Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Kimya Mühendisliği Bölümü > Pirit Külü Atıklarının Pik Demir Üretiminde Kullanılmak Üzere Peletlenmesi

Kimya Mühendisliği Bölümü hakkinda Pirit Külü Atıklarının Pik Demir Üretiminde Kullanılmak Üzere Peletlenmesi ile ilgili bilgiler


PİRİT KÜLÜ ATIKLARININ PİK DEMİR ÜRETİMİNDE KULLANILMAK ÜZERE PELETLENMESİ-PELLETIZATION OF PYRITE ASH WASTES FOR UTILIZATION IN IRON PRODUCTION INDUSTRY ÖZET Pirit külü sülfürik asit üretimi sırasında hammadde olarak kullanılan pirit

Like Tree7Likes
  • 1 Post By bilimsel
  • 2 Post By oguzgolcik
  • 2 Post By bilimsel
  • 2 Post By bilimsel

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.04.08, 15:48
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Pirit Külü Atıklarının Pik Demir Üretiminde Kullanılmak Üzere Peletlenmesi

PİRİT KÜLÜ ATIKLARININ PİK DEMİR ÜRETİMİNDE KULLANILMAK ÜZERE
PELETLENMESİ-PELLETIZATION OF PYRITE ASH WASTES FOR UTILIZATION IN IRON PRODUCTION INDUSTRY
ÖZET
Pirit külü sülfürik asit üretimi sırasında hammadde olarak kullanılan pirit cevherinin akışkan yataklarda kavrulması sonucu atık olarak elde edilmektedir. Bu atıklar genellikle çevreye veya denize boşaltılmaktadır.
Çevre kirliliğinin önlenmesi ve atıkların değerlendirilmesi amacıyla pirit külü atıkları demir üretiminde yüksek fırın hammaddesi olarak kullanılabilir, ancak küllerin pelet haline getirilmesi gerekmektedir. Demir cevheri peleti üretmek için bağlayıcı kullanılmaktadır. Denemeler bentonit kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Son olarak pelet kalitesini ölçmek amacıyla yaş basma, kuru basma ve pişmiş basma dayanımı testleri uygulanmıştır.
pirit.gif
GİRİŞ
Sülfürik asit fabrika artığı kalsine piritin doğrudan veya uygulanacak zenginleştirme işlemlerinden sonra demir çelik endüstrisinde hammadde olarak kullanılmasına çalışılmaktadır.
Böylece bu atıkların tane boyutunun küçük olması nedeniyle doğal olaylarla çevreye dağılması sonucu meydana gelen toprak ve deniz kirliliği önlenmekte ve sanayide hammadde olarak kullanılması amacıyla geri kazanılması sağlanmaktadır.
Pirit külünün demir cevheri olarak değerlendirilebilmesi için belirli kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olması gerekir. Ham demir üretimi yüksek fırınlarda gerçekleştirilmekte ve yüksek fırına beslenecek demir cevherlerinin belirli boyutlarda olması için bir aglomerasyon işlemine tabi tutulması gerekmektedir [1-6]. Pirit külleri peletleme işlemi sonucu demir cevheri olarak kullanılabilecek hale getirilmektedir.
Pirit külleri bentonit ve su ilavesiyle peletlenmektedir. Elde edilen peletlere yaş basma mukavemeti ve yaş düşme sayısı deneyleri yapılmaktadır. Yaş peletler 105°C***8217; de kurutulduktan sonra kuru basma mukavemetleri ölçülmektedir. Son olarak kurutulmuş peletler elektrik fırınında
1200°C***8217; de pişirilmekte ve pişirilmiş peletlere de basma dayanımı testi yapılmaktadır. Pirit külleri peletleme işlemi sonucu demir cevheri olarak kullanılabilecek hale getirilmektedir [1-6].
Çalışmanın ileri aşamalarında elde edilen peletlerin pik demir üretiminde hammadde olarak kullanılabilmesi hedeflenmektedir.

Nurcan TUĞRUL*, Emek MÖRÖYDOR DERUN, Mehmet Burçin PİŞKİN,
Sabriye PİŞKİN
Yıldız Teknik Üniversitesi, Kimya-Metalürji Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü, Davutpaşa - İSTANBUL

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Nicomedia tarafından (04.05.08 saat 20:25 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 07.04.08, 15:52
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Pirit Külü Atıklarının Pik Demir Üretiminde Kullanılmak Üzere Peletlenmesi

merhaba

pik demir:GG 22. kodu ile anılır.

teşekkürler oğuz gölçik yazar...
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 07.04.08, 16:20
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Deneysel / Materyaller

2. DENEYSEL

2.1. Materyal

Bu çalışmada kullanılan pirit külü atıkları Eti Bor A.Ş.***8217;ye ait, Bandırma Bor ve Asit Fabrikalarından temin edilmektedir.
Peletleme denemelerinde bağlayıcı olarak kullanılan bentonit ise Bensan firmasından temin edilmiştir. Bentonitin kimyasal kompozisyonu

2.2. Metod

***8226; Pirit külü atıkları laboratuar tipi 40 cm çaplı, 60°C eğimli ve 20 devir/dak. hızlı peletleme diskinde peletlenmiştir [2-6].
***8226; Yaş peletler, 24 saat boyunca 105°C***8217; ye ayarlanmış bir etüvde kurutulmuştur [2-6].
***8226; Kurutulmuş peletler 1200°C***8217; ye ısıtılmış bir elektrik fırınında 30 dakika müddetle pişirilmiştir
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 07.04.08, 16:23
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Peletleme Projesi

