Nüve Forum


Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü hakkinda 3 boyutlu cnc projesi ile ilgili bilgiler


CNC projesini yapan Şahmerdan ***8211; Yunus Akçaoğlu Uzun süren araştırmalar sonucu yapılan bir proje projedeki her bir kısım en ince detay ve ayrıntı göz önünde bulundurulmuştur Gebze-MYO-Mekatronik-Programi-3-Eksen-CNC-Projesi.JPG Gebze-MYO-Mekatronik-Programi-CNC-Projesi.JPG CNC MAKİNE

Like Tree9Likes
 • 2 Post By parametre
 • 1 Post By CiwCiw
 • 1 Post By rotal35
 • 2 Post By parametre
 • 2 Post By necropoliser
 • 1 Post By turkxaqani

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.02.10, 12:54
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart

CNC projesini yapan Şahmerdan ***8211; Yunus Akçaoğlu Uzun süren araştırmalar sonucu yapılan bir proje projedeki her bir kısım en ince detay ve ayrıntı göz önünde bulundurulmuştur
Gebze-MYO-Mekatronik-Programi-3-Eksen-CNC-Projesi.JPG Gebze-MYO-Mekatronik-Programi-CNC-Projesi.JPG

CNC MAKİNE ve OTOMASYONU
Proje Grubu: Şahmerdan, Yunus AKÇAOĞLU, Uğur SABANCI, Mustafa COSKUN, Murat ÇALIŞKAN, Erdem GÜNEŞ, Cuma BULUT, Onur AYDAR, Mert TURAN
Çalışmamızda; basit bir CNC makine modelinin tasarım aşamasını ve otomasyon sistemini anlatacağız. Ayrıca projemizde standart CNC makinelerinin kullanımını için çizim aşaması (CAD), takım yollarının belirlenmesi (CAM), belirlenmiŞ takım yollarının işlenmesi ve sistemin çalışma prensibinin tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza CNC makinemizin tasarım aşaması ve durumunu belirterek bağlamak CNC makinemizin genel kullanımını ve yapısının nasıl olduğunu görmemize yardımcı olacaktır.
Daha sonra ise genel CNC makinelerinin ortak tasarım programlarının kullanımı ve bazı önemli noktalarına değinerek püf noktalarını belirten araştırmamız olacaktır. Ayrıca çalışmada, örnek CNC makinemin mekanik tasarımı, çizim programları ve kullanım kılavuzu bulunmaktadır. Çalışmamın not için değil, öğrenmek için olduğunu idrak ettiren değerli Uğur YÜCEL ve Faruk GÜNDÜZ hocama ayrıca benden yardımlarını desteğini sabrını bilgisini esirgemeyen değerli arkadaşlarıma ve büyüklerime teşekkürlerimi bir borç bilirim.
CNC MAKİNENİN TASARIMI
Projemizin amacı son yıllarda bilgisayar kontrollü makinelerin ve benzeri araçların artmasından yola çıkılarak sanayinin can damarı olan bilgisayar kontrollü makinelerin (CNC) çalışma prensibi ile bu makinelerin otomasyonu konusuna değinerek örnek bir makine yapmaktır. Makinemizin tasarımı ve çalışma simülasyonu SolidWorkS isimli çizim programında yapılmıştır. Makinemizin her parçası çizim programında 3 boyutlu olarak tek tek çizilerek oluşturulmuş ve birleştirilerek makine tasarımı tamamlanmıştır. Çizimde dışarıdan hazır temin edilen parçalar tamamlandıktan sonra ihtiyaç sonucu sanal olarak çizilen parçaların üretimi için CNC makineleri kullanılmıştır.
Makinemizin mekanik hareketi step motorlarla sağlanmıştır ve gerekli motor sürücü devreleri tarafımızdan tasarlanmıştır. Bilgisayar kontrol programı 3 adımdan oluşmaktadır; Tasarım programı Takım yollarını oluşturma Makine kontrol programı CNC kontrollü makine projemiz Guanda sanayide kullanılan uluslar arası standart olan sistemler incelenerek yapılmıştır. çalışmamızda kullanılan şekil ve yöntemler standartlardan uzaklaşmadan amatör çalışmamızın en uygun sonuçlar vermesi düşünülerek seçilmiştir.
Çalışmamızda makinemizin tasarımını incelemek için Mevcut Sistemin Yapısı konusunda Tasarım bölümünü okuyabilirsiniz. Çalışmamızda makine kontrol programlarının açıklamalarını incelemek için Mevcut Sistemin Yapısı konusunda Otomasyon bölümünü okuyabilirsiniz. Çalışmamızda hangi kaynaklardan faydalandığımızı öğrenmek için Kaynaklar bölümüne bakabilirsiniz
Mevcut Sistemin Yapısı
cnc-sistem-yapisi-3d-cizim.jpg

