Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Bölgelere göre tarih > Balkanlar'ın tarihi > Balkanlar'ın Tarihi ve Bağımsızlık Mücadeleleri

Balkanlar'ın tarihi hakkinda Balkanlar'ın Tarihi ve Bağımsızlık Mücadeleleri ile ilgili bilgiler


Tarih Avrupa'nın başka hiçbir bölgesi Balkan Yarımadası kadar saldırıya uğramamıştır. Yüz yıllar boyunca saldırganlar dalga dalga doğudan ve kuzeyden Balkan Yarımadası'na girmiş ve her seferinde orada buldukları uygarlıkları yıkmışlardır. Balkanlar'a

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.11.08, 16:12
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Balkanlar'ın Tarihi ve Bağımsızlık Mücadeleleri

Tarih
Avrupa'nın başka hiçbir bölgesi Balkan Yarımadası kadar saldırıya uğramamıştır. Yüz yıllar boyunca saldırganlar dalga dalga doğudan ve kuzeyden Balkan Yarımadası'na girmiş ve her seferinde orada buldukları uygarlıkları yıkmışlardır.
Balkanlar'a ilk büyük saldırı Latince konuşan Romahlar'dan geldi. İsa'dan sonraki ilk yüzyıllar boyunca Balkanlar'ı onlar yönettiler ve Tuna Irmağı'm barbar akınlarına karşı sınır olarak belirlediler. Roma İmparatorluğu İS 364'te ikiye bölününce, Balkanlar'ın kuzeybatı ucu, Roma'nın egemenliğinde kaldı. Öbür bölümleri ise Bizans İmparatorluğu' nun egemenliği altına girdi. Bizans İmparatorluğu'nda halkın dili Yunanca'ydı (bak.BİZANS İMPARATORLUĞU).
Balkanlar'a, Romalılar'dan sonra barbar kabileleri geldi. 4. ve 5. yüzyıllarda Gotlar ve Hunlar Balkanlar'a saldırarak kentleri ve köyleri yakıp yıktılar. 6. yüzyılda kuzeyden kitleler halinde gelen Slavlar, yarımadanın eski halklarını öldürerek ya da dağlara sürerek, Balkanlar'a iyice yerleştiler. Slavlar'ın ardından 7. yüzyılda Bulgarlar gelerek büyük bir imparatorluk kurdularsa da, sonunda Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine girdiler. Bu arada Balkan halklarından ikisi, Sırplar ve Hırvatlar da ayrı birer devlet kurmuşlardı.
Birçok değişik halkın yaşadığı Balkan Yarımadası'nda barış hiç de uzun sürmüyordu. Savaşlar çıkıyor yeni egemenlikler kuruluyor, sonra da başkalarının egemenliğine girme sırası onlara geliyordu. Örneğin Sırplar'ın kurdukları güçlü devlet, 14. yüzyılda Türkler' in saldırısı sonucu yıkıldı. Avrupa'ya geçerek hemen hemen bütün Balkan Yarımadası' nı ele geçiren Türkler, Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'i 1453'te aldılar ve kent bu tarihten sonra İstanbul adıyla bir Türk kenti olarak varlığını sürdürdü.
Bağımsızlık Mücadeleleri
Her ulusun kendi kendini yönetmesi, başka bir ulusun yönetimi altında olmaması düşüncesi 19. yüzyılda Avrupa'da hızla yayılıyordu. Balkan halkları da Osmanlı egemenliğine karşı başkaldırdılar ve birer birer bağımsızlıklarını elde ettiler. 1878'de güçlü Avrupa devletlerinin düzenlediği Berlin Kongresi'nde, Romanya, Bulgaristan ve Sırbistan'ın bağımsızlığına karar verildi. Sırbistan'ın üzerinde hak iddia ettiği Bosna ve Hersek eyaletleri ise güçlü bir devlet olan Avusturya'nın egemenliğine bırakıldı. Bu durum Bosna halkında Avusturya yönetimine karşı büyük bir nefret uyandırdı ve ciddi sorunlara yol açtı. 1914 Haziran'ında, Bosna'nın başkenti Saray-bosna'da genç bir Boşnak, Avusturya Veliah-tı Arşidük Ferdinand'ı öldürdü. Avusturya bu suikastın arkasında Sırbistan'ın bulunduğunu ileri sürdü ve I. Dünya Savaşı'na varan olaylar birbirini izledi. Kuşkusuz bu olay I. Dünya Savaşı'nın nedeni değilse de, savaşın çıkmasına yol açan bir kıvılcım oldu.
