsine bağlı olarak değişir. Seramik veya metalden yapılabilirler. Birim hacmin ağırlığı, serbest hacim, serbest kesit alanı ve birim hacmin yüzeyi bakımından en iyi kule dolgu malzemeleridir.
Berl eyerleri; bunlar porselenden yapılmış eyer şeklinde malzemeler olup, kulelere gelişigüzel doldurulurlar. Bunların diğerlerinden üstün tarafı, gaz akımına karşı oldukça düşük sürtünme direnci vermeleri ve yeterli gaz -sıvı temas yüzeyine sahip olmalarıdır.
Spiral halkalar; içlerinde spiral bir bölme bulunan bu halkalar tamamen Raschig halkalarına benzerler, spiral bölme halka kesitini tamamen veya kısmen örter. Bu halkalar daima muntazam sıralar halinde dizilirler ve hiçbir zaman gelişigüzel kule içerisine doldurulmaz. Spiral bölme gaz-sıvı temasını önemli ölçüde artırır, fakat serbest kesit alanını ve serbest hacmi pek fazla azaltmaz. Buna rağmen hem kendi fiyatları hem de yerleştirme ücretleri oldukça yüksektir.

Kolonda Kütle Denkliği
Gaz absorpsiyonu inert bir bileşen ile gaz karışımı halinde bulunan çözünen bir maddenin, inert bir sıvı ile absorbe edildiği bir işlemdir. Yatışkın durumda, gaz fazdan absorplanan gazın transferi, sıvı faza transfer olana eşittir.
Li ve Lo: Kolana giren ve çıkan sıvı fazın hacimsel akış hızları,
Gi ve Go: kolana giren ve çıkan toplam gazın molar akış hızları,
yi ve yo; kolana giren ve çıkan gaz karışımı içindeki karbondioksit mol kesri
Havanın çözeltide çözünmediği (inert bileşen) durum için, gaz fazından uzaklaşan karbondioksit miktarı;
G. - Gq (gmol/saniye)
sıvı faza absorbe edilen karbondioksit ise; L C - L C (gmol/saniye)
o No i Ni
olarak yazılır.
1.JPG
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Deney2.pdf (318,4 KB (Kilobyte), 60x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
absorpsiyonu, deneyin, gaz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:59 .