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi projemizin tamamının 3D tasarımı görülmektedir. Tasarımın tamamı SolidWorks ve AutoCad kullanılarak sanal ortamda gerçekleştirilmiştir. Tasarım mevcut materyallerin ve mekanik kısmın tek parçalar halinde çizildikten sonra bir araya getirilerek montajı yapılarak makine halini almıştır.
Motorlar step motor olup vidalı millere 1/2,5 oranında kasnaklar ile triger kayışı ile güç aktarımı sağlanmıştır. Makine eksenleri X 50mm Y 50mm Z 50mm olmak üzere 3 eksenden oluşmaktadır. 3 eksenin de hareketi step motor ile sağlanmıştır.
Makinemizde 4 adet R20mm ve 8 adet R16mm lineer rulmanlar ile yataklar üzerinde kayarak hareket etmektedir. Hareket için güç aktarımında 16mm/5mm vidalı mil ve bunlara bağlı 3 adet bilyeli somun kullanılmıştır. Mekanik şase malzemesi olarak 20mm Pleksiglasslar CNC Router ile işlenerek oluşturulmuştur.
Mekanik Tasarım
cnc-mekanik-tasarim.jpg

Makinemizin parçaları ilk önce 2d olarak çizilerek 3D çizim için uzatma ve kesme işlemlerini sırası ile gerektiği gibi yapılarak parçalarımız tasarlanmıştır. Böylece oluşturulan parçaların birbirine montajı yapıldıktan sonra makinemiz mekanik tasarımı tamamlanmış oluyor. Makinemizin parçaları gerekli malzemeden CNC Router ile işlenerek oluşturulduktan sonra yapboz gibi montajını yapmaya har hale gelir.
Kontrol Sistemi ve Otomasyon
Kontrol-Sistemi-ve-Otomasyon.jpg

Makinemizin otomasyonu bilgisayar destekli olacak şekilde standart haberleşme protokolleri kullanılarak yapılmıştır. Bilgisayar destekli tasarım programında çizilen model, takım yolu oluşturma programları ile derlendikten sonra G ve M kodu çıktısını makine kontrol programına aktarılır. Makine kontrol programı ise bu kodları yorumlayarak mikroişlemcilerden oluşan motor step motor sürücü devresine paralel veya seri porttan adım ve yön bilgilerini göndererek çalışmaktadır.
Makine bilgisayardan aldığı bilgiler doğrulturunda milimetrik olarak hareket eder ve bu hareket sıralı bir kod listesinden oluşmaktadır. Sıralı kod listesi tamamen işlendiği zaman tasarım programımızdaki tasarladığımız ürünün katı modeli üretilmiş olur böylece sanal ortamda tasarlanan bir ürünün prototipi üretilmiş olur.
CNC MAKİNENİN YAPIM AŞAMASI

