Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Kimya Mühendisliği Bölümü > Bitümlü Şistlerin Asit Ekstraksiyonu İle Zenginleştirilmesi

Kimya Mühendisliği Bölümü hakkinda Bitümlü Şistlerin Asit Ekstraksiyonu İle Zenginleştirilmesi ile ilgili bilgiler


Bitümlü Şistlerin Asit Ekstraksiyonu İle Zenginleştirilmesi-Benification Of Oil Shales By Acid Extraction Son yıllarda, sıvı yakıtlara ve organik kimyasal maddelere kaynak oluşturan petrol türevi hammaddelere gereksinim giderek artmaktadır. Bu gereksinimleri

Like Tree1Likes
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.10.10, 16:04
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Bitümlü Şistlerin Asit Ekstraksiyonu İle Zenginleştirilmesi

Bitümlü Şistlerin Asit Ekstraksiyonu İle Zenginleştirilmesi-Benification Of Oil Shales By Acid Extraction
Son yıllarda, sıvı yakıtlara ve organik kimyasal maddelere kaynak oluşturan petrol türevi hammaddelere gereksinim giderek artmaktadır. Bu gereksinimleri karşılayacak en önemli enerji kaynaklarından bir tanesi de bitümlü şistlerdir. Bu çalışmada Seyitömer-Kütahya linyit işletmesinde, linyit üretimi sırasında çıkarıldığı halde hemen hemen hiçbir şekilde değerlendirilmeyen yüksek mineral madde içerikli bitümlü şistlerinin çeşitli ekstraksiyon koşullarında mineral maddeleri giderilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada, bitümlü şistte kuru baza göre %72,24 olan mineral madde en uygun koşullarda HCl ile ilk kademe sonunda %64,31 'e, HCl-HF ile ikinci kademe sonunda % 17,24'e, üçüncü kademede ise HCl-Zn tozu ile % 14,63'e indirilmiştir. Bu sonuçlara göre başlangıçtaki mineral kısmın %93,42 'sinin giderildiği görülmüştür. Ürünler üzerinde yapılan ısıl değer tayinlerinde, mineral madde gideriminin ısıl değeri olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Recently, the need to liquid fuels and organic chemicals obtained from petroleum derivates is increasing. One of the most important energy resources to fulfill this need is the oil shales. In this study, the removal of mineral matter from the Seyitomer-Kutahya oil shales, which were obtained from the lignite production process as a by-product and haven't been evaluated, was investigated under various extraction conditions. The 72.24% mineral matter content of the original oil shale was reduced to 64.31% by HCl extraction at the first stage and it was reduced to 17.24% by HCl-HF extraction at the second stage and to 14.63% after the last stage by HCl-Zn extraction. At the end of demineralization, 93.42% of the original mineral content of the oil shale was removed. Demineralization has affected the calorific value positively according to the calorific value determination results.
I.GİRİŞ
Enerji, endüstrileşmenin, sosyal ve ekonomik gelişmenin en önemli girdilerinden biridir. Nüfus artışı ve teknolojik gelişmenin dünya enerji talebini hızla arttırması sonucunda, kömür ve petrol gibi yakıtların kullanımı günümüze kadar önemini korumuştur. Petrol rezervlerinin dünyanın belli başlı yerlerinde ve kömüre göre sınırlı olması, zaman zaman dünya ekonomisinde politik pazarlıklara ve dolayısıyla krizlere yol açmış, bu da haklı olarak dünya milletlerinin daha güvenilir enerji kaynaklarına veya kendi öz kaynaklarına yönelmelerine neden olmuştur [1].
Bugün varolan ve önümüzdeki yıllarda giderek büyük boyutlara tırmanacak olan kömür (özellikle linyit) açığının azaltılabilmesi için üretim seviyesinin arttırılması zorunluluğu vardır. Bu, kendi öz kaynaklarımıza dayalı bir enerji üretim-tüketim dengesinin kısa ve orta vadede kurulabilmesi, başka bir deyişle dışarıdan karşılanan kömür, doğalgaz, petrol ve ticari olmayan (odun, tezek gibi) yakıtların tüketimdeki paylarının azaltılması açısından önemlidir [1]. Birincil enerji kaynakları içinde en önemli yeri kömür almakta olup dünya fosil kaynaklı enerji rezervleri içinde kömür %75-80 oranında yer tutmaktadır. Rezervlerin kullanılma süreleri incelendiğinde günümüzdeki kullanım