Nüve Forum


Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü hakkinda Mikroişlemci Tasarımı ile ilgili bilgiler


FPGA İLE VHDL DİLİ KULLANARAK MİKROİŞLEMCİ TASARIMI RAPORU İÇİNDEKİLER Önsöz 1. Giriş 2. Genel Olarak Mikroişlemciler 2.1 Tarihçe 2.2 İşlemcilerin İç Yapıları 3. FPGA Nedir? Yapısı ve Özellikleri 4. VHDL***8217;ye

Like Tree4Likes
  • 2 Post By parametre
  • 2 Post By CiwCiw

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.04.11, 20:14
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Mikroişlemci Tasarımı

FPGA İLE VHDL DİLİ KULLANARAK MİKROİŞLEMCİ TASARIMI RAPORU
İÇİNDEKİLER
Önsöz
1. Giriş
2. Genel Olarak Mikroişlemciler
2.1 Tarihçe
2.2 İşlemcilerin İç Yapıları
3. FPGA Nedir? Yapısı ve Özellikleri
4. VHDL***8217;ye Giriş
4.1 VHDL nedir?
4.2 VHDL Yapısı
4.2.AYapısal Tanımlama
4.2.B Davranışsal Tanımlama
4.2.C Özgül Bir Örnek
4.3 VHDL Terimleri
5. VHDL ve İşlemci İçin Veri Tipleri
5.1 Nesne Türleri
5.1.1 İşaretler
5.1.2 Değişkenler
5.1.3 Sabitler
5.2 Veri Tipleri
6. Xilinx ISE 7.1i Derleyicisi
7. The VHDL Cookbook 7. Bölüm Çevirisi
7.1 Komut Seti Mimarisi
7.2 Veri Yolu Mimarisi
7.3 Veri Tipleri ve Varlık
7.4 Davranışsal Tanımlama
7.5 Test Düzeneği
7.6 Saklayıcı Transfer Mimarisi
7.6.1 Multiplexor
7.6.2 Saydam Mandal
7.6.3. Arabellek
7.6.4. İşaret Uzatma Arabelleği
7.6.5. Mandallama Arabelleği
7.6.6. Program Sayıcı Saklayıcısı
7.6.7. Saklayıcı Dosyası
7.6.8 Aritmetik & Mantık Birimi
7.6.9 Durum Kod Karşılaştırıcısı
7.6.10 DP32 Yapısal Tanımlaması
8. Uygulamalar ve Hata Giderimi
8.1 Saat Üretici (clock_gen) Tanımlamasının Yeniden Yapılması
8.2 Hafızada Yapılan değişiklik ve Hafızaya Veri ve Program Yazımı
8.3 İşlemciye Yeni Modül Ekleme: Port Tasarımı
SONUÇ
EKLER
EK-A Program Kodları
Önsöz
Proje çalışmamızı 2005***8211;2006 bahar yarıyılında aldık. Bu proje boyunca bizden desteğini esirgemeyen Sayın Yrd. Doç. Dr. MEHMET YAKUT***8217; a teşekkürü bir borç biliriz. Ayrıca bu çalışmada manevi desteklerinden dolayı S.Oğuzhan AKIN***8217;a teşekkür ediyoruz.
ERKAL USUK
AHMET KALE
MUSA ALTILI
Haziran 2006
KOCAELİ
1. Giriş
Bu projenin genel amacı bir FPGA kitini yazılım kullanarak bir mikroişlemci haline getirmektir. Bu başarılırsa mikroişlemciyi dâhili hafıza ve I/O giriş-çıkış birimi ile birleştirerek basit mikro denetleyici yapısına doğru ilerlemektir. Başta söylendiği gibi bu bir genel amaçtır. Bu amaç projeler hatta Bitirme Tezi boyunca gerçekleştirmeye çalışılabilir.
Hatta daha profesyonel bir ürün elde edilmek istenilirse Yükse Lisans Tezi olarak bile sunulabilir. Bu ancak ne tasarlamak istediğimize ve ne kadarını yapabildiğimize bağlıdır.
Bu amacın gerçekleşmesinin yukarıda belirtilen gibi uzun sürmesinin birçok nedeni vardır. Her şeyden önce bunun gerçekleştirilmesi için mikroişlemciler hakkında ortalamanın üzerinde bir bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Mikroişlemcilerin iç mimarilerinin, dış mimarilerinin iyi bilinmesi ve bu yapıların ortak kısımlarının iyi kavranılması şarttır.
Komutların çalışma mantıkları ve veri yolu mimarisi hakkında da iyi araştırma yapılmış olması gerekir.