Öncelikle bir projeye başlarken neler yapılaması gerekiyor, nelere dikkat edilmesi gerekiyor bunlardan bahsedeceğim. İyi pir proje ekibinin başkanı neler yapar ekip ruhu nedir ve projenin evrelerinin işleyişi ile başlayalım. Proje ekibi dediğimizde ilk düşündüğümüz kişilerin bildiği bilgi, beceri, tecrübe ve saygı aklımıza gelmektedir. İyi bir proje ekibinde konuya bütünüyle hakim en az bir kişi aynı zamanda tasarım ve hayal gücü yüksek olan en az 1 kişi ve bunlara yardımcı olacak birkaç kişi gerekmektedir.
En önemli olanı da bu ekibe rehber olacak bir başkandır. Projenin yürütülmesinde dikkat edilecek hususların başınsa görev paylaşımı gelir ve bu görevleri organizasyonunu başkan yapar. Projeye toplantıyla başlayarak başkan seçilir ve amaçlar ile hedeflerin belirlenmesinden sonra ekip de ki görevler dağıtılarak projenin ilk aşaması bitmiş olur.
Tasarım aşaması
Projemizin tasarım aşamasında makinenin mekanik çizimi için SolidWorks ve AutoCAD kullanılmıştır.
1solidworks-autocad.jpg
SolidWorks ve Autocad kullanılarak makinede bulunan bütün paçalar tek tek çizilerek sanal ortamda birbirine montajı yapılarak analiz edildikten sonra üretim için malzeme cinsi belirledik. Malzememiz pleksiglass olarak seçtikten sonra en uygun olarak nereden temin edebileceğimizi düşündük ve sonra işleyeceğimiz yerleri belirledikten sonra malzememizin tasarımını bitirmiş olduk.
Makinenin Parçaları
2rulman-yatak-kasnak-vidali-mil-disli-triger.jpg
 • 1: 20mm Lineer Rulman 4 Adet
 • 2: 20mm Lineer Yatak 2 Adet
 • 3: 20mm Lineer Ytk Alt. 4 Adet
 • 4: 16mm Lineer Rulman 8 Adet
 • 5: 16mm Lineer Yatak 4 Adet
 • 6: 16mm Lineer Yatak alt. 8 Adet
 • 7: 45dişli triger kasnak 3 Adet
 • 8: 18 dişli triger kasnak 3 Adet
 • 9: 16mm Vidalı Mil 3 Adet
3sase-kolon.jpg
 • 10: 16mm Vidalı Mil Som. 3 Adet
 • 11: 80×60cm Makine şasesi 1 Adet
 • 12: Makine Alt şasesi 1 Adet
 • 13: Ön şase 1 Adet
 • 14: Orta şase1 Adet
 • 15: Arka şase 1 Adet
 • 16: Sağ Köprü Kolonu 1 Adet
 • 17: Sol Köprü Kolonu 1 Adet
 • 18: Sağ Yan şase 1 Adet
4vidali-mil-xy-eksen-z-eksen-somun-yuvasi-motor-sasesi-makine.jpg
 • 19: X Ekseni VidalıMil ga. 2 Adet
 • 20: X-Y Ekseni Somun Yuvası 2 Adet
 • 21: Z Ekseni Arka şase 1 Adet
 • 22: Z Ekseni Somun Yuvası 1 Adet
 • 23: Z Ekseni Motor şasesi 1 Adet
 • 24: Z Ekseni şasesi 1 Adet
 • 25: Z Ekseni Spindle şasesi 1 Adet
 • 26: X Ekseni Mil Takozu 1 Adet
 • 27: Genel Makine Görünümü
5rulman-somun-sase-mil-takozu-x-y.jpg
 • 28: Sarhoş Rulmanlı Flanş 6 Adet
 • 29: X Ek. Somun Tavası 1 Adet
 • 30: Sol Yan şase 1 Adet
 • 31: X Ekseni şasesi 1 Adet
 • 32: X Ekseni Mil Takozu 1 4 Adet
 • 33: X ekseni Mil Takozu 2 2 Adet
Makinenin Parçalarının resimlerinde görüldüğü gibi makinenin bütün parçaları tek tek çizilerek oluşturulmuştur. Çizilen her parça CNC Routerda işleyerek birbirine montaj yapılması ile makinemiz bütün olarak ortaya çıkmıştır.
6cnc.JPG
Araçlar ve Gereçler

CNC makinemizi yaparken birtakım araç, gereç ve bunlara benzer birçok malzemeye ihtiyacımız vardır. Bu malzemeler çok çeşitli özelliklerde olabilir ancak bizim işimizi en düşük seviye en basit malzeme veya araç-gereç işimizi görmektedir.
Araç, Gereç ve Diğer Harcamaların Listesi ve Fiyatları
cnc-malzeme-fiyat-listesi.JPG
Araç ve Gereçlerin Temin Edildiği Firmalar

AK Polimer
Adres : Sanayi Cad. No:20 Cevizli ***8211; İSTANBUL / TÜRKİYE
Tel :

Kaynak:320volt.com

ayrıntılar

Konu parametre tarafından (17.02.10 saat 12:23 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 16.02.10, 13:11
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: 3 boyutlu cnc projesi

teşekkürler hocam
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 12.03.10, 18:14
Acemi
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
İletiler: 1
rotal35 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: 3 boyutlu cnc projesi

hocam parçaların autocad çizimlerini alabilir miyiz? Teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 14.03.10, 13:07
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Cevap: 3 boyutlu cnc projesi

parcalar birebir cizili diye biliyorum ayrıntılar dedigim linkte bir çok ayrıntıları vermişler tıkandıgınız husus olursa yardımcı olmaya calısırım saygılar uretici ve arastıran beyinlere ulkemizin buyuk ihtiyacı var bunlar el ele vererek asılabilinir
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 15.03.10, 15:22
Acemi
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
İletiler: 4
necropoliser doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: 3 boyutlu cnc projesi

helal valla
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 29.07.11, 22:31
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jul 2011
İletiler: 1
turkxaqani doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: 3 boyutlu cnc projesi

çox sağolun burda yazilanlara gör***601;
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
boyutlu, cnc, projesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:15 .