Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Çevre Mühendisliği Bölümü > Fosfojips Kullanılarak Kurşun Giderimi

Çevre Mühendisliği Bölümü hakkinda Fosfojips Kullanılarak Kurşun Giderimi ile ilgili bilgiler


Fosfojips Kullanılarak Kurşun Giderimi-Lead Removal Using Phosphogypsum Bu çalışmada, endüstriyel bir atık olan fosfojips kullanılarak kurşun giderimi amaçlanmıştır. Kesikli sistemde gerçekleştirilen deneysel çalış¬malarda, kurşun giderimine optimum adsorban miktarı ve temas

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.02.10, 23:36
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Fosfojips Kullanılarak Kurşun Giderimi

Fosfojips Kullanılarak Kurşun Giderimi-Lead Removal Using Phosphogypsum
Bu çalışmada, endüstriyel bir atık olan fosfojips kullanılarak kurşun giderimi amaçlanmıştır. Kesikli sistemde gerçekleştirilen deneysel çalış¬malarda, kurşun giderimine optimum adsorban miktarı ve temas süresinin etkisi araştırılmıştır. Deneysel sonuçlar fosfojipsin kurşun gideriminde adsorban olarak etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. 16 mg/l kurşun içeren çözeltilerden 1,5 saat içinde %87,6 kurşun gideriminin mümkün olabileceği belirlenmiştir.
phosphogypsum.jpg
The aim of this study was to remove lead by using phosphogypsum as an adsorbent. Batch adsorption studies were carried out to determine the effect of optimum adsorbent dose and time on the removal of lead. Experimental results showed that phosphogypsum can be used as an effec¬tive adsorbent for the removal of lead. The lead removal for 16 mg/l lead solution within 1.5 hours was 87,6%.

GİRİŞ
Metallerin su ve atıksudan giderimine günümüzde oldukça önem verilmekte ve çeşitli araştırmalara konu olmaktadır. Çünkü, metaller çevrede ve canlılarda birikme özelliği göstermeleri ve toksik yapıları nedeniyle önemli çevre kirleticileri arasında yer almaktadırlar.
Çeşitli faaliyetler sonucu çevreye karışan metaller, havada, suda ve toprakta birikebilmekte ve hava hareket¬leri ile çok uzak mesafelere kadar taşınabilmektedirler. Besin zincirinde birikerek canlılara geçmeleri, mevcut zararları nedeniyle ayrı bir endişe kaynağıdır. Çok düşük seviyelerdeki ağır metal düzeylerinin bile canlılarda akut ve kronik etkilere neden olduğu bilinmektedir. Kurşun ise, çevre ve canlılar açısından en toksik metallerden biri olarak bilinmektedir.
Kurşun; pil, petrol endüstrisi, boya sanayi, fotoğrafçılık, matbaa, metal kaplama sanayi atıksularında bulunur. Boya fabrikası atıksularında EPA (Environ¬mental Protection Agency) tarafından yapılan çalışma sonuçlarına göre 20 mg/l derişimlerde, DCP (Data Collection Portfolio) tarafından yapılan çalışma sonuçlarına göre 4,3 mg/l derişimlerde kurşuna rast-lanabilmektedir (1, 2).
Kurşun gideriminde metal giderme yöntemleri arasında yer alan kimyasal çöktürme, adsorpsiyon, elek-trokimyasal arıtım, iyon değiştirme gibi yöntemler uygu¬lanmaktadır. Adsorpsiyon yöntemi pek çok toksik organik bileşikte olduğu gibi metal gideriminde de sık¬lıkla kullanılan etkin bir yöntemdir. Ancak, bu yöntemin verimli olarak kullanılabilmesi için adsorban olarak seçilen materyalin ucuz ve etkin olması özel bir önem taşımaktadır. Adsorpsiyonda en yaygın olarak kullanılan ve etkin bir adsorban olan aktif karbonun pahalı oluşu, araştırıcıları aktif karbona alternatif ucuz başka adsorban-lar bulmaya yöneltmiştir. Bu amaçla ucuz, doğada bol olarak mevcut olan materyallerin, çeşitli endüstriyel atık¬ların kullanımı yoluna gidilmektedir. Günümüze kadar çeşitli araştırıcılar tarafından bu özelliklere sahip çok sayıda materyal adsorban olarak denenmiş ve halen denenmektedir.
Kurşun gideriminde de çok sayıda doğal materyalin yanı sıra endüstriyel atığın adsorban olarak kullanıla-bilirliliği çeşitli araştırıcılar tarafından incelenmiştir. Örneğin, Woolard ve arkadaşları (3) tarafından gerçek¬leştirilen çalışmalarda modifiye edilmiş uçucu kül kul¬lanılarak sulu çözeltilerden kurşun adsorpsiyonu çalışılmış ve yapılan çalışmalar sonucunda 3 M NaOH ile modifiye edilmiş uçucu külün kurşun gideriminde çok etkin bir adsorban olduğu belirlenmiştir. Dimitrova ve Mehandgiev (4) granüle maden eritme ocağı cürufu kullanılarak sulu çözeltiden kurşun adsorpsiyonunu araştırmışlar ve sonuçta bu materyal kullanılarak %97-98 oranında kurşun gideriminin sağlanabileceğini, granüle maden eritme ocağı cürufunun kurşun giderimi için uygun bir asdorban olduğunu belirlemişlerdir. Lopez-Delgado ve arkadaşları (5) çelik endüstrisinin yan ürünü olan maden eritme ocağı çamurunun kurşun giderim-inde adsorban olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmışlar ve sonuçta bu materyal kullanılarak seçilen konsantrasyon aralığında (0.005-10 g/l) etkin bir şekilde kurşun gideriminin mümkün olabileceğini belir¬lemişlerdir. Gharaibeh ve arkadaşları (6) zeytin fab¬rikalarında üretim sırasında ortaya çıkan katı atık kul¬lanılarak adsorpsiyonla sulu çözeltilerden kurşun gideri-minin mümkün olup olamayacağını araştırmışlar, sonuçta bu atığın sulu çözeltilerden kurşunu etkin bir şekilde adsorplayabileceğini belirlemişlerdir. Apak ve arkadaşları (7) alüminyum fabrikası katı atığı (kırmızı çamur) ve termik santral uçucu külü kullanılarak çözeltiden çeşitli metallerin yanı sıra kurşun adsorpsi-yonunu araştırmışlar, özellikle uçucu külün bu amaç için etkin bir adsorban olduğunu belirlemişlerdir.
Yukarıda söz edilen çalışmaların her birinde, adsorp-siyon prosesi ile kurşun gideriminde kullanılabilecek
çeşitli endüstriyel atığın söz konusu amaç için uygun olup olamayacakları araştırılmıştır. Bu çalışmada da, gübre fabrikalarında üretim esnasında atık olarak bol miktarda ortaya çıkan ve halen çeşitli alanlarda değer¬lendirilme olanaklarının araştırıldığı fosfojipsin, sulu çözeltilerden metal gideriminde kullanılabilirliği araştırılmıştır.

Nilgün BALKAYA
Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, SAMSUN
Hasan CESUR
Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, 55139 Kurupelit, SAMSUN
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 42-6.pdf (87,9 KB (Kilobyte), 38x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
fosfojips, giderimi, kullanılarak, kurşun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:32 .