Nüve Forum


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü hakkinda Numune Hazırlama Anlayışı ile ilgili bilgiler


Metalografik numune hazırlamada amaç numunenin -ister metal isterse seramik, sinterlenmiş karbür veya diğer bir katı malzeme olsun- gerçek yapısını açığa çıkarmaktır. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu sistematik bir yöntem uygulamaktır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.12.07, 20:55
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Numune Hazırlama Anlayışı

Metalografik numune hazırlamada amaç numunenin -ister metal isterse seramik, sinterlenmiş karbür veya diğer bir katı malzeme olsun- gerçek yapısını açığa çıkarmaktır. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu sistematik bir yöntem uygulamaktır. İşimiz sürekli olarak aynı malzemeyi, aynı durumda incelemek olduğunda, her seferinde aynı sonuçlara ulaşmak isteriz. Bunun anlamı numune hazırlama sonuçları tekrarlanabilir olmalı demektir. Anlayışımız bu dört esas üzerine kuruludur:

Sistematik olarak numune hazırlama
Numune Hazırlama bir çok malzeme için gerekli olan kesin kuralları takip eder. Aynı özelliklere( sertlik ve süneklik) sahip farklı malzemeler benzer şekilde davranırlar ve numune hazırlama esnasında aynı sarf malzemelerin kullanımını gerektirirler. Bu yüzden, Metalogram içinde tüm malzemeleri özelliklerine göre gösterebiliriz. Biz sarf malzemelerimize performanslarını tanımlamak ve en iyi uygulamalarını belirlemek için bilimsel bir açıdan bakıyoruz. Bu sistematik yaklaşım Metalografi Rehberinin temeli olan Metalografi Yöntemlerinin geliştirilmesini sağladı.

Tekrarlanabilirlik
Bir numune hazırlama yöntemi bir kez geliştirilip ayarlandığında, yöntem her uygulandığında aynı malzeme için aynı sonuçları vermelidir. Bu, yüksek standartlarda ve aynı kalitede sarf malzemesi gerektirir. Bir diğer önemli faktör ise numune hazırlama parametrelerinin kontrolüdür. Bu parametreler:

Devir hızı ve yönü
Numune üzerine uygulan yük
Aşındırıcı ve yağlayıcı tipi ve miktarı
Numune Hazırlama Süresi
Numune Hazırlamada bu faktörler işlem sonunda elde edilen sonucu kesin ve önemli şekide etkiler. Bir çok faktör otomatik ekipmanlar ile kontrol edilebilir ve ayarlanabilir.

Doğru Mikroyapı
Bizim ilgilendiğimiz, teorik olarak, bize analiz edeceğimiz yapının tam görüntüsünü gösteren bir numune yüzeyini incelemektir. Mükemmel bir hazırlama işleminden aşağıdakileri elde etmeyi bekleriz:

Deformasyon içermeyen yüzey
Çizik içermeyen yüzey
Kopma boşlukları içermeyen yüzey
Yabancı element içermeyen yüzey
Bulaşma içermeyen yüzey
Kabartı veya kenar yuvarlanması içermeyen yüzey
Isı hasarı içermeyen yüzey

Ancak mekanik hazırlama yöntemi kullandığınızda, yukarıda bahsedilen koşulları elde etmek neredeyse imkansızdır. Optik mikroskopla gözlemlenemeyen minimum bir hasar mutlaka olacaktır. Bu minimum hasar inceleme sonuçlarını etkilemez. Bu sadece çok az hasar içeren neredeyse mükemmel yüzey, genel olarak ise doğru mikroyapı olarak tanımlanır.

Kabuledilebilir Numune hazırlama Sonuçları
Sadece bir kaç özel durumda doğru yapıyı elde etmek gereklidir. Bir çok incelemede, hafif çizikler veya az oranda kenar yuvarlanması önemli değildir. Bu durumda ihtiyacımız olan kabul edilebilir sonuçlar elde etmektir. Bitmiş yüzey sadece analiz için gerekli olduğu kadar iyi olmak zorundadır. Bunun dışında uygulanacak herhangi bir artı hazırlama kademesi sadece numune hazırlama maliyetini artıracaktır.

Düşük Maliyetli Numune Hazırlama
Bitmiş yüzeyde olması gereken özellikler dışında, bizi ilgilendiren bir diğer konu da numune hazırlama işleminin ortalama maliyetidir. Numune hazırlama süresi, operatör süresi ve tüm hazırlama işlemi sırasında kullanılan sarf malzemeler maliyet üzerinde etkisi olan faktörlerdir.

En ucuz sarf malzemeleri numune başına her zaman en düşük fiyat göstermezler. Her bir ürünün ömrü ve tabi ki o ürün sayesinde elde edilen yüzeyin kalitesi fiyatla bağlantılıdır. Mesela, eğer sadece yüzeyden daha fazla malzeme alındığı için Kaba Zımparalama kademesi seçilirse, takip eden İnce Zımparalama kademesinin süresi bir önceki işlem sonucu oluşan deformasyonu gidermek için daha uzun tutulmak zorunda kalınabilir. Bu, toplam işlem süresi ve maliyeti hesaplanırken göz önünde bulundurulmalıdır
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anlayışı, hazırlama, numune

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:26 .