Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mühendislik Fakültesi > Maden Mühendisliği Bölümü > Kömüre Dayalı Termik Santral Uçucu Küllerinden Otoklav Yöntemi ile Hafif Tuğla Üretimi

Maden Mühendisliği Bölümü hakkinda Kömüre Dayalı Termik Santral Uçucu Küllerinden Otoklav Yöntemi ile Hafif Tuğla Üretimi ile ilgili bilgiler


Ülkemizde her yıl yaklaşık 10 milyon ton uçucu kül, kömüre dayalı termik santrallerde elektrik enerjisi üretiminde atık olarak ortaya çıkmaktadır. Büyük miktardaki bu uçucu küllerin çok az bir kısmı çimento

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.11.09, 11:56
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
İletiler: 450
grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.grafx artık çok görkemli biri.
Standart Kömüre Dayalı Termik Santral Uçucu Küllerinden Otoklav Yöntemi ile Hafif Tuğla Üretimi

Ülkemizde her yıl yaklaşık 10 milyon ton uçucu kül, kömüre dayalı termik santrallerde elektrik enerjisi üretiminde atık olarak ortaya çıkmaktadır. Büyük miktardaki bu uçucu küllerin çok az bir kısmı çimento ve beton üretiminde hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada termik santraller için büyük bir sorun teşkil eden uçucu küllerin hafif ve ısı yalıtımı yüksek tuğla olarak değerlendirilebilirle imkanları araştırılmıştır. Uçucu kül, kum ve sönmüş kireç karışımlarının yüksek basınçta buhar ile kürlenmesi yöntemi kullanılarak çeşitli deney şartlarında tuğla örnekleri elde edilmiş ve bu örnekler testlere tabi tutulmuştur. Çalışmada, termik santral uçucu küllerinden inşaat sektöründe kullanılabilecek nitelikte tuğlalar üretilebileceği konusunda ümit verici sonuçlar elde edilmiştir.

Yearly about 10 million tonnes of fly ash is produced as waste in coal fired thermal power plants in Turkey. Only a small amount of these are utilized as raw material in the production of cement and concrete. In this study, the utilization of the fly ash in the production of light weight bricks is investigated. Fly ash, sand and hydrated lime mixtures were steam autoclaved under different test conditions for production of brick samples. The results of this study suggest that it is possible to produce light weight bricks from fly ash.

1. GIRIŞ
Uçucu kül mikronize kömür ile çalışan termik santrallerde ortaya çıkan ve ülkemizde genellikle termik santral yakınlarındaki büyük alanlara atık olarak yığılan bir malzemedir. Ülkemizde özellikle linyit kömürü ile çalışan santrallerden uçucu küller 10 milyon tona varan miktarlarda atık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında uçucu küller çevresel bir sorun olarak görülmektedirler. Bu küllerin çeşitli özellikleri araştırmacılar tarafından incelenmiş ve çoğunun endüstride ve inşaat sektöründe kullanılabilir kalitede oldukları tespit edilmiştir (Bayat, 1998). Ülkemizde ve dünyada uçucu küllerin değerlendirilmesi amaciyla çeşitli araştırmalar yapılmış ve bu araştırmalar süregelmektedir. Araştırmalar neticesinde uçucu küller için özelliklerine bağlı olarak çimento, seramik, boya, plastik, tarım, çevre ve inşaat sektörlerinde bir çok uygulama alanları bulunmuştur (Baykal ve Döven 2000, Tütünlü ve Atalay, 2001, Iyer ve scot 2001, Pimraska ve ark.
2001, Pron ve ark. 2002, Toktay ve Çetin 1991). Ülkemizde uçucu kül daha ziyade uçucu küllü çimento ve beton üretiminde kullanılmaktadır. Ancak kullanılan miktarlar bu sektörlerin isteği standartlara uygun kalitedeki uçucu külün teminindeki zorluklardan ötürü diğer ülkelere kıyasla çok azdır. Ülkemizde uçucu kül kullanımının sadece bu sektörlerle sınırlı kalmasının diğer başlıca sebebi uçucu küllerin diğer sektörlerde kullanımına yönelik Ar-Ge çalışmalarının yetersizliğidir.
Kum/kireç tuğlaları (sand/lime bricks) gibi yapı malzemesi üretiminde malzemenin sertleştirilmesi CaO-Si02-H20 (C-S-H) oluşumuna dayanır (Ball ve Carroll 1999. Baoju ve ark. 2001, Peng ve ark. 1999) Kalsiyum silikat hidrat (C-S-H), Ca(OH)2 ile Si02 in 125-200 °C sıcaklılarda ve yüksek buhar basıncında bünyesine su alarak tepkimeye girmesi ile oluşur. Bu reaksiyonda öncelikle kireççe zengin bir Tobermorit jeli oluşur. Bu fazın tahmini içeriği
C7S4H,, olup, ılerlıyen reaksiyon ile daha fazla S1O2 in bünyeye alınması ile kireç oranı daha düşük bir kalsiyum silikat hidrat olan CsSÂ fazı ve sonunda C2S3H2 oluşur (Al-Wakeel ve ark., 1999). Yüksek oranda SİO2 içeren uçucu küllerin kireçle ile karıştırılıp buharla kürleme ile yapı malzemesi üretiminde kullanılması fikrinin dayanağı genelinde kalsiyum silikat hidrat oluşumudur. Klimesch ve Ray (Klimesch ve Ray, 1998) tarafından yapılan bir araştırmada AI2O3 in varlığında CaO-Aİ203-Sı02-H20 (C-A-S-H) fazının da oluştuğu gözlenmiştir. Bu sebepten uçucu küllerde bulunan AI2O3 in de kireç bazlı, buharla kürlenmiş malzeme üretiminde kalsiyum alumino silikat hidrat oluşumuna katkısı olabileceği tespit edilmiştir.
1.JPG

T. Çiçek & M. Tannverdi
Dokuz Eylül Üniversitesi Müh. Fak Maden Müh. Bölümü Bornova, izmir
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 763d72bba4a7ade_ek.pdf (238,3 KB (Kilobyte), 144x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 01.01.10, 19:02
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Kömüre Dayalı Termik Santral Uçucu Küllerinden Otoklav Yöntemi ile Hafif Tuğla Üretimi

uçucu külün agrega olarak kullanılarak alçı çimento karışımıyla işleme tabi tutulması daha ekonomik görünüyor. hem hammadde , hemde işletme ve enerji maliyeti olarak..
% 40 alçı karışımlı kül suda çözülmüyor. incelerseniz faydalı sonuçlar elde edeceksiniz.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dayalı, hafif, kömüre, küllerinden, otoklav, santral, termik, tuğla, uçucu, üretimi, yöntemi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:52 .