Nüve Forum


Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü hakkinda Ultrasonik Park Sensörü ile ilgili bilgiler


0 0 Bookmarks 0 0 İki adet MA40A3R ultrasonik sensör ile oto park sensör devresi mesafe ayarlarını vr1, vr2 trimpotları ile yapabilirsiniz. Devre direkt 12 volt araba aküsünden çalışabilir. Buzer

Like Tree4Likes
  • 2 Post By parametre
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.09.09, 14:13
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Ultrasonik Park Sensörü

0 0 Bookmarks0 0İki adet MA40A3R ultrasonik sensör ile oto park sensör devresi mesafe ayarlarını vr1, vr2 trimpotları ile yapabilirsiniz. Devre direkt 12 volt araba aküsünden çalışabilir. Buzer ile sesli uyarı vermektedir.
Orjinal Kaynak Dosyası: Silicon Chip Online - An Ultrasonic Parking RadarYukarıda da gördüğümüz gibi karışık bir devre için işe başladık. Öncelikle baskı devre işini yapıyoruz.Yukarıdakini bir nevi devre gibi kullanabiliriz. Gördüğümüz gibi rx1 ve tx2 ye sensörlerimiz gelecek hoparlör yerine pc buzzerlerinden takabiliriz. Dc güç girişini de aküden kullanacağız.
Vr1 ve Vr2 ile ne kadar duvara yaklaştığında ötmesi için bir ayar yapabilmezi sağlayan şeylerdir.Yukarıda ki gibi devreyi bastırdıktan sonra ayrışma işlemi için biraz bekliyoruz.Yukarıdaki resimde devrenin suda iyice çözünmüş bir halini görüyoruz tabi biraz temizlenmişte.Devre elemanlarını takacağım yeri çok ince matkap ucu ile deliyoruz.Delme işlemini bitirdikten sonra kartımız bu şekili alıyor.Parçaları kart üzerine yerleştirdikten sonra ki hali. Gördüğümüz üzere sol tarafta da ultrasonik sensörleri görüyoruz. Biri alıcı diğeri verici yani biri sinyal gönderecek diyeri ise alacak devrede bu sinyaller sıklaştığında bizi buzzer ile uyaracak.Bu resimde de devre elemanlarınının yerleştirme işlemleri bitip lehimlendiği bir kare. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta yolları yanlışlıkla birbirine lehimlemeyelim.
Son olarak buzzer kısmına pc hoparlörünü sondan 1. resimde gördüğümüz gibi devre üzerine lehimledik şimdi dc girişinden + ve - ye dikkat ederek kablo çıkartıyoruz - kutbunu aracın şasesine bağlıyoruz.
Geri vitese taktığımızda çalışması içinde aracımızın vites boşluğunda geri vitese aldığımızda devreyi açması için basit switc takıyoruz. Switchin bir ucunu +12v ye diğer ucunu da devremizin + kısmına bağlıyoruz bu şekilde aracı geri vitese aldığımızda ultrasonik radar devreye girecektir.
Arkadaşlar şemaya iyi bakın lütfen. orada iki adet ultrasonik kapsül var mikrofon değil. piyasada 5 liraya da var 10 liraya da var bunlardan kalitesine göre.

birisi vericidir TX diye yazar. birisi RX yani alıcıdır. devrede zaten bir ultrasonik frekansı üreten 4093 var. ama burada dikkat ederseniz bizim ayrıca bir buzer'imiz var. buzer ne zaman ses verecek? bu frekans verici tarafından yayılacak, bir engele çarpıp geri dönecek, geri döneni RX alıp bir transistörle yükseltecek. bu yükseltilen sinyali dengeyi bozmak ve dengesi bozulan osilatör sisteminin bu farkı bize buzer'a yolladığı voltajla göstermesinde kullanıyoruz.

devreyi yaptım ben denedim. fakat şu kadarını söyleyeyim 15-20 cm engeli algılıyor ve ötüyor. kullandığım ultrasonic sensörler dandikti ama ucuza kaçtım biraz. çifti 5 liraydı. tanesi 10 liraya da var, bana uymadı. ne de olsa kullanacak değildim öyle bir denemeydi.

ama devre başarılı ve güzel yani. ben biraz uğraşıp geliştirebileceğinizi de düşünüyorum. ayrıca devre için indirdiğiniz dosyalar içinde açıklaması da uzunca var. incelemenizi tavsiye ederim.
içerikten seçme açıklamaları bağlantı sorunu nedeni ile indirme yapamayanlar için alıntılıyorum.

2.2. Devrenin Prensibi

Devre 4093 entegresi ile üretilen 40 Khz sesi ultrasonik ses yayan sensörle yayarak, yine ultrasonik sese karşı duyarlı alıcısıyla bu yayılan sesin çarptığı cisimlerden dönen kısmını algılayıp değerlendirmek prensibi üzerine kuruldu.3.3montaj ayrıntıları

malzemeleri takarken alıcı ve verici ultrasonik transduserleri ters takmamak gerekiyor.

Diyotları ters takmamak gerekiyor.
Şemada olmayan zener diyot 6,2 volt ve 470 ohm direnci ben ekledim. Çünkü 9volt pille çalıştıracağımız ve hatta araçlarda 12 v akü kullanarak çalışacak bu cihazda voltajın bir şekilde 6,2 volta inmesi gerekiyordu. Daha fazla voltaj devremize zarar verecektir.

