Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Bilgisayar Mühendisliği Bölümü > Türkiye Türkçesinin Bazı Dil Karakteristik Ölçütlerini Kullanarak Vigenere Şifresi İle Şifreleme Ve Kriptanaliz

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkinda Türkiye Türkçesinin Bazı Dil Karakteristik Ölçütlerini Kullanarak Vigenere Şifresi İle Şifreleme Ve Kriptanaliz ile ilgili bilgiler


In this study, an aspect of encryption is investigated by using the Poly Alphabetic Substitution Method in particular Vigenere cipher and Turkish Alphabet. In addition, cryptanalysis is performed on encrypted

Like Tree1Likes
  • 1 Post By CiwCiw

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.09.09, 14:55
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Türkiye Türkçesinin Bazı Dil Karakteristik Ölçütlerini Kullanarak Vigenere Şifresi İle Şifreleme Ve Kriptanaliz

In this study, an aspect of encryption is investigated by using the Poly Alphabetic Substitution Method in particular Vigenere cipher and Turkish Alphabet. In addition, cryptanalysis is performed on encrypted sample text. Structural properties of Turkish language and some measurable characteristics used in Turkish language such as letter, digram, trigram, tetragram, pentagram and hexagram frequencies, index of coincidence, word length, first letter/last letter frequencies, and consonant/vowel, are used for cryptanalysis. It is concluded that the cryptanalysis processes depends on the language used in the encryption.

GİRİŞ
M.Ö. 400 yıllarından başlayarak 1976 yılına kadar geçen yaklaşık 2500 yıllık bir süreçte; şifreleme ve deşifreleme işlemlerinde aynı anahtarın kullanıldığı Simetrik Kriptosistemler kullanılmıştır. Başlıca Simetrik Kriptosistemler; Yerine-koymalı (Substitution), Yer-değiştirmeli (Transposition), Yerine-koymalı ve Yer-değiştirmeli sistemlerin kombinasyonundan oluşan Ürün (Product), Akış (Stream) ve Blok (Block) kriptosistemler olarak sayılabilir [1,2].
Bu çalışmada Simetrik Kriptosistemin bir çeşidi olan Yerine-Koyma Metotlarından Vigenere şifresi (Çok Alfabeli Yerine-Koyma Metodu) incelenmiş ve Türk alfabesi kullanılarak bu metot ile şifreleme ve kriptanaliz üzerinde çalışılmıştır. Daha önceden İngiliz alfabesi kullanılarak yapılmış olan şifreleme ve kriptanaliz çalışmaları incelenip Türkiye Türkçesi ile karşılaştırıldığında yapılan şifrelemenin ve kriptanaliz işlemlerinin kullanılan dile bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.

2. VİGENERE ŞİFRESİ İLE
ŞİFRELEME VE DEŞİFRELEME
En yaygın çok alfabeli yerine koyma şifresi Vigenere' dir. Bu şifreleme yönteminde 26' ya 26 hücreden oluşan tablo 1' in İngiliz alfabesindeki harflere göre düzenlenmiş hali kullanır [3]. Bu tablo kullanılarak yapılan şifreleme işleminde açık metin harfleri tablonun en üst satırında, anahtar harfler de tablonun en sol sütununda aranır. Açık metin harflerine karşılık gelen anahtar kelimenin harflerinin kesişmesi ile şifreli metine ulaşılır. Örnek olarak CIPHER anahtar kelimesini kullanarak şifreleme işlemini gerçekleştirelim.
Açık Metin: DONT TELL ANYONE Anahtar: CIPH ERCI PHER CI Şifreli metin: FWCA XVNT PUCFPM
Açık metin harflerini ilk satırdan anahtar kelimenin harflerine ait alfabeyi de sol sütundan çıkartalım.
A-> ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
C-> CDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZAB
I-> IJKLMNOPQRSTUVWXYZABCDEFGH
P-> PQRSTUVWXYZABCDEFGHIJKLMNO
H-> HIJKLMNOPQRSTUVWXYZABCDEFG
E-> EFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZABCD
R-> RSTUVWXYZABCDEFGHIJKLMNOPQ
Açık metindeki 'D' , C alfabesini kullanarak 'F' ile, 'O' , I alfabesini kullanarak W ile gösterilmiştir.
Deşifrelemede ise şifrelemedeki işlemin tersine şifreli metindeki harfler anahtar kelimenin harfleri ile kesiştirilip açık metine ulaşılır.

