Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > İnşaat Mühendisliği Bölümü > Betonarme-Önceden dökülmüş beton-ince tanesiz beton-Hafif beton-Ön gerilme biçimi

İnşaat Mühendisliği Bölümü hakkinda Betonarme-Önceden dökülmüş beton-ince tanesiz beton-Hafif beton-Ön gerilme biçimi ile ilgili bilgiler


Beton, basınca çok dayanıklı olmasına karşın, çekmeye ve eğilmeye mukavemeti sınırlıdır. XIX. yüzyılın sonlarına doğru, çekme etkisi altındaki betonu takviye yöntemleri geliştirilinceye kadar, bu malzemenin kullanımı, temel inşaatları ve blok

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.07.08, 22:43
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Betonarme-Önceden dökülmüş beton-ince tanesiz beton-Hafif beton-Ön gerilme biçimi

Beton, basınca çok dayanıklı olmasına karşın, çekmeye ve eğilmeye mukavemeti sınırlıdır. XIX. yüzyılın sonlarına doğru, çekme etkisi altındaki betonu takviye yöntemleri geliştirilinceye kadar, bu malzemenin kullanımı, temel inşaatları ve blok duvarcılık işleri gibi,. gerilmenin yaklaşık tümünür basınç olduğu yerlerle sınırlıydı. Günümüzde beton, genellikle, betonarme biçiminde kullanılır.
Çekmeye dayanıklı, ama basınç biçimindeki yükleri taşımaya uygun olmayan başka bir gerecin beton içine yerleştirilmesi demek olan takviye {betonarme), betona gerekli çekme kuvvetini sağlar. Takviye, çoğunlukla, yuvarlak ve yumuşak çelik çubukların istenen biçimde bükülmesi ve beton içine yerleştirilmesiyle oluşturulur.
Beton ile takviye arasındaki bağ, çok önemlidir. Bağı artırmak için, çoğunlukla kare biçimli, burulmuş yivli çubuklar kullanılır. Takviyenin özellikle, dayanıklı olması gereken yerlerde, yüksek çekme mukavemetli çelikler de kullanılır.Takviyenin tasarımı, yapımı ve yerleştirilmesi, yüksek teknik ustalık ister. Günümüzde betondan alman sonuç, bu malzemeye olduğu kadar, içine yerleştirilen çeliğe de dayanmaktadır.

Önceden dökülmüş beton:
Betonun tümünün şantiyede dökülmesi gerekmez. Tek tek kirişler, plakalar, bloklar ya da duvar birimleri, şantiyeden uzakta dökülüp, gerektiğinde, oraya getirilebilir.
Önceden döküm, kalabalık bölgelerde, şantiyede
ki işleri azaltmanın yanı sıra döküm, bitirme ve detay-landırma işlemlerinin «fabrika> koşullarında yapılmasını sağlar ve arazide hemen hemen olanaksız olan nitelik denetimini olanaklı kılar. Standart-laştırılmış kirişler ve öteki birimler, çok çeşitli yapısal ve mimari uygulamalarda kullanılmak için, uzun ömürlü ve çok hassas çelik kalıplarda da biçimlendiri-lebilir.
Ön gerilmeli beton: Beton yapılarda kullanılan çeşitli teknikler içinde en büyük çağdaş yenilik, ön f/eri/me'dir. İlke olarak, geliştirilmesi ve sınırlı kullanımı. Birinci Dünya savaşından sonra başlayan ön gerilmeli beton, tam anlamıyla son 25 yıl içinde en
yetkin biçimini almıştır.
Ön gerilme verme, betonarme uygulamasının mantıksal bir uzantısıdır. Aradaki fark, normal çekme ve eğilme gerilmelerine karşı betonarmede görülen edilgen direnme yerine, ön gerilmede ortaya çıkan etkin karşı koymadır. Böylece de, daha hafif bir elemanın, aynı yükü taşıması olanaklı hale gelir.
Ön gerilme vermenin iki ana biçimi vardır: Ön gerdirme'de beton,kalıbın iki ucundaki hareketsiz ankı-rajlar arasına yerleştirilmiş bulunan yüksek çekme gerilmesi etkisindeki (endon'lar (ön gerilmen teller) beton içinde kalacak biçimde dökülür. Beton istenen mukavemete ulaştığı ve tendonlara sağlamca bağlandığı zaman, öngerilmeli çubukların uçları kesilir ve bunların esneme özelliğinden dolayı bütün birim basınç altında kalır. Yapılış biçiminden dolayı ön gerdirme, önceden dökülmüş birimlerle sınırlıdır: ama bu sınırlar içinde bile, parmaklık direklerinden ve bir-iki metre uzunluğunda hatıllardan, yaklaşık 50 m boyunda ve tonlarca" ağırlıktaki köprü kirişlerine kadar çeşitli kullanımları vardır.
İkinci öngerilme biçimi, sonradan gerdirmedir. Bu. beton sertleştikten sonra tendonların ya da çubukların; hidrolik krikolar ve özel ankırajlar aracılığıyla ğerdirilmesiyle yapılır. Sonradan gerdirmeden önceden dökülmüş elemanlarda da kullanılabilmesine karşılık, daha çok. yerinde dökülen- beton yapılarda yararlanılır. İnşaat sırasında betonun İçine önceden hazırlanmış oluklar yerleştirilir ve tendonlar bu oluklardan geçirilerek, beton önceden belirlenen mukavemete erişene kadar gerdirilir.
Sonradan gerdirmenin kullanıldığı başka bir alan da, özellikle şantiye koşullarının ayaklar arasında karmaşık iskele yapımına elvermediği köprüler ve su yollarına uygun olan, parçalı kon$$rüksiyonlardır. Gerçek köprü kaplama yapısı, ***8364;dilimier
Hafif beton:
Normal betonun özgül ağırlığı, öteki yapı gereçlerinin çoğundan az olmakla birlikte r mukavemeti aynı olan miktarının ağırlığı daha fazla-" dır. Bu genellikle önemsizdir; ama büyük açıklıklar söz konusu olduğunda ya da ağırlık tasarımda kritik bir etmen, durumunda olduğunda, sorun doğurabilir. Bunun mantıksal çözümü, Romalıların -«da keşfettiği gibi, hafif yığışım kullanmaktır. Londra'daki St. Paul kilisesininkinden biraz daha büyük olan Patıtheon'un kubbesi için. belki de tarihte ilk kez. hafif beton olarak doğal süngertaşı yığışımlı beton kullanılmıştır.
SÜngertaşı, kolaylıkla bulunduğu yerlerde, özellikle ev inşaatında hafif blokların yapımında hâlâ kullanılmaktadır. Ancak,süngertaşından başka birçok hafif yığışım gereci vardır. Bunlar arasında en yaygın kullanılanı şist, kiltaşı. ufalanmış pülverize yakıt külü ve köpüklü yüksek fırın cürufu sayılabilir.
Başka bir hafif beton türü de, «ince tanesiz Bütün bu farklı beton çeşitlerinin tümünün kendilerine özgü uygulama alanları vardır. Ancak, bunlardan başka, yüksek aşınma koşullarında kullanılan, çok sert yığışımlı özel betonlar ve nükleer santrallarda kullanılan ışınım emici yığışım betonlar da bulunmaktadır.

Beton-tarihçesi-günümüzde beton-Karıştırma dökme ve sertleştirme:


Nüve Forum
Kaynak:4
1.cilt / s.236-237
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
beton-hafif, beton-ince, beton-ön, betonarme-önceden, biçimi, dökülmüş, gerilme, tanesiz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:44 .