BÖLÜM 4 DEVRENİN ÇALIŞMA ESASLARI

devrede bulunan tx sensörüne q2 transistöründe oluşturulan R/C rezonansıyla 40 Khz ses sinyali verilir. Bu ses sinyalinin bir cisme çarpıp geri dönen kısmını algılayan RX sensörüdür. Bu alınan ses sinyalleri, q1 transistörü ile ön yükseltilir. 4093 entegresinin 12 ve 13 numaralı ayaklarına bu sinyal uygulanır. 4093 bir nand kapı entegresidir ve içinde 4 adet çift girişi olan tersleyici vardır. Kapının lojik durumunu değiştirme hassasiyeti vr2 trimpotu ile ayarlanmaktadır.

Burada bir döngü vardır. Q2 tetikleme alıp topraklandıkça verici sensörü de negatif ve pozitif enerji arasında yük durumunda kalmaktadır. Böylece hem verici hem de alıcı sensör çalışmasında birbiriyle etkileşim söz konusudur.Öneriler

devreye kullanmadığımız bir röle çıkışı koyduk. Bu çıkış çok amaçlı olup, geri giden bir araba çapmak üzere iken dursun diye röle kontağı mesela bujilerin enerjisini kesecek şekilde bağlanıp bir tür motor freni sağlanabilir.
Veya bu çıkışlara bir aracın arka farları bağlanıp aydınlatma sağlayarak manevrayı kolay hale getirebilir.

Eğer bu bir araca bağlanacaksa sensörlerin rüzgar ve sudan korunması için önlem almak önerilir
sen üzerine sakın alınma, hazır burada konuyu açmışken diğer arkadaşlara da bir sitemde bulunayım, birilerine "arkadaşım resimde gördüğün ve çizimlerine kadar verilmiş bu devre yaptığımız ve sonuç aldığımız bir devredir, çalıştıramadınızsa mutlaka bir hata yaptınız, yol kopukluğu, ters malzeme vs olabilir bakın iyice" dediğimizde cevap hazır, "yok kopukluk filan baktık herşey düz takılı"... yani neden olabilir sorusuna verdiğimiz cevap birebir örnekleniyor... ben bunları saydıysam sen de bunlara baktıysan ne yapabilirim? demek ki başka yerlere de bakacaksın neden çalışmadığını çözmek için biraz çaba sarfedeceksin...

heyecanınızı anlıyoruz ama, bize de onlarca mail geliyor veya soru geliyor, hepsine "sanki devreniz yanımızdaymış da görüyormuşuz gibi" cevap veremeyiz ki?
devrede entegrenin 10 numaralı ucundan çıkan sinyal ile transistör tetikleniyor ve röle sürülüyor. dikkat edersen röle ayağına seri bağlı olan led röle ile beraber yanar. yani led yanıyorsa röle de çekili kalıyor demektir. bunun anlamı, diğer taraftan buzer de ötüyor olmalı demektir.

neden?

çünkü ultrasonic ses sinyali algılanıyor ve mesafe yakın olduğu için cihaz alarmda...

- engel yok, hep ötüyor!

o halde bu cihaz yanlış alarm veriyor, sebebini araştır.

1- tx ve rx sensör ters takılmış olabilir mi? (ayakları değil, rx yerine tx takılı olabilir mi mesela, veya iki sensör de rx veya tx olabilir mi?)
2- konsansatör değerlerinde bir hata olmadığına emin ol, bir diyot ters takılı olabilir mi emin ol,
3- entegrenin 9 nolu bacağını boşa al, ama 100k direnç yine takılı durumda olsun, ötmeyi kesiyor mu? kesiyorsa geri tarafta bir kısa devre ya da arızalı malzeme var.
4- tr karşılık kullandıysan emin ol aynı mı (ayak bağlantıları vs)
5- entegre 7 ve 14 ayaklarına bak bakalım 6volt var mı?
kısa devre olmuş bir yol, entegre ayağında çapak vs sorunun yoksa bu devrede artık bakacağın bir nokta yok demektir. satın aldığın komponentler içinde arızalı bir ürün var demektir. besleme kaynağın zayıf da değilse o devre çalışır.
Resim #1:


Resim kucultulmustur. Buyultmek icin Resim uzerine tiklayiniz.

Resim #2:


Resim kucultulmustur. Buyultmek icin Resim uzerine tiklayiniz.

Resim #3:


Resim kucultulmustur. Buyultmek icin Resim uzerine tiklayiniz.


alıntıdır
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg ulpasendevre.JPG (90,1 KB (Kilobyte), 83x kez indirilmiştir)

Konu parametre tarafından (18.06.13 saat 18:48 ) değiştirilmiştir.. Sebep: duzenleme
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 17.09.09, 18:03
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Ultrasonik Park Sensörü

teşekkürler hocam
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 26.05.13, 00:04
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2013
İletiler: 1
kartalizm doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Ultrasonik Park Sensörü

U4D,U4E,U4F bunlar nedir devrenin resmine baktım ama bulamadım yardımcı olabilirmisiniz acaba...
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 07.06.13, 07:36
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Cevap: Ultrasonik Park Sensörü

linkler guncellenmiştir
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
park, sensörü, ultrasonik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:40 .