Nüve Forum


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü hakkinda Bakalite Alma İşlemi ile ilgili bilgiler


Numune kalıplama presi içine yerleştirilir, reçine eklenir, ve numune yüksek basınç altında ısı ile işleme tabi tutulur.İki çeşit sıcak bakalite alma reçinesi bulunmaktadır: Termoset reçineler yüksek sıcaklıklarda katılaşırlar (donarlar). Duroplastik

Like Tree1Likes
  • 1 Post By nuvekolik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.12.07, 21:31
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Bakalite Alma İşlemi

Numune kalıplama presi içine yerleştirilir, reçine eklenir, ve numune yüksek basınç altında ısı ile işleme tabi tutulur.İki çeşit sıcak bakalite alma reçinesi bulunmaktadır:
Termoset reçineler yüksek sıcaklıklarda katılaşırlar (donarlar). Duroplastik olarak da adlandırılırlar.
Termoplastik reçineler yüksek sıcaklıklarda yumuşar veya erirler ve soğutma esnasında katılaşırlar.
Termoset reçinelerin yüksek sıcaklıklarda katılaşmalarına rağmen, kalıpların basınç altında soğutulması tavsiye edilmektedir. Bu numune ve reçine arasında iyi bir yapışma ve en az büzülme oranı elde etmenizi sağlayacaktır.
Tüm Struers kalıplama preslerinde mümkün olan en kısa zamanda işlemi tamamlamak için sulu soğutma sistemi kullanılır.

ConduFast ve SpeciFast
Elektriksel amaçlar için, SpeciFast, elektriksel olarak iletken olmamasına rağmen, ConduFast ile beraber kullanılabilir. İlk olarak az miktarda Specifast ekleyerek ve sonra kalan gerekli miktarı ConduFast ile tamamlayarak, iletken bir kalıp ve yalıtkan bir yüzey elde edilebilir.

MultiFast ile IsoFast, PolyFast ve DuroFast
Maliyeti nispeten fazla olan IsoFast, Polyfast ve Durofast kullanılırken, yüzey için sadece az miktarda istenilen reçine kullanılıp geri kalan miktar maliyeti daha az olan MultiFast ile tamamlanarak maliyet azaltmanız mümkün olabilir.

Tablet halindeki Bakalit Tozları
Tablet halindeki Bakalit Tozları, çok sayıda numunenin sürekli bakalite alma işlemleri için uygundur. Boyutlarının küçük olması ve ara ramın (aynı anda iki adet numune alınmasını sağlayan paslanmaz çelik seperatör) kullanılabilmesi sayesinde aynı anda iki adet numune bakalite alınabilir. (max. 40 mm çap).
Boyutunun küçük olmasından dolayı, Tablet halindeki Bakalit Tozları bakalite alma işleminin başından itibaren numune üzerine belli değerde bir basınç uygular.B u da sadece basınca dayalı numuneler için kullanımlarını mümkün kılar.

Kalıptan ayırmak için Ayırıcı Toz
Bu toz bakalite alma işlemi başlamadan önce her zaman ramların üzerine ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Bu, reçinenin yapıştırıcı etkisinden dolayı numunenin ramlara yapışmasını engeller.

Silindir iç yüzeyi ile mesafe
Numune ile silindir iç yüzeyi arasındaki mesafe reçine içerisinde çatlak oluşmasını engellemek için minimum 3mm(1/8") olmalıdır. Bu, özellikle keskin köşeleri olan numuneler için son derece önemlidir.

Küçük Numuneler
Küçük ve ince numuneler sıcak bakalite alma işlemi süresince Struers kalıplama klipleri kullanılarak desteklenebilirler. Sıcak bakalite alma işlemi için sadece metal klipler kullanılmalıdır.

Numunelerin temizlenmesi
En iyi sonuçları elde etmek için, numunelerin temiz, kuru ve yağdan arındırılmış olması çok önemlidir.
Numuneleri gerekirse, alkol veya uygun diğer bir yağ giderici sıvı ile temizleyiniz.

Ön Isıtma
Mineraller, elektronik parçalar gibi gözenekli veya basınca hassas numuneler için, reçineyi basınç uygulamadan önce ısıtarak yumuşatmak faydalı olacaktır. Ayrıca önısıtma, termoplastik reçine, özellikle Specifast kullanılırken de tavsiye edilmektedir. Ön ısıtma genellikle hiç basınç uygulamadan gerçekleştirilmelidir.

Çift Kalıplama
Aynı anda iki adet numune bakalite alma presinin kapasitesini artıracaktır, ancak en iyi sonuçları elde edebilmek için, ısıtma süresi yaklaşık %20 oranında artırılmalıdır.

Isıya Duyarlı Numuneler
Bakalite alma işlemi için sıcaklık tüm reçineler için minimum 150oC ye kadar düşürülebilir. Bu ısıya duyarlı numunelerle çalışırken faydalı olacaktır. Eğer sıcaklık düşürülürse, tavsiye edilen ısıtma süresi artırılmalıdır. Isıya son derece duyarlı numuneler için, sıcak bakalite alma işlemi uygulanmamalıdır. Onun yerine soğuk bakalite alma reçineleri kullanınız.

Basınca Duyarlı Numuneler
Termoplastik reçineler, (özellikle SpeciFast), kullanılmalıdır. En iyi sonuçlar ilk olarak reçine ön-ısıtılarak elde edilir. (Bakınız ***8220;Ön-ısıtma***8221;).

Gözenek içeren Numuneler
Termoplastik reçineler, (özellikle SpeciFast), gözenek içeren numuneler içine iyi işlemektedir. En iyi sonuçlar ilk olarak reçine ön-ısıtılarak elde edilir. (Bakınız ***8220;Ön-ısıtma***8221;).

Bakalite alınmış bir numuneyi kalıptan geri çıkarmak
Reçine ve parametrelerin her bir numune ile doğru olarak çakışması son derece önemlidir. Termoplastik kalıplar tekrar işleme sokulabilirler. Termoset reçine ile bakalite alınmış numuneler tekrar işleme sokulamazlar. Tekrar bakalite alınmak zorundadırlar. Bakalite alınmış bir numuneyi hasar vermeden geri kazanmak garanti edilememektedir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alma, bakalite, ışlemi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:41 .