Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > İnşaat Mühendisliği Bölümü > Kauçuk Mesnetli Binaların Dinamik Analizi-Dynamıc Analysıs Of Elastomeric Isolated Building Structures

İnşaat Mühendisliği Bölümü hakkinda Kauçuk Mesnetli Binaların Dinamik Analizi-Dynamıc Analysıs Of Elastomeric Isolated Building Structures ile ilgili bilgiler


Bu çalışmada, kauçuk mesnetli binaların dinamik analizleri incelenmiştir. Zemin ile yapı arasında varolan etkileşimi kısmen birbirinden ayırmak amacıyla yapılan izolasyon tekniği ile güçlü deprem etkilerinin binalar üzerinde meydana getirebileceği etkiler

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.12.07, 14:15
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
İletiler: 14
kartalizmaster doğru yolda ilerliyor.
Thumbs up Kauçuk Mesnetli Binaların Dinamik Analizi-Dynamıc Analysıs Of Elastomeric Isolated Building Structures

Bu çalışmada, kauçuk mesnetli binaların dinamik analizleri incelenmiştir. Zemin ile yapı arasında varolan etkileşimi kısmen birbirinden ayırmak amacıyla yapılan izolasyon tekniği ile güçlü deprem etkilerinin binalar üzerinde meydana getirebileceği etkiler azaltılabilmektedir. Bu düşünceyle çeşitli izolasyon teknikleri geliştirilmiştir. Uygulama amacıyla kauçuk mesnetler ile izolasyonu yapılan 5 katlı bir binanın dinamik analizleri yapılmıştır. 18 Mayıs 1940 El-Centro depreminin kuzey-güney bileşeni yer hareketi olarak seçilmiştir. Elde edilen sonuçlar aynı binanın ankastre olması durumu ile karşılaştırılmıştır.

In this study, dynamic analysis of base isolated building structure is investigated by using elastomeric bearing systems. The aim of this study is to reduce the effects of the earthquake on buildings using variety isolation techniques which isolate buildings from the ground. A building structure with 5 stories is chosen as a numerical example. The north-south component of 18 May 1940 El-Centro earthquake is an earthquake record in the time history analysis. The dynamic responses obtained from fixed and base isolated buildings are compared with each other.

GİRİŞ
Depremden korunmak amacıyla ilk kauçuk mesnet Yugoslavya'nın Skopje şehrinde üç katlı betonarme bir okul binasında kullanılmıştır (Jangid ve Datta, 1995). Mesnet sistemi olarak doğal kauçuk bloklardan faydalanılmıştır. Kauçuk içerisine çelik plakalar yerleştirilmediğinden düşey yönde istenen rijitlik elde edilememiştir. Dolayısıyla, kauçuk blokların yanlara doğru şişmesi söz konusu olmuştur. Sistemin düşey yöndeki rijitliği yaklaşık olarak yatay yöndeki rijitliğe eşit olduğundan deprem hareketi esnasında bina ileriye veya geriye doğru sallanıp yukarıya doğru sıçrayabilmektedir. Mesnetler çelik plakalarla takviye edilerek karşılaşılan bu zorlukların üstesinden gelinmiştir. Bu tecrübeler ışığında, modern anlamda taban izolasyonuna sahip yapılar, yapının temeli ve tabanı arasında yerleştirilen, yatay yönde esnek ve düşey yönde ise rijit olan taşıyıcılarla yapılabilmektedir. Bu taşıyıcılar, izolatör sistemleri olarak bilinmektedir.
Sismik izolasyon sisteminde kullanılmak amacıyla, uygun özelliklere sahip olan kauçuklar geliştirilmiştir. Taban izolasyonu için gerekli kauçuklar ve bu kauçukların özellikleri Kadir (1982) ve Roeder ve Stanton (1983) tarafından araştırılmıştır. Ayrıca, kauçuk mesnetlerin stabilitesi, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir (Simo ve Kelly, 1984, Stanton ve Scroggins, 1990).
Taban izolasyonlu yapılar üzerinde zemin yapı etkileşiminin dinamik davranışları pek çok araştırmacı tarafından çalışılmıştır (Siddiqui ve Constantinou, 1989, Malagone ve Ferraioli, 1998, Constantinou ve Kneifati,1988). Constantinou vd. (1988, 1987), kauçuk mesnetli bir yapının analizinde zemin-yapı etkileşiminin ele alınışı sadece üst yapı frekansının taban izolasyonu frekansına oranının 15'ten küçük olması ve deprem dalgası parametrelerinin 10'dan küçük olması durumları için izin verilebileceği gösterilmektedir. Bununla birlikte, taban izolasyonlu yapılarda zemin-yapı etkileşimi ankastre tabanlı yapılarda etkili olduğu kadar önemli olmamaktadır.

Nagarajaiah vd (1991), 3-boyutlu taban izolasyonlu yapıların lineer olmayan dinamik analizlerini gerçekleştirmişlerdir. Ayrıca, bu amaçla 3D-BASIS (Nagarajaiah vd., 1991) isimli bir bilgisayar programı da üretmişlerdir. İki doğrultuda yer hareketine maruz taban izolasyonlu yapıların davranışları Jangid ve Datta (1994) tarafından incelenmiştir. Kauçuk mesnetler kullanılarak üç serbestlik dereceli bir sistemin davranışını değerlendirmişlerdir. Üst yapıda ve taban izolasyonunda, rijitlik merkezi ile kütle merkezi arasındaki farktan dolayı meydana gelen eksantirisiteyi dikkate alan çalışmalar yapılmıştır (Jangid ve Datta, 1994, Dumanoğlu ve Ateş, 1999).

KAUÇUK MESNET MATEMATİK MODELİ
Kauçuk izolasyon modeli; kauçuk levhalar arasına çelik plakalar koyularak elde edildiğinden, düşey yönde oldukça rijit ve yatay yönde ise oldukça esnek özellik gösterir. Bu tür mesnetler, tabakalı kauçuk mesnet sistemleri olarak isimlendirilir. Yapıya, deprem hareketinin düşey bileşeni nispeten değişmeden aktarılırken, buna karşılık yatay bileşenin etkileri bu kauçuk mesnetler tarafından kısmen absorbe edilmektedir; böylece yapı deprem etkilerine karşı korunmaktadır (Ateş ve Dumanoğlu, 2000). Düşey ivmeler normal olarak çoğu binalar için bir sorun meydana getirmemektedir. Kauçuk mesnedin katı cisim mod periyodu,
1.JPG
olarak ifade edilebilir (Nagarajaiah vd.,1991). Burada W normal kuvveti veya mesnedin taşıdığı ağırlığı, K mesnedin plastik rijitliğini ve g yerçekimi ivmesini göstermektedir.

Şevket ATEŞ1, A.Aydın DUMANOĞLU2
'Araş. Gör., Karadeniz Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, 61080, Trabzon. 2Prof. Dr., Karadeniz Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, 61080, Trabzon.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf izlator.pdf (395,9 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)

Konu CiwCiw tarafından (31.05.08 saat 16:20 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
analizi-dynamıc, analysıs, binaların, building, dinamik, elastomeric, isolated, kauçuk, mesnetli, structures

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:38 .