Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > İnşaat Mühendisliği Bölümü > Beton-tarihçesi-günümüzde beton-Karıştırma dökme ve sertleştirme:

İnşaat Mühendisliği Bölümü hakkinda Beton-tarihçesi-günümüzde beton-Karıştırma dökme ve sertleştirme: ile ilgili bilgiler


Günümüzde beton, inşaat mühendisliğinde en yaygın kullanılan malzemedir. Uygulama alanı, çit direkleri, sokak lambaları gibi küçük yapılardan yollar, barajlar, katedraller ve büyük açık deniz petrol üretim platformlarına kadar uzanmaktadır. Beton

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.07.08, 23:38
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Beton-tarihçesi-günümüzde beton-Karıştırma dökme ve sertleştirme:

Günümüzde beton, inşaat mühendisliğinde en yaygın kullanılan malzemedir. Uygulama alanı, çit direkleri, sokak lambaları gibi küçük yapılardan yollar, barajlar, katedraller ve büyük açık deniz petrol üretim platformlarına kadar uzanmaktadır. Beton yapımında kullanılan hammaddeler, bütün dünyada bol miktarda bulunur. Yapım tekniği, endüstrileşmiş ülkelerdeki sermaye-yoğun yüksek düzeyde mekanikleşmlş teknolojilere olduğu kadar, kalkınmakta olan ülkelerdeki emek-yoğun düşük teknoloji uygulamalarına da uygundur.
Beton, temelde sağlam, ama kimyasal tepkimeye girmeyen yığışımların bir birleşimidir; yani, doğal kum ve küçük taşların ya da yapay mineral gereçlerinin bir mineral ÇİMENTO kafesiyle birleştirilmesinden oluşur, çimento, suyla kimyasal tepkime sonucu, belli bir zaman süresi içinde sertleşir ve mukavemet kazanır. Ancak, istenirse, sertleşmeden önce bu plastik yığına başka katkı maddeleri eklenip kalıplanarak.beton elde edilebilir.

Tarihçe:
Eski Mısırlılar, sönmüş kireç ve alçı taşı (kalsiyum sülfat) çimentoları kullandılar. Romalılar, Vezüv dağı yakınında bulunan ve doğal bir volkan külü olan pozzolana'nm katılmasıyla, yalnızca daha güçlü ve dayanıklı değil, aynı zamanda su altında sertleşen, bu yüzden de köprü ve su kemeri yapımında çok değerli olan bir beton buldular. Kireç ve pozzolana'lı betonun kullanımı, Romalılardan sonra Karanlık çağ denilen dönemde de (yaklaşık İ.S. V-XI yüzyıllar) sürmüştür. Ancak 1824 yılında, Leeds'li Jo-seph Aspdin'in Portland çimentosunu bulması, betona bir yapı malzemesi olarak yeni özellikler kazandırmıştır.

Günümüzde beton:
Betonun yapılarda yaygın olarak kullanılmasının en önemli nedeni, doğasında bulunan basınca karşı mukavemettir. Bu özellik, modern beton konstrüksiyonda hâlâ temel etkendir ve başlıca iki etmene bağlı bulunmaktadır: Karışımdaki çimento yığışım oranı; çimento-su oranı. En geniş biçimiyle yığışım oranına göre daha çok çimento ve çimento oranına göre de daha az su, daha güçlü bir beton oluşturur. Bununla birlikte, karışımın oranlanması, uygulamaya ve gerecin maliyetine bağlıdır.
Uygun betonun belirlenmesi için basınç mukavemeti ya da «küp Oranlar seçilirken, hem katılaşmış betona direnç hem de taze plastik gerece kolaylıkla biçim veri-lebilmesinl sağlayacak bir ortak çözüm arınır. Normal inşaat, kullammı için, orta kuvvette normal bir betonun yığışım-çimento oranı. 5 - 6'ya bir arasında; ince yığışımın kaba yığışıma oram ise,3/7 ile 4/6 arasında olabilir. Katılan suyun, ağırlığa göre çimentonun % 25'i ya da daha azı olması, betonun sertleşmesi için yeterlidir; ama biçim vermek için daha fazla su gerekir. Normal olarak betona katılan su, ağırlığa göre % 45 ile % 50 arasında değişir.

Karıştırma dökme ve sertleştirme:
Hazırlanmış betonun mukavemeti, dayanıklılığı ve görünüşü, büyük ölçüde taze ve plastik haldeyken, karıştırılıp dökülmesi gibi işlemlere gösterilen özene bağlıdır. Beton bileşenlerinin iyice karıştırılması gerekir. Bunun için, çok büyük miktarlar dışında, bütün betonların maki-nayla karıştırılması zorunludur. Bu iş ya şantiyede yapılır ya da bir merkezi tesiste karıştırılıp hazırlanarak döner tamburlu hazır-kangım kamyonlanyla şantiyeye getirilir.
Beton, şantiye yerine getirildikten sonra da, kalıpların uygun biçimde doldurulmasına ve beton bileşenlerinin ayrışmamasına dikkat edilmelidir. El a-rabaları ve makaralı kovalar gibi geleneksel yöntemler, hâlâ kullanılmaktadır; ama taze betonun borularla taşınması ve Özel olarak tasarlanmış pompalar aracılığıyla dökülmesi, giderek yaygınlaşmaktadır. Yüzme havuzu yapımı gibi bazı uygulamalardaysa be-ri, doğrudan gerekli yere püskürtülür.
Kalıpların bütünüyle dolmasını, daha da önemlisi, karışımda hava kalmamasını sağlamak için tam bir sıkıştırma gerekir. Nispeten ince beton plakalar (yapı döşemeleri ve yol kaplamaları) yüzeyden uygulanan vibratörlerle sıkıştırılır. Daha büyük ve daha derin yapılarda ise, «daldırma Beton yüzeyi, dikkatli bir sertleşme gerektirir. Bu işlem, hem kalıptan çıktığı gibi bırakılan betona hem de elle ya da mekanik bir malayla düzgünleştirilen yüzeylere uygulanır. Genel kanının tersine beton, kurumayla sertleşmez; hattâ erkenden ve çok çabuk kurumasına izin verilirse bozulma olasılığı yükselir. Sertleşme sürecinde üzerinde durulması gereken asıl önemli nokta, buharlaşmayı yavaşlatarak çabuk kurumanın önlenmesidir. Bu da, yeni sertleşen betona şu serperek ve naylonla örterek yapılabilir. Blok ve boru gibi küçük parçalar sözkonusu olduğunda sertleştirme, OTOKLAV'da yüksek basınçlı buharla gerçekleştirilir.

Betonarme-Önceden dökülmüş beton-ince tanesiz beton-Hafif beton-Ön gerilme biçimi

Nüve Forum
Kaynak:4
1.cilt / s.234-236
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (07.07.08 saat 23:44 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
beton-karıştırma, beton-tarihçesi-günümüzde, dökme, sertleştirme:

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:48 .