3. PELETLEME PROSESİ

3.1. Peletleme Prosesinin Tanımı

Peletleme, ince boyutlu demir cevheri veya genellikle konsantrelerin, uygun bir bağlayıcı ve gerekli su katkısı ile özel cihazlarda, belirli boyutlarda yaş küreler haline getirilmesi, ardından dayanıklılık kazandırmak amacıyla 1200-13000C sıcaklıklarda pişirilmesi işlemini kapsayan bir
aglomerasyon yöntemidir.Peletleme işlemi özellikle demir cevherlerine ve bunların dışında krom cevherleri, kurşun cevherleri gibi bazı demir dışı metal cevherlerine de uygulanabilmektedir [1-2].

3.2. Peletleme Yöntem

Peletleme denemelerinden önce , pirit külleri 100, 200 ve 325 meşlik eleklerden elenmiştir [3-7].
Peletleme şartları sabittir: Tamburun eğimi 60°C ve numune miktarı 1 kg***8217; dır. Bağlayıcı olarak bentonit kullanılmıştır. Pirit külü numunesinin ağırlıkça %0.5, %0.7, %0.9,%1 ve %1.2***8217;si kadar bentonit ilave edilmiştir [2-6].
Pelet hamuru hazırlamak için belli bir elekten elenmiş bulunan 1 kg numuneye, yeteri miktarda su ve bentonit ilave edilmiş ve elde edilen hamur iyice karıştırıldıktan sonra tambura verilmiştir. Toplam 1 kg pelet oluşana kadar peletler tamburdan periyodik olarak alınmaktadır.
Peletleme için gerekli zaman 30-60 dakikadır [2-6].
Oluşan yaş peletlerden 10***8217;ar adeti düşme sayısı ve basma dayanımı testleri için ayrılmış, geri kalanlar ise 105°C***8217; de 24 saat kurutulmuştur. Kurutulmuş peletlerden 10 adeti ürün pelet basma dayanımı testi için ayrılmış, 3***8217;er adedi de pişmiş pelet basma dayanımı testine tabii tutmak
amacıyla 1200°***8217;de elektrik fırınında pişirilmiştir [1-7].

3.3. Dayanım Testleri

Yaş Pelet Düşme Sayısı Tayini: Bu deney, peletleme tambur ya da disklerinden elde edilen yaş peletin, pişirme işleminin uygulanacağı bölgeye kadar taşınması sırasında kırılmaması için gerekli dayanımda olup olmadığının kontrolü için yapılır. En az 10 adet yaş pelet alınıp parçalanıncaya kadar 45cm***8217;den serbest halde bırakılır ve aynı işlem her pelet için tekrarlanır. Çatlamanın oluştuğu sayıya ***8220;yaş pelet düşme sayısı***8221; denir [2-7].
Yaş Pelet Basma Dayanımı Tayini: Bu deneyde 10 adet ham pelet basma yüküne tabi tutulur. Izgaraya serilen peletlerin birbirlerinin ağırlıkları ve basınçları altında ezilmemeleri için bu değer önemlidir. Genellikle yaş pelet basma dayanımları 1 kg/peletten fazladır [2-7].
Yaş peletin fiziksel kalitesini belirleyen en önemli iki faktör düşme sayısı ve basma dayanımıdır. Kullanılan katkı maddeleri, bağlayıcılar, cevher tozu nemi, özgül yüzey alanı, peletleme koşulları ve karıştırma, düşme sayısını ve basma dayanımını doğrudan etkiler [2-7].
Ürün Pelet Basma Dayanımı Tayini: Bu deney, peletin taşınma, stoklanma ve yüksek fırında şarj ağırlığı altında ezilip kırılmaması için gereklidir. Basma dayanımı için alınan peletler 105°C***8217; de nemi alınıp oda sıcaklığına soğutulur. Bu peletlerden 10 adetinin basma dayanımları,
hızı 10 mm/dak olan biri sabit diğeri hareketli düz yüzeyli preste ölçülüp ortalaması alınır. Bu ortalamayı alırken çok düşük ve yüksek çıkan basma dayanımları değerlendirilmez [2-7].
Pişmiş Pelet Basma Dayanımı Tayini: 105°C***8217; de kurutulmuş olan peletlerden üçer adet
1200°C***8217; de 30 dakika müddetle pişirilmiş ve oda sıcaklığına soğutulduktan sonra basınç mukavemetleri ölçülmüştür. Peletlerin çatlamalarını önlemek amacıyla 650°C***8217; deki bir elektrik fırınında ön ısıtma yapılmıştır [2-7].

Makale devamı eklentidedir.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2005-3-12-tam.pdf (365,2 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 01.02.10, 10:23
Acemi
 
Üyelik tarihi: Feb 2010
İletiler: 1
ozdugan doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Pirit Külü Atıklarının Pik Demir Üretiminde Kullanılmak Üzere Peletlenmesi

vvvvvvvvvvvvvvvvv
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
atıklarının, demir, kullanılmak, külü, peletlenmesi, pik, pirit, üretiminde, üzere

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:54 .