Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Makine Mühendisliği Bölümü > Sızdırmazlık Elemanlarının Montajı Ve Yüksek Basınç Altındaki Davranışlarının İncelenmesi

Makine Mühendisliği Bölümü hakkinda Sızdırmazlık Elemanlarının Montajı Ve Yüksek Basınç Altındaki Davranışlarının İncelenmesi ile ilgili bilgiler


Bu çalışmada, sızdırmazlık amacıyla kullanılan contaların montaj işleminin modellenmesi ve yüksek basınçlı çalışma koşullarındaki davranışının incelenmesi amaçlanmıştır. Önce belirli montaj koşullarındaki farklı işletme basınçları için sızdırmazlık durumları incelenmiş, ardından uygulama

Like Tree1Likes
  • 1 Post By mylove

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.03.10, 06:21
mylove - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
İletiler: 1.152
mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.mylove artık çok görkemli biri.
Standart Sızdırmazlık Elemanlarının Montajı Ve Yüksek Basınç Altındaki Davranışlarının İncelenmesi

Bu çalışmada, sızdırmazlık amacıyla kullanılan contaların montaj işleminin modellenmesi ve yüksek basınçlı çalışma koşullarındaki davranışının incelenmesi amaçlanmıştır. Önce belirli montaj koşullarındaki farklı işletme basınçları için sızdırmazlık durumları incelenmiş, ardından uygulama basıncına göre üst plakası ile filtre arasındaki en uygun montaj boşluğu hesaplanmış ve bu durumda sızdırmazlık elemanının deformasyon karakteristiği ve sızdırmazlık limitleri araştırılmıştır.

The aim of this study is to examine instalation procses of the orings which are used with the aim of prevention of leakage. Fisrt due was to verification of sealing capacities of oring at different operational pressures then optimum installation gap between the endplate and fttler calculated at standart operation presssure. With all study we have covered the limits of leakage and deformation characteristics of oring.

1.GİRİŞ
Endüstrinin her alanında hareketin, güç üretiminin istendiği durumlarda en sıkça kullanılan yöntem hidrolik güçtür. Hidrolik sıvılar sıkıştırılamaz olduklarından dolayı kullanım alanlarında kuvvet iletiminde verimleri oldukça yüksektir. Bu nedenle gerek sabit makinalarda gerekse otomotiv sektöründe en yaygın kullanılan güç iletme sistemleri hidrolik prensiplerle çalışmaktadır.
Her sistemde bulunan ve sistemin güvenliğinden ve sürekliliğinden sorumlu elemanlar olarak da filtreler hidrolik güç iletiminin en önemli elemanlarından birisi haline gelmiştir. Bu sızdırmazlık elemanları kullanıldığı koşullara ve süreye ağlı olarak çeşitli zorlanmalara maruz kalmaktadırlar (6).
Tüm bu gelişmeler filtre üretim sektörünü ve üretim teknikleri konularındaki ArGe
çalışmalarını hızlandırmıştır. Özellikle yüksek basınçlı hatlarda kullanılan filtreler, hassas sistemlerdeki mikro filtreler tasarım ve hesaplamalar anlamında önemli bir noktaya gelmiştir. Sızdırmazlık elemanlarının yataklarda iki önemli görevi vardır. Birincisi yağlayıcı maddenin yatak dışına çıkmasını önlemek***894; ikincisi ise dışarıdan içeriye nemin ve kirletici maddelerin girmesine engel olmaktır ( 1).
Yeniden tasarlanmış olan yakıt filtresinde önceki tasarımlarda kullanılan basma miktarına göre farklı işletme basınçlarındaki sızdırmazlık karakteristikleri ve daha sonrasında yapılan üst plakanın ana filtre bloğuna ne kadar basması gerektiğinin hesabı deneme üretimleri yerine bilgisayar destekli mühendislik yöntemleri ile hesaplanarak maliyet ve zaman açısından avantaj sağlanmıştır.
Uygulama basıncı olan 100 psi yağ basıncı altında dört değişik basma miktarı ile hazırlanan
modellerde aşağıda sıralanmıştır***894;
· Model 1 : 400 psi basınç uygulaması
· Model 2: 600 psi basınç uygulaması
· Model 3: 800 psi basınç uygulaması
· Model 4 : 980 psi basınç uygulaması
· Model 5: 100 psi basınçta 3 mm basma miktarı
· Model 6 : 100 psi basınçta 3.8 mm basma miktarı
· Model 7 : 100 psi basınçta 4 mm basma miktarı
· Model 8 : 100 psi basınçta 4.2 mm basma miktarı
2. MODELİN HAZIRLANMASI
2.1. Katı model ve Sonlu Elemanlar Modeli
Pro Engineer programında modellenin fitle grubu Ansys***8217;e alınarak sonlu elemanlar modeli hazırlanmıştır. Şekil 1***8217; de görülen modelde sızdırmazlık elemanı dışındaki tüm bileşenler rijit olarak modellenmiş ve eksenel simetri avantajı kullanılmıştır.
şk 1.JPG
S. Hakan OKA
1977 yılı Eskisehir doğumlu olan S. Hakan OKA, Uludag Universitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl Makina Mühendisliği bölümünde Yuksek lisans eğitimine başlamıştır. 2002 yılında master derecesini aldıktan sonra Doktora eğitimine başlamış 2005 yılında Doktora yeterliliğini vermiştir.
Yurt içi ve Yurtdışında sunulmuş yaklaşık olarak 20 yayını bulunan S. Hakan OKA 1999 yılından beri Figes A.S de calışmaktadır ve 2002 yılından bu yana firmanın Proje müdürlüğü görevini yürütmektedir.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 4aba862b150db41_ek.pdf (2,65 MB (Megabyte), 76x kez indirilmiştir)
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
altındaki, basınç, davranışlarının, elemanlarının, montajı, sızdırmazlık, ıncelenmesi, yüksek

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:20 .