Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Kimya Mühendisliği Bölümü > Dispers Kırmızı 1 Tekstil Boyasının Karakterizasyonu Ve Uygulanabilirliğinin Araştırılması

Kimya Mühendisliği Bölümü hakkinda Dispers Kırmızı 1 Tekstil Boyasının Karakterizasyonu Ve Uygulanabilirliğinin Araştırılması ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Dispers Kırmızı 1 Tekstil Boyasının Karakterizasyonu Ve Uygulanabilirliğinin Araştırılması-Investigation Of Characterization And Applicability Of Disperse Red 1 Textile Dyestuff Türkiye'de üretimi çok az olan dispers boyaların endüstrideki kullanım alanı oldukça

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.12.09, 15:56
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Dispers Kırmızı 1 Tekstil Boyasının Karakterizasyonu Ve Uygulanabilirliğinin Araştırılması

[coverattach=1]Dispers Kırmızı 1 Tekstil Boyasının Karakterizasyonu Ve Uygulanabilirliğinin
Araştırılması-Investigation Of Characterization And Applicability Of Disperse Red 1 Textile Dyestuff
Türkiye'de üretimi çok az olan dispers boyaların endüstrideki kullanım alanı oldukça fazladır. Bu boya tekstil sanayiinde daha çok polyester elyafı boyamada kullanılmaktadır. Dispers kırmızı boya bu sektörde en fazla kullanılan boyarmaddelerdendir. Yapılan çalışmada öncelikle dispers kırmızı 1 boyarmadde sentezlendi. Sentezlenen boyarmaddenin erime noktası, IR spektrumu ve ince tabaka kromatografisi değerlendirilerek karakterizasyon işlemi gerçekleştirildi. Daha sonra, elde edilen boyarmadde ile polyester elyaf boyandı. Boyanın uygulanabilirliği üzerine dispergatör miktarının etkisi incelendi. Elde edilen boyalı kumaşların renk ölçümleri yapılarak renk ekseni üzerindeki gerçek yerleri belirlendi. Çalışmanın en son basamağında ise boyalı kumaşların ışık, yıkama ve sürtünme haslığı tayinleriyle boyanın uygulanabilirliği değerlendirildi. Haslık değerlerinin tatminkar olduğu tespit edildi. Işık haslık değerleri 5-7 arası, yıkama ve sürtünme haslığı değerleri ise tüm numuneler için 5 olarak bulundu.