Berlin Kongresi'nden sonra bile Osmanlılar, Balkanlar'da önemli bir güce sahiptiler. Ama, 1912'de bağımsız Balkan devletleri birleşerek Osmanlılar'a karşı savaş açtılar ve savaşı kazandılar. Ne var ki, ele geçirilen toprakların bölüşümünde anlaşamayınca 1913'te bu kez kendi aralarında savaşmaya başladılar. Bulgaristan'ı yenen Sırbistan ve Yunanistan, kazanılan toprakların büyük bölümünü kendi aralarında bölüştüler. Bu arada, Arnavutluk adıyla yeni bir devlet kuruldu. Yugoslavya'nın ortaya çıkışı ise I. Dünya Savaşı sonrasına rastlar. Sırplar, Hırvatlar, Slovenler, Boşnaklar ve Karadağlılar gibi değişik halklar Yugoslavya'da bir arada yaşamaktadır.
II. Dünya Savaşı'ndan sonra Balkan ülkelerinin çoğunda sosyalist yönetimler işbaşına geldi.
Tarih boyunca kalıcı bir barışın sağlanamadığı, sık sık savaşlara sahne olan Balkanlar'da, II. Dünya Savaşı'ndan sonra oluşan barış ortamı ve siyasal sınırlar bu kez de Doğu Avrupa'da komünist yönetimlerin çöküşü ve SSCB'nin dağılışıyla sarsıldı.
Doğu Avrupa üzerindeki etkisi 1980'lerin sonunda ortadan kalkıncaya değin Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya ve Arnavutluk'ta komünist partilerin denetimindeki yönetimler işbaşındaydı. Ama önce Bulgaristan'da Todor Jivkov yönetimden uzaklaştırıldı, ardından Romanya'da Nikolay Çavuşesku Aralık 1989'da bir halk ayaklanması sonucu devrildi. Yugoslavya'da gittikçe büyüyen ekonomik sorunlar, yükselen demokratikleşme talepleri ve şiddetlenen etnik çatışmalar, sonunda bir iç savaşa ve federal cumhuriyetin parçalanmasına yol açtı. Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek ve Makedonya cumhuriyetleri bağımsızlıklarını ilan ettiler.
Başlangıçta Doğu Avrupa'daki değişikliklerden etkilenmeyecek gibi görünen Arnavutluk'ta da siyasal gelişmeler 1991'de hızlandı ve 1992 başında yapılan seçimlerde Arnavutluk Emek Partisi iktidardan uzaklaştırıldı. Bulgaristan'da Ekim 1991'de yapılan seçimler sonucunda Demokratik Güçler Birliği, çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin desteğiyle iktidara geldi.
Bu gelişmeler sonucunda Balkanlar'daki eski sosyalist ülkelerde bir yandan serbest piyasa ekonomisine öbür yandan çok partili demokretik sisteme geçiş yönündeki girişimler hız kazandı.
Ama Sırp milislerin Bosna-Hersek e karşı başlattıkları savaş Birleşmiş Milletler başta olmak üzare tüm uluslararası örgütlerin, Avrupa Topluluk'larının NATO'nun ve ABD ile öbür ülkelerin çabalarına karşın tüm şiddetiyle sürüyordu.

Kaynak:1
2.cilt / s.305-314

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağımsızlık, balkanlar'ın, mücadeleleri, tarihi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:47 .