Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Endüstri Mühendisliği Bölümü > Bir İşletmede Tedarikçi Seçimine Yönelik Bir Model ve Uygulaması

Endüstri Mühendisliği Bölümü hakkinda Bir İşletmede Tedarikçi Seçimine Yönelik Bir Model ve Uygulaması ile ilgili bilgiler


Bir İşletmede Tedarikçi Seçimine Yönelik Bir Model ve Uygulaması-A Model To Select The Best Suppilier And Aan Application In An Assembly Line Bu çalışmada, bir işletmenin montaj hattındaki yardımcı sanayi

Like Tree1Likes
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.09.10, 19:08
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Bir İşletmede Tedarikçi Seçimine Yönelik Bir Model ve Uygulaması

Bir İşletmede Tedarikçi Seçimine Yönelik Bir Model ve Uygulaması-A Model To Select The Best Suppilier And Aan Application In An Assembly Line
Bu çalışmada, bir işletmenin montaj hattındaki yardımcı sanayi kaynaklı hat duruşlarının analizi yapılmış ve tedarikçi seçimine yönelik bir model sunulmuştur. İlgili model, tedarikçi seçiminde göz önüne alınması gereken birden fazla ölçüt olduğundan, Çok Ölçütlü Karar Verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP- Analytic Hierarchy Process) kullanılarak kurulmuştur.

In the study, interruptions caused by suppliers are analyzed in an assembly line and a model which can be used to select the best supplier is designed.
The model is developed by using Analytic Hierarchy Process (AHP) which is one of the Multiple Criteria Decision Making methods, because there are a lot of criteria to consider in supplier selection.

I. Giriş
Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar, yöneticileri, sistemlerin başarılarını arttırabilmek, başka bir deyişle kaynaklarını daha verimli kullanabilmek için çeşitli bilimsel yöntemleri kullanmaya her zamankinden fazla zorlamaktadır. Özellikle yüksek finansal maliyetler, malzeme yokluğu, artan maliyetler, enflasyon ve benzeri gelişmeler sebebiyle planlama ve kontrol faaliyetlerinin geliştirilmesi daha fazla önem kazanmaktadır. Bugünün yöneticisinin, hızla değişen çevresel etmenler ve ekonomik koşullar karşısında gerekli önlemleri alabilmesi, büyük ölçüde bilimsel yöntemlere ve modern yaklaşımlara ağırlık vermesine bağlıdır.
Günümüzde kaynakların en iyi şekilde kullanılması rekabet ortamında firmaların en önemli hedeflerinden biri olmuştur. Müşterilere kaliteli ve ucuz ürün sunmak her firmanın ana hedeflerinden biridir. Müşterilere sunulacak kaliteli ve ucuz ürün ise büyük oranda o ürünü oluşturan malzemelere bağlıdır. Bu bağlamda firmaların üretimlerini etkin ve verimli bir şekilde sürdürebilmeleri ve mevcut pazardan en yüksek payı alabilmeleri için tedarik fonksiyonuna önem vermeleri gerekmektedir.
Montaj hatlı fabrikaların en önemli problemi çeşitli nedenlerle oluşan hat duruşlarıdır.
Özellikle rekabet ortamı gereği, duruşlarda saniyelerin önemli olduğu beyaz eşya sektöründe, bu duruşlar bir kat daha önem kazanmaktadır. Bu duruşlar sonucunda işletmenin kapasite ve işgücü kullanım oranlarında düşmeler oluşmakta ve giderek işletmenin finansal tablolarında olumsuz etkiler görülmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, bir montaj hattında meydana gelebilecek yardımcı sanayi kaynaklı duruşların çözümlenmesi ve tedarikçilerin değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir model geliştirilmesidir. Tedarikçilerin seçilmesinde göz önüne alınması gereken birden fazla ölçüt söz konusudur. İşletme yardımcı sanayilerden tedarik ettiği malzemenin kaliteli ve ucuz olması yanında, yardımcı sanayinin ilgili malzemeyi zamanında ve doğru miktarda göndermesini de önemli birer ölçüt olarak görmektedir. Bir tedarikçinin gönderdiği malzeme diğer ölçütlere uygun, ancak, öngörülen kalitede değilse, işletme ilgili yardımcı sanayide kalite geliştirme yönlü çalışmalara ağırlık vermektedir. Bu sebeple kurulacak model sadece ilgili ölçütler temelinde en iyi tedarikçi seçmekle kalmamalı, aynı zamanda hangi yardımcı sanayinin hangi konularda geliştirilmesi gereğini de ortaya koymalıdır. Çok ölçütlü karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Sürecini (AHP) kullanan bir modelin bu ihtiyacı karşılayacağı düşünülmüş ve bir montaj hattı için model kurularak test edilmiştir.
Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış ve ikinci bölümde AHP tekniği ile ilgili genel bir bilgi verildikten sonra, ilgili montaj hattına aynı malzemeyi sunabilecek tedarikçiler için AHP modeli ve uygulamadan elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Son bölüm çalışmadan elde edilen sonuçlar ve önerileri içermektedir.
hiyerarşi.JPG

İnci SARIÇİÇEK1, Metin DAĞDEVİREN2, Nihat YÜZÜGÜLLÜ3
(1) (3) Osmangazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü, 26030 ESKİŞEHİR
(2) Gazi Üniversitesi, Müh.Mim.Fak.Endüstri Mühendisliği Bölümü, ANKARA
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 3.pdf (331,5 KB (Kilobyte), 32x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
model, seçimine, tedarikçi, uygulaması, yönelik, ışletmede

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:51 .