Nüve Forum


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü hakkinda Kesme İşlemi Hakkında ile ilgili bilgiler


Malzeme şekline ve boyutuna bağlı olarak, kesit alma işlemi gerektirebilir. Daha sonraki işlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için, mümkün olduğu kadar az deformasyon içeren düzgün bir yüzey gereklidir. Sonuç olarak, en

Like Tree1Likes
  • 1 Post By ilcan16

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.12.07, 20:54
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Kesme İşlemi Hakkında

Malzeme şekline ve boyutuna bağlı olarak, kesit alma işlemi gerektirebilir. Daha sonraki işlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için, mümkün olduğu kadar az deformasyon içeren düzgün bir yüzey gereklidir.
Sonuç olarak, en uygun kesit alma yöntemi, gereken süreye bağlı olarak en az oranda hasara sebep olacak aşındırıcı sulu kesme yöntemidir.
Not: Alınan numune kesilen ana parçanın özelliklerini temsil etmelidir.

Aşındırıcı Sulu Kesme İşlemi
Aşındırıcı sulu kesme işlemi sırasında aşındırıcı ve bağlayıcı malzemeden oluşan kesme diski kullanılır. Sürtünme ısısının numuneye zarar vermesinden kaçınmak için disk üzerine soğutma sıvısı uygulanır. Soğutma sıvısı ayrıca kesme bölgesindeki partikülleri de ortadan kaldırır.

Kesme Diski Seçimi
Kesme işlemi yapılacak malzemeye bağlı olarak, farklı bileşimlerdeki kesme diskleri gerekebilir. Malzemenin sertliği ve sünekliği kesme diski seçimini etkilemektedir. Seramikler veya sinterlenmiş karbürlerin kesme işlemi, metal ya da bakalit bağlayıcı içinde elmas aşındırıcılar kullanılarak yapılmalıdır.
Demir bazlı malzemeler için, genel olarak bakalit bağlayıcı içindeki alüminyum oksit (Al2O3) aşındırıcı kullanılır. Ayrıca daha sert demir bazlı malzemeler için kübik baron nitrür (CBN) artan bir şekilde kullanılmaktadır. Demir dışı malzemelerin kesme işlemi bakalit bağlayıcı kullanılan silisyum karbür (SiC) diskler kullanılarak yapılır.

Kesme Diski Dizaynı
Aşındırıcı parçacıklar dışında, elmas/CBN kesme diskleri v SiC/Al2O3 kesme diskleri arasındaki temel fark dizaynlarıdır. Elmas/CBN kesme disklerinin ömürleri, aşındırıcı parçacıkların çok yüksek olan sertliği ve bu parçacıkları tutan bağlayıcının dayanıklılığı dolayısı ile oldukça uzundur. Metal diskin sadece dış çevresinde ince bir aşındırıcı tabakası yerleştirilmiştir. Bu diskler uzun sürede tüketilebilen disklerdir. Diğer aşındırıcılar, SiC ve Al2O3, daha hızlı eskirler ve daha ucuzdurlar. Bu yüzden, kesme diskinin tümü aşındırıcı ve bağlayıcıdan oluşmuştur. Bu tür kesme diskleri sarf diskleri olarak adlandırılmışlardır.

Kesme Diski Karakteristikleri
Uzun Ömürlü Kesme Diskleri
Elmas kesme diskleri içerdikleri bağlayıcı türüne göre ikiye ayrılırlar - metal bağlayıcılı kesme diskleri ve bakalit bağlayıcılı kesme diskleri. Her ikisi de son derece sert malzemelerin kesme işlemleri için kullanılır. Seramikler gibi daha kırılgan malzemeler için metalik bağlayıcı kullanılır. Bakalit bağlayıcı ise sinterlenmiş karbürler gibi malzemelerin kesme işlemi için kullanılır.CBN kesme disklerinde sadece bakalit bağlayıcı kullanılır ve beyaz dökme demir gibi çok sert demir esaslı malzemelerin kesme işlemi için uygundur.


Sarf Diskleri
Bu disklerin kesme karakteristikleri bağlayıcının özelliklerine göre farklılık gösterir. Bağlayıcılar ***8220;sertliklerine***8221; veya aşındırıcıyı diskte tutabilme veya atabilme kabiliyetine göre sınıflandırılabilirler. "Sert" kesme diskleri aşındırıcı tanelerini "yumuşak" disklerden daha iyi tutarlar. "Yumuşak" kesme diskleri sert, kırılgan malzemeleri kesmek için kullanılır, çünkü yumuşak bağlayıcı koptukça yeni, keskin aşındırıcı taneleri sağlanmış olur. Sert bağlayıcılı kesme diskleri, yumuşak ve sünek malzemelerin kesme işlemi için kullanılmalıdır. Ek olarak, sert bağlayıcı içeren kesme diskleri daha ekonomiktir, çünkü daha yavaş eskirler. Ekli dökümanda kesme diski tablosu vardır.Ekli dökümana bakınız

Belli bir malzeme için doğru kesme diskini seçmek oldukça önemlidir. Sadece uygun kesme diski düşük deformasyon ve düzgün yüzey elde etmenizi garanti eder. Kesme işleminden sonra daha iyi bir yüzey, gerekli olan numune hazırlama sonuçlarını daha hızlı elde etmenizi sağlar.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11.10.10, 10:15
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
Nereden: kabuğumda
İletiler: 2
ilcan16 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Kesme İşlemi Hakkında

''bakalit bağlayıcı ''bu nedemektir
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11.10.10, 12:17
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Bakalit Bağlayıcılar

Alıntı:
ilcan16´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
''bakalit bağlayıcı ''bu nedemektir
Bakalit Bağlayıcılar: Seramik Bağlayıcılara göre daha yüksek işletme hızlarında çalışabildiklerinde ve çabuk talaş kaldırma kabiliyeti yüksek taşlarda kullanıldıklarından özellikle dökümhane ve haddehanelerde tercih edilirler. Klasik olarak 45 m/s çevresel hızda çalışabilmelerine rağmen özel formüllü ve/veya takviyeli olarak üretilen taşlarda işletme hızlarını daha da yükseltmek mümkündür. (Kesme taşları, fleks taşları gibi.)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hakkında, kesme, ışlemi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:01 .