Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Makine Mühendisliği Bölümü > Taşıtlarda hidrolik ve pnömatik kontrol

Makine Mühendisliği Bölümü hakkinda Taşıtlarda hidrolik ve pnömatik kontrol ile ilgili bilgiler


1. AMAÇ: Taşıtlarda çok yönlü olarak kullanılan hidrolik ve pnömatik sistemlerin temel elemanlarım tanıtmak ve uygulamalar hakkında bilgi vermek. 2. GİRİŞ: Taşıtlar denince akla gelen binek otomobillerde, kullanılan hidrolik fren

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.11, 11:07
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Taşıtlarda hidrolik ve pnömatik kontrol

1. AMAÇ:
Taşıtlarda çok yönlü olarak kullanılan hidrolik ve pnömatik sistemlerin temel elemanlarım tanıtmak ve uygulamalar hakkında bilgi vermek.
2. GİRİŞ:
Taşıtlar denince akla gelen binek otomobillerde, kullanılan hidrolik fren ve hidrolik direksiyon ve ticari taşıtlarda kullanılan pnömatik kapı açma mekanizmaları bu tür sistemlerin ilk akla gelen uygulamalarıdır. Ancak iş makineleri, temizlik araçları, itfaiye araçları, forkliftler, elektronikteki gelişmeler sonucunda araçlarda kullanılan ABS ve aktif süspansiyon sistemleri, havalı frenlet-, havalı amortisörler ve imalat aşamasında da yoğun bir biçimde kullanılan pnömatik sistemler taşıtlar için vazgeçilmez sistemler olmuştur.
Bu laboratuar deneyinde, hidrolik ve pnömatik sistemlerin avantaj ve dezavantajları verildikten sonra hidrolik ve pnömatik sistem temci elemanları tanıtılacaktır. Örnek uygulama alanları belirtilecek. Laboratuarda kurulu hidrolik ve pnömatik sistem üzerinden, elemanlar tek tek ve farklı biçim ve uygulamaları olanlarla birlikte imkanlar dahilinde görsel olarak tanıtılacak ve hazırlanan pnömatik test düzeneği üzerinden farklı iki yay sertlik katsayısı buldurulacaktır.
3. TEORİ:
3.1. HİDROLİK
Basınçlı bir akışkan ile sağlanan güç iletimi ve kontrolü endüstrinin her alanında giderek yaygınlaşmaktadır. Pnömatik, basınçlı havanın, hidrolik güç ise yağların ve diğer sıvıların akışkan olarak kullanıldığı durumları inceler. Pnömatik genellikle, yüksek dönüş hızlarının ve 10 kN'a kadar olan küçük kuvvetlerin gerektiği durumlarda kullanılır. Büyük kuvvetlere, hassas hız kontrolüne ve yüksek güç-ağırlık oranlarına ihtiyaç duyulan durumlarda ise hidrolik sistemler kullanılır. Hidrolik güç, araba krikolarından hastane yataklarına, binlerce ton kuvvetindeki preslerden hassasiyeti mikrometre derecesine varan robotlara kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. Hidrolik sistem elemanları genel olarak üç ana grupta toplanırlar.
GÜÇ ÜNİTESİ
Tahrik Motoru; Pompayı tahrik etmek için genellikle elektrik motoru kullanılır ancak açık arazide ve mobil taşıtlarda içten yanmalı motor kullanılır.
Tank; Sistemde dolaşan akışkanı depolamak için
Pompa; Hidrolik akışkan akışı meydana getirirler. Farklı tipte pompalar kullanılmakta olup şu şekilde adlandırılırlar;
Basınç Emniyet Valfl; Sistemin belirlenen basınçta tutulmasını sağlar Sıcaklık Göstergesi; Akışkanın sıcaklığını kontrol etmek için kullanılır. Seviye Göstergesi; Akışkanın seviyesini kontrol etmek için kullanılır. Filtre; Basınç hattı ve geri dönüş filtresi olmak üzere iki adet kullanılır.
1.JPG

Makale devamı eklentidedir...
Kaynak
mm.uludag.edu.tr
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf tasitlarda_hidrolik_ve_pnomatik.pdf (1,43 MB (Megabyte), 22x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hidrolik, kontrol, pnömatik, taşıtlarda

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:48 .