Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Çevre Mühendisliği Bölümü > Kirlenme - Zehirlenen Dünya - İnsan faaileyetleriyle çevrenin bozulması

Çevre Mühendisliği Bölümü hakkinda Kirlenme - Zehirlenen Dünya - İnsan faaileyetleriyle çevrenin bozulması ile ilgili bilgiler


Modern çağın gerçek bir felâketi olan kirlenme, sanayileşmenin gelişimine bağlı, çok yönlü bir canavardır: fabrika dumanları, "gazlar, kimyasal ürünler ve her tür artık; kirlenmenin başlıca etkenleridir^: Kirlenme dünyadaki yaşamın doğa|

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Yıldız Ünalay

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.10.08, 19:55
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 781
Blog Başlıkları: 56
Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.Yıldız Ünalay artık çok görkemli biri.
Standart Kirlenme - Zehirlenen Dünya - İnsan faaileyetleriyle çevrenin bozulması

Modern çağın gerçek bir felâketi olan kirlenme, sanayileşmenin gelişimine bağlı, çok yönlü bir canavardır: fabrika dumanları, "gazlar, kimyasal ürünler ve her tür artık; kirlenmenin başlıca etkenleridir^: Kirlenme dünyadaki yaşamın doğa| dengesini derinden sarsan bir olaydır, çünkü doğanın temel öğelerini ("su, "hava, toprak) ve "hayat koşullarını (geniş yer, sessizlik) etkiler.

Çöp kutusu doğa
Sanayileşmiş ülkelerin hemen hemen bütün akarsuları, şehirlerin "kanalizasyonu, fabrikaların artıkları ve "tarımda kullanılan böcek öldürücülerle kirlenmiş, sular içilmez hale gelmiştir; bu akarsularda yaşayan hayvanlar da zehirlenir veya insanlara hastalık bulaştırabilir.
Gemilerin ya isteyerek (sarnıçlarını boşaltma) ya da batma sırasında kaza sonucu döktükleri "petrol (yağ-lıkara), "denizlerin kirlenmesinde başlıca etkendir. Petrol her yıl sayısız "kuş ve "balığı yok eder, denizdeki canlıların beslenmesine temel olan planktonu zehirler.

İnsan faaliyetleriyle çevrenin bozulması.
«Yağlıkara baskını

Hava kirlenmesi özellikle büyük şehirlerde ve sanayi bölgelerinde ciddîdir: otomobillerin egzos gazlan (içlerinde, son derece zehirli tetraetil kurşun vardır), fabrikaların kükürtlü ve nitratlı dumanları, ısıtma donatımının dumanlan (kömür, gaz), tozlar v.b. Bunlar insanda, bazı hastalıkların gelişmesine elverişli ortamı yaratır (solunum bozukluklan, kanser). Oksijenİn azalması ve aşırı karbon dioksit birikimi, gerçek zehirlenmelere bile yol açabilir.
Toprağın kirlenmesi de, bilimsel ve teknik ilerlemenin bir sonucudur. Günümüzde kimya, doğal benzerlerinden daha ucuz olan (ama artıklan yok edilemeyen) yapay maddelerin üretilmesine olanak sağlar. Bunlar plastik maddeler, zararlı böcek öldürücüler, yapay gübreler v.b.dir.

Bir sanayi bölgesi. Bilim adamlarının ve ekoloji uzmanlarının bütün uyarılarına rağmen, kirlenmeyi ekonomik kalkınmanın bedeli sayan anlayış etkenliğini korumaktadır. Bunun, çok pahah bir bedel olduğu hâlâ yeterince anlaşılmamıştır.

Sesle kirlenme
Gürültüye alışma diye bir şey olamaz: gürültü 80 desibellik bir yoğunluktan sonra, organizmaya zararlıdır, 110 desibel ise, «acı eşiğindir. Bu bakımdan gürültüde, insanların yaşam ortamını kirleten etkenlerden biri sayılmış ve «sesle kirlenme
Kaynak:12 - 3cilt / s.3

Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg yağlı kara baskını.JPG (40,1 KB (Kilobyte), 340x kez indirilmiştir)

Konu Yıldız Ünalay tarafından (04.10.08 saat 20:10 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bozulması, çevrenin, dünya, faaileyetleriyle, kirlenme, ınsan, zehirlenen

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:57 .