Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Makine Mühendisliği Bölümü > Pnömatik sistemlerde enerji tasarrufu

Makine Mühendisliği Bölümü hakkinda Pnömatik sistemlerde enerji tasarrufu ile ilgili bilgiler


Günümüzde artan rekabet ortamı firmaları maliyetleri konusunda çok daha dikkatli olmaya zorlamaktadır. Üretim yapan firmalarda basınçlı hava kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu artışla birlikte basınçlı hava tüketimi, üretim maliyetleri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.11, 10:06
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Pnömatik sistemlerde enerji tasarrufu

Günümüzde artan rekabet ortamı firmaları maliyetleri konusunda çok daha dikkatli olmaya zorlamaktadır. Üretim yapan firmalarda basınçlı hava kullanımı her geçen gün artmaktadır.
Bu artışla birlikte basınçlı hava tüketimi, üretim maliyetleri içerisinde elektrik,gaz,buhar gibi diğer enerji kaynaklarının yanında önemli bir yer tutmaktadır.
Bu çalışmada amaç yeterince önem verilmeyen basıçlı hava ve pnömatik sistemlerin maliyetlerini ortaya çıkarmak; sistemlerde yapılabilecek iyileştirmeler ve tasarruflar hakında genel bilgi vermektir.

In today’s highly competitive business environment, companies are forced to be ever more cost conscious. The use of pressurised air by manufacturing companies is steadily increasing. Due to this development, consumption of pressurised air meanwhile constitutes an important factor in production costs besides other energy resources such as electricity, gas and steam.
This study focuses on the costs of pressurised air and pneumatic systems, which have not yet received the attention they deserve, and will provide information on possible system improvements and savings potentials.

GİRİŞ
Otomasyon teknolojisinde basınçlı havanın kullanımı; basitliği, kolay elde edilebilirliği ve güvenlik gibi nedenlerle her geçen gün artmaktadır.Bu avantajlı yönleri basınçlı hava ile çalışan sistemlerin kullanımının cazibesini de artırmaktadır.
Eskiden sadece saf enerji giderleri karşılaştırılırken,aynı iş gücü için elektrik ve pnömatik enerji oranı 1:10 oranında olmasına rağmen, bugün artık bu oran bir tesisin tüm giderleri göz önünde bulundurularak oluşturulur. Pnömatik sistemin ekonomisi, yüksek enerji giderlerinden beklendiği kadar, kötü değildir.Basınçlı havanın üretim enerjisi olarak kullanımı, makina tekniği yönünden masrafları azaltır, otomatikleşme derecesini artırarak mekanizasyonu mümkün kılar, ya da verimi artırarak genelde ekonomikliği sağlar.
Bu cazip avantajlarının yanı sıra basınçlı havanın üretim maliyetinin yüksek olması kullanımı sırasında optimum faydayı sağlayabilmek için dikkatli olmayı da gerektirir.

1.JPG

Makale Yazarı
Enver ÇATAK
1967 Yılı Kayseri doğumludur.1990 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makina bölümünden mezun olmuştur. Festo sanayi ve Ticaret AŞ ‘de otomotiv sektör müdürü olarak çalışmaktadır.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 8c4d73c011154d3_ek.pdf (843,6 KB (Kilobyte), 14x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
enerji, pnömatik, sistemlerde, tasarrufu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:59 .