Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Endüstri Mühendisliği Bölümü > Hücre Oluşturma Yöntemlerine İlişkin Bir Değerlendirme

Endüstri Mühendisliği Bölümü hakkinda Hücre Oluşturma Yöntemlerine İlişkin Bir Değerlendirme ile ilgili bilgiler


Hücre Oluşturma Yöntemlerine İlişkin Bir Değerlendirme-An Evaluatıon For Cell Formatıon Methods Günümüzde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, yüksek kalitedeki ürünleri düşük maliyetle müşteriye sunabilmelerine bağlıdır. Bu amaca ulaşabilmek için yaygın olarak kullanılan

Like Tree1Likes
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.10.10, 11:52
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Hücre Oluşturma Yöntemlerine İlişkin Bir Değerlendirme

Hücre Oluşturma Yöntemlerine İlişkin Bir Değerlendirme-An Evaluatıon For Cell Formatıon Methods
Günümüzde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, yüksek kalitedeki ürünleri düşük maliyetle müşteriye sunabilmelerine bağlıdır. Bu amaca ulaşabilmek için yaygın olarak kullanılan yaklaşımlardan biri de hücresel üretimdir. Hücresel üretim sistemlerinin tasarımındaki en önemli adım ise hücre oluşturma aşamasıdır. Bu makalede; hücre oluşturma yöntemlerine ilişkin son yıllardaki gelişmelerden bahsedilerek geleceğe yönelik çalışmaların nasıl olması gerektiği konusunda ipuçları verilmiştir. Ayrıca, uygulamada karşılaşılan sorunlar ele alınarak, teorik çalışmaların niçin yetersiz kaldığı üzerinde durulmuştur.

Today***8217;s manufacturing industry is facing strong competition in providing high quality and low cost products to ever demanding consumers. Cellular manufacturing is one of the widely used approaches to improve manufacturing productivity to achieve this purpose. The most important step for cellular manufacturing system design is cell formation. In this paper, recent studies in cell formation are mentioned and the hints are given about studies directed to the future. Finally, by considering the problems encountered in applications, it is emphasized that why theoretical studies are insufficient in practice.

I. GİRİŞ
Son yıllarda artan rekabet ortamında, ürün ömrü kısalırken ürün çeşitliliği hızla artmaktadır. Böylesi bir rekabet ortamında işletmelerin performanslarını arttırabilmeleri; kısa sürede yüksek çeşitlilik gösteren kaliteli ürünler üreterek bu ürünleri rekabetçi fiyatlarla satabilmeleri ile mümkün hale gelmektedir [1]. Bu amaca hizmet eden hücresel üretim uygulamalarının giderek yaygınlaştığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini yurtiçinde ve dünyada yayınlanan bir çok alan çalışması da göstermektedir [2-5].
Da Silveira [2] hücresel üretime geçişin mantıksal bir çerçevede bütünleştirilmesi amacıyla üç evreden oluşan bir yöntem bilim geliştirmiştir. İlk evre; örgütü tanıyarak amaç ve kısıtların belirlendiği ve yeni yerleşim için gerekli ortamın sağlandığı hazırlık aşamasıdır. Tanımlama evresinde en uygun hücre oluşturma yöntemi seçilerek veri toplanır. Hücreler oluşturularak her hücredeki makina sayıları ve üretim hacmi belirlenir. Parça-makina ailelerinin yanısıra; parça karakteristikleri, alternatif rotalar, takım ve kolaylıklara ait bilgiler derlenerek hücre tasarımı tamamlanır. Son aşama olan kurma evresinde ise, planlama sonrası makina ve çalışanlar yeniden düzenlenir, geri bildirim alınarak gerekli düzeltmeler yapılır. Hücre tasarımının yapıldığı tanımlama aşaması pro enin en teknik kısmını oluşturur. Hücre tasarımı oldukça karmaşıktır.
Bugüne kadar hücre tasarımı amacıyla bir çok yöntem geliştirilerek uygulamacıların kullanımına sunulmuştur. Parça ve tezgah çeşitliliği, maliyet, süre gibi faktörler yöntem seçimine yön vermektedir. Ancak bilinen yöntemlerin her durumda yeterli olmaması da, sürekli olarak yeni yöntemlerin geliştirilmesine yol açmaktadır. Bu sebeple çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümünde, problemin çok amaçlı yapısı tartışılarak yapay zekaya dayanan yeni teknikler ele alınmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise araştırmacıların deneyim ve bilgi birikimine dayanarak başarılı bir geçiş için sunmuş oldukları öneriler sıralanmış, HÜ***8217;de çok ölçütlü yapı, yumuşak hesaplama yöntemleri gibi yeni eğilimler ele alınarak geleceğe yönelik çalışmaların nasıl olması gerektiği konusunda ipuçları verilmiştir.
1.JPG

Ezgi AKTAR DEMİRTAŞ1
1Osmangazi Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Bademlik Kampüsü, 26010, ESKİŞEHİR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 1.pdf (239,1 KB (Kilobyte), 26x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.02.12, 21:14
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
İletiler: 31
mehmetcan865 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Hücre Oluşturma Yöntemlerine İlişkin Bir Değerlendirme

teşşekürler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
değerlendirme, hücre, oluşturma, ılişkin, yöntemlerine

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:20 .