temposu ile mevcut kömür rezervlerinin 100-110 yıl, daha az miktarda olan petrol ve doğal gaz rezervlerinin ise 20-25 yıl sonra tükeneceği tahmin edilmektedir [2]. Ülkemiz bunun yanında hiç de küçümsenmeyecek derecede linyit, bitümlü şist, taşkömürü ve asfaltit yataklarına sahiptir. Ülkemizde halen belirlenmiş 8,3 milyar ton linyit, 1,6 milyar ton bitümlü şist, 1,1 milyar ton taşkömürü ve 8,2 milyon ton asfaltit rezervi bulunmaktadır [3]. Bu rakamlardan görüldüğü gibi, ülkemizde önemli derecede rezervleri bulunan enerji kaynaklarımızın büyük bir kısmını oluşturan fosil kaynaklardan linyit ve bitümlü şistlerin kullanımı için yeni teknolojilerin incelenmesi, geliştirilmesi ve ülke koşullarına uyarlanması gerekmektedir.
Bitümlü şistlerin teknolojik olarak kullanım alanları henüz tam olarak belirlenememekle beraber bu güne kadar yapılan çalışmalar sonucunda bitümlü şistler alternatif enerji kaynakları hammaddesi olarak görülmektedir. Bitümlü
şistlerden dünyada özellikle katı yakıt olarak yararlanılmakla beraber sentetik petrol eldesi çalışmaları da sürmektedir [1].
Bitümlü şistler bileşim, litolojik bağıntı ve oluşum yönünden farklılık göstermesine karşılık yapısı, organik ve inorganik olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bitümlü şistlerin inorganik kısmı katı yakıtın kalitesini belirleme, çeşitli proseslere katalitik etkide bulunma, doğrudan kimyasal tepkimeye girme ve proses sonrası kalıntı olarak çevre kirliliği konusunda önem taşımaktadır [4]. Yüksek kül içerikli kömür, bitümlü şist ve petrol kaynaklı kayalar piroliz, sıvılaştırma, gazlaştırma, karbonizasyon ya da yanma gibi ısıl proseslerde etkin kullanım için uygun değildir [5-7]. Ayrıca inorganik yapı bitümlü şistin ısıl değerini olumsuz yönde etkilediği gibi fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılmasında çeşitli güçlükler doğurmaktadır. Bitümlü şistlerden hidrokarbon yakıt veya kimyasal madde girdisi üretmek için, yapıdan inorganik kısımların uzaklaştırılması gerekir [4]. Bunun için yapıdaki inorganik kısmın giderilmesi bir değerlendirme yoludur. Yapıdaki mineral maddeler, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle giderilebilir. Fiziksel yöntemler bitümlü şistlerin kül içeriğinin düşürülmesinde sınırlı şekilde etkili olur [6, 10]. Bu yüzden bitümlü şistin kül içeriği kimyasal yöntemlerle giderilmelidir. Kimyasal yöntemlerle inorganik yapıda bulunan karbonat ve sülfatlar hidroklorik asit, silis ve silikatlar ise hidroflorik asit ekstraksiyonu yapılarak bitümlü yapıdan uzaklaştırılabilir [8, 10]. Bitümlü şistte bulunan pirit ise sodyum bor hidrür (NaBH4), lityum alüminyum hidrür (LiAlH4) ve nitrik asit ile giderilebildiği gibi asit-çinko tozu karışımı ile de uzaklaştırabilmektedir [8-9].
Fosil yakıtların sahip olduğu mineral maddenin giderilmesi ile ilgili pek çok çalışma yapılmış ve yüksek giderim yüzdeleri elde edilmiştir [10-16]. Bu çalışmada, ülkemizdeki linyit rezervleri arasında önemli bir yeri olan Seyitömer Linyit İşletmesinde, linyit üretimi sırasında çıkarıldığı halde hemen hemen hiçbir şekilde değerlendirilmeyen bitümlü şistlerin mineral madde içeriği giderilmeye çalışılmıştır.
Yapılan çalışmada mineral madde giderme işlemlerinin amacı; Seyitömer bitümlü şistinin içerdiği mineral maddelerin giderilmesindeki en uygun parametreleri belirlemek, mineral maddeleri kısmen veya tamamen giderilmiş çeşitli ürünlerin ısıl değer ve kül miktarı tayinlerini yaparak ürünlerin zenginleştirilebilme ve kullanılabilme ölçüsünü ve bu yönde ileride yapılabilecek çalışmalara bazı ön bilgiler sağlamaktır.
1.JPG

İlknur DEMİRAL , Sevgi ŞENSÖZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi,
Kimya Mühendisliği Bölümü, 26480 Batı Meşelik, ESKİŞEHİR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 5.pdf (237,0 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
asit, bitümlü, ekstraksiyonu, ıle, zenginleştirilmesi, şistlerin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:14 .