Nüve Forum


Finans terimleri hakkinda Tasarruf ve Yatırım ile ilgili bilgiler


Gelirin harcanmayan kısmı biriktirilir; tüketici, ileride daha tatminkâr bir harcamada bulunmak için o anda tüketimini kısıtlar, geciktirir. Mesela, ileride bir ev alabilmek için gelirinin bir kısmını biriktirir (tasarruf eder). Şöyle

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.08.13, 21:44
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Tasarruf ve Yatırım

Gelirin harcanmayan kısmı biriktirilir; tüketici, ileride daha tatminkâr bir harcamada bulunmak için o anda tüketimini kısıtlar, geciktirir. Mesela, ileride bir ev alabilmek için gelirinin bir kısmını biriktirir (tasarruf eder). Şöyle de denebilir : kişi, yaşamı boyunca gelir kaynaklanın düzenli bir duruma getirmeye çalışır, bu amaçla gelirinin en yüksek olduğu dönemde (30-60 yaş arası) onun bir bölümünü biriktirir, böylece gelirinin en düşük olduğu emeklilik dönemi için ek bir kaynak bulunmasını sağlar.
Gelirini harcamayıp biriktiren sadece tü-keticiler değildir. Tasarruf, yatmm hedefine dönük olarak, şirket kârlarının da en akılcı biçimde kullanılması demektir. Ancak işlet-melerin birikimi yatırımların tamamını kar-şılamağa yetmez. Şirketler bu açığı başkala-rının tasarruflannı kullanarak kapatır: bi-reylerin -ve ailelerin- birikimi banka ve ben-zeri malî kurumlann aracılığıyla yatırıma ‘ dönüştürülür.
Tasarruflann, toplumun ileride daha tatmin edici bir tüketimi için kullanılmadığı haller de olur. Bazen tasarruf ”emniyet akçesi Yatınm konusunda önemli olan, tasarruf-lann banka ve malî kurumlarca kullandm- lan kısmıdır. Para biriktirenler bunu gayrimenkul alımında kullanırsa, bu tasarruf, ya- tmma dönüştürülemez. Başka bir değişle gayrimenkule harcanan tasarruf ölü bir yatı-nındır, üretimde kullanılamaz, ekonominin verimliliğini artırmakta işe yaramaz. Bu ba-kımdan bir ülkenin toplam tasarrufları içinde gayrimenkule giden kısmın oram önem taşır. Bu oran ne kadar azalırsa üretime ay- nlan tasarruf o kadar artar. Toplam gelirden tasarrufa aynlan pay için de aynı şey söyle-nebilir ; bu pay azalırsa yatmmlann finans-manı da güçleşir.
Tasarruf eğilimi. 1945-1970 yılları boyunca sanayideki gelişme ve gelir artışlan sonucunda -tüketim bir yandan hızla artarken- toplam millî tasarruflarda da yüksek rakamlara ulaşıldı. Zaman zaman tasarruflannı yani gelirle tüketim arasındaki farkın artışı gelir artışından daha hızlı oldu.
Bu birikim genelde gayrimenkule yöneldi. Ne var ki, aynı dönemdeki malî birikimler de, sanayileşmiş ülkelerde, mesela emeklilik uygulamasının yaygınlaşmasına imkân sağladı: özel emeklilik fonları tasarrufların ileride gelir haline dönüştürülmesi olanağım yarattı.
1970’lerden itibaren, sanayileşmiş ülke-lerde tasarruf eğilimi (ortalama olarak) zayıfladı. Tüketim alışkanlıklarını devam ettirme çabası global birikimin azalması sonucunu doğurdu.
Aynı zamanda kriz sebebiyle malî biri-kimler de şekil değiştirdi ve banka vb. kurumlarca teklif edilen yeni « malî ürünler
Yatırım, ekonomik gelişmenin temeli olan insan-makina İkilisini daha verimli hale getirmek üzere, üretimin bir kısmının kullanılması şeklinde tarif edilebilir. Bunun sonucu olarak, ekonominin global verimliliği artar. Ancak yatınmın bir kısmı mevcudun muhafazasına aynlır : buna amortisman denir ki, vazgeçilmezdir. İşletmelerde verimlilik artışıysa kârlılık ve ücret artışı yaratır. Bu sebepledir ki yatınm, ekonomik kalkınmanın en önemli etkenlerinden biridir. Ekonomik büyüme modellerinde yatınm uzun vadeli büyümenin başlıca etmenidir, bu süreç kapitalist ekonomi
boyunca % 30 gibi yüksek bir yaünm oranını korumuş, hatta bu rakam 1978 ve 1988 yıllarında % 35***8242;e ulaşmıştır. Aynı dönemde bu oran Ingiltere (% 2) ve
ABD’de (% 15) sabit kalmıştır ; B. Almanya’da % 25***8242;ten % 20’ye inil- mişse de, gene de yüksek bir yatınm oranı sayılır. Fransa’da da durum aynıdır. İtalya’daysa net
Sanayileşmiş ülkelerde kriz, gayri safî yurt içi hâsıladaki payı olarak ölçülen tasarruflarda bir düşüşe sebep olmuştur. Bunun en önemli sebebi insanların tüketimlerini kısmak istememeleridir. Bu genel eğilim ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Gayri safî yurt içi hâsıla içinde birikimin payı Japonya’da yüksek, İngiltere’de (gözle görülür bir düzelmeye rağmen) ve ABD’de düşükbir düşüş gözlenmektedir. Kanada, yatınmlan artan tek ülkedir. Genel eğilim, birikim oranında yüksek kalmak kaydıyla, yatınmlann düşmesi şeklindedir.
tür. B. Almanya’da % 25***8242;ten % 20***8242;ye önemli bir düşüş görülmekteyse de, yatırım oram gene de yüksek sayılır. Fransa’da yatırım oranı giderek daha hızla düşmektedir. Kanada’ysa, krizden ancak 1980 yıllarında etkilenen oldukça istikrarlı bir yapıya sahiptir. İtalya 1970 sonlarında bile yüksek bir yatınm oranına sahipken, 1980 yıllannda bu ülkede de düşüş başlamıştır.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
tasarruf, yatırım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:53 .