Disperse dyes which are produced in a very small amount in Turkey have very wide usage area in industry. This dye is further applied to polyester fiber. Disperse red dye is one of the mostly used dyes in this area. In this study, firstly disperse red 1 dyestuff was synthesized. Its melting point, IR spectrum and thin layer chromatography were appreciated. Afterwards polyester fiber was dyed with obtained dyestuff. The effect of dispersant amount on the applicability of the dye was examined. Real positions of dyed fabrics on the colour axis were determined by means of defining colour measurement of them. At the last step of this study, the applicability of the dye was assessed with light, wash and rubbing fastnesses of the dyed fabrics. It was ascertained that the fastness values were satisfactory. Light fastness values were found irange of 5 to 7, and washing and rubbing fastness values were found as 5 for all samples.
1. GİRİŞ
1920'lere kadar sentetik boyarmadde üretimi Alman¬ca konuşan ülkeler ile sınırlı olmuştur. Birinci dünya savaşı sırasında Alman mallarına uygulanan ambargo, Amerika ve İngiltere'nin kendi büyük tekstil endüstri¬lerini desteklemek amacıyla sentetik boya üretimine başlamalarına neden olmuştur. FIAT ve BIOS rapor¬larının birçok ülkeye yayılmasından sonra, dünyanın her yerinde firmalar boyarmadde üretimine başlamış¬tır. Ülkemizde boyarmadde üretimi günümüzde dahi sınırlı boyutta olup bu boyalar daha çok ithalat yoluyla temin edilmektedir [1, 2].
Boyalar kimyasal yapılarına veya tekstil elyafa uygu¬lanmalarına göre, yani boyama özelliklerine ve diğer renklendirme amaçlarına göre sınıflandırılabilir. Bo-yarmaddeler boyayabildikleri elyaf türüne göre de son yıllarda sınıflandırılabilmektedirler.
Kimyasal yapılarına göre en önemli boyarmaddeler içerdikleri nitrozo, nitro, monoazo, disazo, kinolin, azin, oksazin, antrakinon ve ftalosiyanin gibi gruplara göre değerlendirilmektedirler.
Boyama özelliklerine göre ise Direkt, Küp, Reaktif ve Dispers gibi başlıklar altında toplanabilmektedir. Boyalar boyayabildikleri elyaf türüne göre de son yıl¬larda sınıflandırılabilmektedirler. Bu tür sınıflamaya göre boyalar 3 başlık altında toplanabilir. Selüloz esaslı elyaf boyamada kullanılan boyalar (Direkt, Küp, Reaktif boyalar vb.), Protein esaslı elyaf boyamada kullanılan boyalar (Asit, Metal-kompleks, Krom, Reaktif boyalar vb.) ve Sentetik elyaf boyamada kullanılan boyalar (Polyester elyaf için: Dispers boyalar, Poliakrilonitril elyaf için Katyonik boyalar Poliamit elyaf için: Metal-kompleks boyalar vb.) olmak üzere üç grupta sınıflandırılabilmektedir.
Dispers boyalar hemen hemen tüm selüloz asetat ve tereftalatın boyanmasında etkilidir. Bu boyalar naylon üzerinde orta dereceli yıkama haslığına sahiptirler, buna rağmen düzgün boyama yapabilmelerinden ötü¬rü tercih edilirler. Dispers boyalar plastik yüzeylerin renklendirilmesinde de kullanılır.
Dispers boyalar kimyasal yapıları baz alınarak sınıf¬landırılır. En önemli dispers boyalar; Monoazo, Disazo, Antrakinon, Nitrodifenilamin, Metin, Kinoftalon ve Naftokinon boyalardır [3-5].
Dispers kırmızı 1 boyarmadde ile ilgili olarak litera¬türde yapılan çalışmalar patent ağırlıklı olup eski yıl¬lara dayanır. Konu ile doğrudan ilişkili son yıl çalış¬malarının sayısı fazla değildir. Wang ve Ma [6]'nın çalışması kırmızı 1 ile ilgili sınırlı sayıdaki çalışma¬lardan birisidir. Ancak benzer konularda çok sayıda çalışma gerçekleştirilmiştir. Son yıllarda yapılan ça¬lışmalara bazı örnekler aşağıda verilmiştir.
Lee ve arkadaşları [7] geçici olarak çözündürülebilen ve yapılarında p-sülfatoetilsülfonil grubu ihtiva eden boyaları sentezlemişler ve polyester elyafı disper-gatörsüz olarak boyamışlardır.
Kim ve arkadaşları [8] hetero-bi-fonksiyonel reaktif gruplar sentezlemişler ve bu grupların dispers boya¬larla ve selülozik elyaf ile olan etkileşimini incele¬mişlerdir.
Metwally ve arkadaşları [9] diazoarilaminleri, 2-ami-notiazol ile kenetleyerek yeni azo boyalar elde etmiş¬lerdir. Daha sonra bu boyalar polyestere uygulanarak haslık değerleri tespit edilmiştir.
Koh ve arkadaşları [10] yaptıkları çalışmada yapıla¬rında florosülfonil grubu bulunan bir dizi dispers azo boya sentezlemişlerdir. Başka bir çalışmada ise [11], P-sülfatoetilsülfon ve karboksilikasit ester gruplarını içeren, geçici olarak çözündürülen ve alkali ortamda temizlenebilen dispers azo boyaları sentezlemişlerdir.
Sentezlenen bu boyarmaddeler polyestere disperga-törsüz uygulanarak boyama işlemi gerçekleştirilmiştir.
Jian ve Chang [12], eter grupları taşıyan bir dizi dispers boyarmadde sentezlemişlerdir. Sentezlenen boyarmaddelerin görünür bölge absorpsiyon spek-trumları çalışılmış ve polyester mikroelyaf üzerindeki haslıkları araştırılmıştır.
Becerir ve iskender [13] ticari olarak polyester mikroelyaf kumaşlarını boyamada kullanılan farklı molekül boyutundaki dispers boyaların boyama özel¬liklerini, değişen boya konsantrasyonuna uygun ola¬rak incelemişlerdir.
Bu çalışmada dispers kırmızı 1 boyarmaddesi sentez-lendi, karakterizasyonu ve uygulanabilirliği araştırıldı.

Fatih AKKURT, Serdar BENLİ ve Ahmet ALICILAR
Kimya Mühendisliği Bölümü, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Gazi Üniversitesi, Maltepe 06570 Ankara
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: gif Disperse red 1.gif (1,5 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf DERGI2005 V20 NO4 _sayfa 429-432_.pdf (255,7 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
araştırılması, boyasının, dispers, karakterizasyonu, kırmızı, tekstil, uygulanabilirliğinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:35 .