Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Bilgisayar Mühendisliği Bölümü > Yinelemeli ve Uyarlanır Ayrıt Saptayıcı Süzgeçleri

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkinda Yinelemeli ve Uyarlanır Ayrıt Saptayıcı Süzgeçleri ile ilgili bilgiler


Görüntü işlemede yüzey kurma, ayrıt saptama gibi değişik amaçlarla kullanılan süzgeçler, çoğunlukla bir ölçek parametresine bağlı olarak belirli bir destek bölgesinde bir benek için çıkış üretirler. Bu çıkış değerinin hesaplanmasında

Like Tree1Likes
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.11.09, 15:53
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Yinelemeli ve Uyarlanır Ayrıt Saptayıcı Süzgeçleri

Görüntü işlemede yüzey kurma, ayrıt saptama gibi değişik amaçlarla kullanılan süzgeçler, çoğunlukla bir ölçek parametresine bağlı olarak belirli bir destek bölgesinde bir benek için çıkış üretirler. Bu çıkış değerinin hesaplanmasında kullanılan işlem ve benek sayısı ölçek parametresinin değerine bağlı olarak değişmektedir. Deriche, belirli bazı kısmi diferansiyel denklemlerle ifade edilen süzgeçlerin hızlı hesabı için yinelemeli bir süzgeç önermiştir ([1],[2]). Yinelemeli süzgeç yapısında, işleme giren benek sayısı ölçek ile değişmeyip sabittir. Bu çalışmada yinelemeli süzgeç tasarımı iki boyutlu R(x, y; A, T) ve G(x, y; A, T) süzgeçlerine ([3]) uygulanmıştır. Daha sonra bu yinelemeli süzgeç uyarlanır süzgece genişletilmiştir.

1 Giriş

Ayrıt saptamada amaç, yoğunluk yüzeylerinden nesnelerin sınırlarına karşıdüşen ayrıtların üretilmesidir. Üretilen bu ayrıtlar görüntü yüzeyindeki keskin değişimlerin neden olduğu süreksizlikler olarak kendini göstermektedir. Görüntü yüzeyindeki bu ani değişimin kaynağı nesnenin dış yüzeyinin yapısal özellikleri (örneğin örüntü, örtme) yada aydınlatma özellikleri (örneğin gölgeler, parlaklık) olabilir. Kaynağı ne olursa olsun, durağan bir görüntüdeki ayıtların saptanması, yüksek doğruluk gerektiren ayrıt temelli herhangi bir bilgisayar görü algoritmasının en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Bir çok çevrit temelli görü algoritmasında (örneğin şekil-tabanlı sorgulama, çevrit-temelli görüntü çifti, çevrit-temelli görüntü sıkıştırma, ayrıt-temelli yüz tanıma ve ayrıt-temelli hedef tanıma) başarım büyük oranda saptanan ayrıtların doğruluğuna bağlıdır. Bu nedenle, ayrıt saptama ve yüzey kurma, bilgisayar görüde önemli araştırma konularından birini oluşturmaktadır.
Görüntülerin çok-ölçekli gösterimi daha önce görüntü işleme problemlerinin çözümünde önerilmiştir ([4],[5],[6]). Gökmen ve Jain çalışmalarında düzenlileştirme kuramı çerçevesinde yeni bir ölçek uzayı gösterimi elde etmişlerdir. Ayrıt saptamada ve yüzey kurmada kullanılan R(x, y; A, T)
ve G(x, y; A, T) süzgeçleri zar ve levha modellerinin doğrusal bileşiminden oluşturulan karma modelin
1.JPG

Binnur Kurt, Muhittin Gökmen
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar MühendisliğiBölümü Maslak 80626, İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 168.pdf (1,23 MB (Megabyte), 3x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ayrıt, saptayıcı, süzgeçleri, uyarlanır, yinelemeli

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:29 .