Ayrıca FPGA aygıtı hakkında bilgilerin elde edilmesi yorumlanması ve aygıtın
çalışma mantığının kavranması yapılacak işlerin yürütülmesinde çok büyük kolaylık sağlayacaktır. FPGA aygıtının içinde bulunan elemanları tanımak ve projeyi gerçekleştirirken bunları mikroişlemci mimarisi nasıl kullanılacağını öğrenmek gerekecektir. Yazılan programın nerede saklandığı ve kitin giriş ve çıkış birimlerinin kullanılmasını öğrenmek lazımdır.
Aynı zamanda FPGA aygıtını programlarken kullanılacak VHDL programlama dilini öğrenmek ve bu yazılan programların derlemesini yapacak olan derleyicinin elde edilmesi kullanımının öğrenilmesi lazımdır. Bunun yanında tasarlanan yapıların kodlarının FPGA içine aktarmadan simülasyonunu yapabilecek programlar bulmak ve kullanmak uzun zaman alabilir.
Bu proje ise anlatılan genel projenin bir kısmını içermektedir. Bu kısımda öncelikle FPGA aygıtını tanıma ve çalışma prensiplerine öğrenmeye bir giriş yapılmıştır. Esas olarak yukarıda anlatılan her kavram için bir giriş yapılmıştır denilebilir. Önce mikroişlemcilerin genel ve ortak özellikleri kısaca açıklanmıştır. Sonra FPGA ailesi(CPLD, SPLD...) incelenmiştir. Sonra VHDL***8217;e kısa bir giriş yapıldıktan sonra mikroişlemci tasarımında çok önemli bir konu olan veri tipi kavramı ayrı bir başlık altında incelendi. Daha sonra öğrendiğimiz bilgileri uygulamaya koymak adına Xilinx ISE 7.1 derleyicisinin kullanımı bir örnekle açıklanmıştır. En çok ağırlık verilen bölüm ise son bölümdür. Çünkü bu bölümde hazır VHDL ile kodlanmış olan DP32 işlemcisi incelenmiştir. Bu incelenirken hem yeni bir mikroişlemci mimarisi öğrenilmiş oldu hem de öğrenilen VHDL bilgileri pekiştirilmiş oldu.
Bu işlemci incelenirken veri yolu mimarileri komut seti mimarileri öğrenildi. İşlemcinin sadece davranışsal tanımlamasına yer verildi.
Projenin devamında, VHDL cookbook kitabındaki DP32 işlemcisinin davranışsal modelini belirten program kodları, ISE 8.1 programı kullanılarak derlenmeye çalışıldı fakat programda bazı hatalar olduğu görüldü. Bu hataları bazı modülleri üzerinde oynayarak, bazılarını ise yeni baştan yazarak giderdik ve Ventor Graphics***8217;in VHDL simülatör programı olan ModelSim ile kodları test ettik. Simülatörde kodların sorunsuz çalıştığını gözlemledikten sonra programa yeni kodlar ekleyerek işlemciye bir giriş portu tanımladık. Bu şekilde asıl amacımız olan mikrodenetleyici tasarımına geçmek için ilk adımımızı atmış olduk. Bir sonraki projede ise işlemciye daha fazla bileşen ekleyerek daha da geliştirilmesi sağlanmaya çalışılacaktır. Ayrıca çalışmaların gerçek zamanlı olması için işlemci yapısal olarak tanımlanacaktır.
1.JPG
PROJE YÖNETİCİSİ: Yrd. Doç. Dr. MEHMET YAKUT
HAZIRLAYANLAR:
ERKAL USUK
AHMET KALE
MUSA ALTILI
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf mikroislemci tasarimi.pdf (3,04 MB (Megabyte), 81x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 24.04.11, 08:56
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Mikroişlemci Tasarımı

teşekkürler hocam...
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
mikroişlemci, tasarımı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:05 .