3. VİGENERE ŞİFRESİNİN
KRİPTANALİZİ
Friedrich Kasiski bu şifreyi kırmak için bir metot geliştirdi. Bu metot anahtar kelimenin uzunluğunu bulmaya yöneliktir. Anahtar uzunluğunu belirlemek için yaygın olarak kullanılan Kasiski ve Rastlantı Dizini testi kullanılmıştır [4].
3.1. Kasiski Metodu
Anahtar uzunluğunu bulmak için şifreli metinde tekrarlanmış gruplar arasındaki mesafeyi hesaplamada kullanılan bir metottur. Bu tekrarlar periyodu bulmak için kullanılmıştır. Bulunan periyot tahminini kuvvetlendirmek için Rastlantı Dizini Testi uygulanabilir [5].
3.2. Rastlantı Dizini Testi
Rastlantı Dizini (index of coincidence), karakterler dizgisinden rasgele seçilen iki karakterin birbirinin aynısı olma olasılığıdır.

Eğer x, İngilizce metninin bir katarı ise, tahmin edilen IC(X)(index of coincidence) yaklaşık olarak 0.065'tir. Bu değer, İngiliz alfabesindeki harflerin olasılıklarının kullanılması ile hesaplanmıştır [4].

4. TÜRK ALFABESİ KULLANILARAK OLUŞTURULMUŞ VİGENERE TAB¬LOSUNA GÖRE ŞİFRELEME
Türk alfabesinde 29 harf vardır. Buna göre Vigenere tablosu 29'a 29 hücreden oluşacaktır. Tablo 1'de gösterilen Türk alfabesi kullanılarak oluşturulmuş Vigenere tablosuna göre "DOĞA" anahtar kelimesini kullanarak aşağıdaki metini şifreleyelim. En üst satır açık metni, en sol sütun anahtar kelimeyi ve ikisinin kesişimi bize şifreli metni verecektir.
Açık Metin
"Bu bölümde simetrik anahtar blok şifreleri için uygulanmış iki güçlü kriptanaliz tekniklerinden biri olan lineer kriptanaliz üzerinde duracağız. Diğer kriptanaliz tekniği de Diferansiyel Kriptanalizdir. Lineer Kriptanaliz DES üzerinde teorik bir saldırı olarak EUROCRYPT 93'te MATSUİ tarafından ortaya çıkarılmış ve sonra DES'in pratik olarak kriptanalizinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır."
Ş imdi "DOĞA" anahtar kelimesini açık metnin altına harf harf yerleştirip metni şifreleyelim.

"Bu bölümde simetrik anahtar blok şifreleri
Do ğadoğad oğadoğad oğadoğa doğa doğadoğad için uygulanmış iki güçlü kriptanaliz oğad oğadoğadoğ ado ğadoğ adoğadoğado tekniklerinden biri olan lineer kriptanaliz ğadoğadoğadoğa doğa doğa doğado ğadoğadoğad
üzerinde duracağız. Diğer kriptanaliz tekniği oğadoğad oğadoğado ğadoğ adoğadoğado ğadoğad de Diferansiyel Kriptanalizdir. Lineeroğ adoğadoğadoğ adoğadoğadoğad oğadoğ
Kriptanaliz DES üzerinde teorik bir saldırı adoğadoğado ğad oğadoğad oğadoğ ado ğadoğad olarak eurocrypt 93'te matsui tarafından or oğadoğ adoğadoğa do ğadoğa doğadoğado ğa taya çıkarılmış ve sonra DES'in pratik doğa doğadoğado ğa doğad oğa do ğadoğa olarak kriptanalizinde başarılı bir şekilde doğado ğadoğadoğadoğad oğadoğad oğa doğadoğ kullanılmıştır. adoğadoğadoğad"
Şifreli Metin
"ej hööktdh hpmhizio ouakiğr ecük vzlrhckrm ziir jfgzcğnpyb ioz mügcd kuzytddğlmn ceodpköşzirskn ezzi scğn özuehğ srmgcaroşiç kgeuzudh sçrdpğğln jijşz kuzytddğlmn ceodpğm sk dmtkrddaicşş kuzytddğlmnjiu cpnhşz kuzytddğlmn jeü kgeuzudh ikouzs bmğ aaösöuı eşauos ezğücumyt 93 yş tayhçi yozaıyuddd üryofa gysauyşmlı ee üeurd sks md yrdipk scğrdb srmgcaroşiçzudh öğşdğöll öpr vşsiösk kzcşaryşmlıcıu "
Tablo 1. Türk Alfabesi Kullanılarak Oluşturulmuş Vigenere Tablosu


Makale yazarları
Derya ARDA1
Ercan BULUŞ2
Tank YERLİKAYA3
1A3Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Trakya Üniversitesi, Edirne
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 2.JPG (14,8 KB (Kilobyte), 37x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg 1.JPG (68,5 KB (Kilobyte), 40x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 1da609c519d77b2_ek.pdf (1,76 MB (Megabyte), 13x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dil, karakteristik, kriptanaliz, kullanarak, ölçütlerini, türkçesinin, türkiye, vigenere, ıle, şifreleme, şifresi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:33 .