Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Ekonomi > Bankacılık > Bankalar-Bankaların Çeşitleri-Türkye'de Bankacılık

Bankacılık hakkinda Bankalar-Bankaların Çeşitleri-Türkye'de Bankacılık ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İnsanın eline çok miktarda para geçince, genellikle bir ban'saya emanet olarak yatırır. Bunun için, «bir hesap açmak Bu işlemleri yapmak için istenirse bankaya kadar gitmek bile gerekmez: sadece bir çek

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.02.09, 10:48
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Bankalar-Bankaların Çeşitleri-Türkye'de Bankacılık

[coverattach=1]İnsanın eline çok miktarda para geçince, genellikle bir ban'saya emanet olarak yatırır. Bunun için, «bir hesap açmak Bu işlemleri yapmak için istenirse bankaya kadar gitmek bile gerekmez: sadece bir çek defteri kullanılır.
Çek, para değüdir; onu . getiren kişiye parayı ödemesi için, bankaya izin veren bir kâğıt parçasıdır. Sözgelimi bir mağazada, alınan malın bedelini «nakit Bütün bankalar bu işlem ierden başka, ticaretle uğraşan kişi ve kurumlara faizle borç para verir ticaret ve sanayi kuruluşlarına katılarak ellerindeki paraları işletir.
[coverattach=2]Bankacılık Ortaçağ'dan beri, çeşitli biçimde var olmuş, özellikle XVI. yy .da, İngiltere ve Almanya'da geliş mistir.
Her gün kullanılan pari (banknot ve. madenî para), bir emisyon bankasınca basılır. Türkiye'de p ara basma hakkı, 1930 yılında bir kanunla kurulan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na verilmiştir.
Bankaların çeşitleri ve Türkiye'de bankacılık
Geniş anlamıyla, üç çeşit banka vardır: bir şehir veya bölgede iş yapan bölgesel bankalar (istanbul Bankası,Akhisar Tütüncüler Bankası, vb.) yurt içinde çeşitli şehir de bir genel merkeze bağlı olarak çalışan millî bankalar (Merkez Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası vb.); bir memleket içinde ve dışında şubeleri olan uluslar arası bankalar(Uluslar arası Endüstriyal ve Ticaret Bankası, Amerikan Bankası, İtalyan Bankası vb.).
Bankalar, yaptıkları işlere göre ay olabileceği gibi, bir başka ayırım da şöyle yapılabilir: sermayesinin tamamı devlet tarafından sağlanan devlet bankaları (Etibank, Sümerbank v.b.); sermayesinin bir kısmı devletin, bir kısmı halkın olan karma devlet bankaları (Merkez Bankası); sermayesinin tamamı, parası olan kişilerce sağlanan özel bankalar (Yapı ve Kredi Bankası, öğretmenler Bankası v.b.).
[coverattach=3]Osmanlı İmparatorluğu döneminde bankalar yabancıların ve azınlıkların elindeydi. İstanbul'daki bankerler ödünç para verme yoluyla devleti âdeta soyuyorlardı. Osmanlı döneminde kurulan tek ulusal banka çiftçilere kredi vermek amacıyla kurulan Ziraat Bankası'dır (1863).
Cumhuriyet döneminde *kapitülasyonlarla birlikte bütün yabancı bankalar kaldırıldı (bugün Türkiye'de bulunan yabancı bankalar da Türk yasalarına göre çalışır) ve ulusal bankalar kurulmağa başladı.

kaynak12-1.cilt

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Bankalar-Bankalarýn Çeþitleri-Türkye'de Bankacýlýk-para-resimleri.jpg   Bankalar-Bankalarýn Çeþitleri-Türkye'de Bankacýlýk-merkez_bankasi_tcmb2.jpg   Bankalar-Bankalarýn Çeþitleri-Türkye'de Bankacýlýk-zirat-bankasi.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bankacılık, bankalar-bankaların, çeşitleri-türkye'de

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:51 .