Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Ekonomi > Kooperatifçilik > tarım kredi kooperatifleri, tarım alım kooperatifleri, tarım işleme,arazi kullanma

Kooperatifçilik hakkinda tarım kredi kooperatifleri, tarım alım kooperatifleri, tarım işleme,arazi kullanma ile ilgili bilgiler


Tek amaçlı tarım kooperatifleri Kendi içlerinde "tarım kredi kooperatifleri", "tarım alım kooperatifleri", "tarım işleme kooperatifleri", "tarım satış kooperatifleri", "arazi kullanma kooperatifleri", "tarım hizmet kooperatifleri" biçiminde ayrılabilirler. Tarım kredi kooperatifleri, üyeleri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.01.08, 13:37
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart tarım kredi kooperatifleri, tarım alım kooperatifleri, tarım işleme,arazi kullanma

Tek amaçlı tarım kooperatifleri

Kendi içlerinde "tarım kredi kooperatifleri", "tarım alım kooperatifleri", "tarım işleme kooperatifleri", "tarım satış kooperatifleri", "arazi kullanma kooperatifleri", "tarım hizmet kooperatifleri" biçiminde ayrılabilirler.

Tarım kredi kooperatifleri, üyeleri olan çiftçilere ucuz ve yeterli kredi sağlama amacıyla kurulan kooperatiflerdir.

Öncülüğünü Friedrich Wilhelm Reiffeisen yapmıştır (1849).
Kooperatif üyeleriyle tasarruf sahipleri ya da kredi kurumları (özellikle bankalar) arasında aracılık yapar ve küçük üreticilerin tek başlarına alamadıkları krediyi düşük faizle ve maliyetine sağlamaya çalışır.

Amaçları:
mevduat toplamak, kredi sağlamak, faiz oranını düşürmek,
ortaklarına kredi konusunda önerilerde bulunmak,
alınan kredinin üretimde kullanılmasına hizmet etmektir.Türkiye'de kooperatifçilik hareketi tarım kredi kooperatifçiliği alanında başlamıştır.
Arazi kullanma kooperatifleri - italya'da iki tür arazi kullanma kooperatifi vardır
Türkiye'de, tarım satış kooperatiflerinin kurulması Cumhuriyet döneminden önce Ege bölgesinde başlamış
Çok amaçlı tarım kooperatifleri
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü

Konu loli tarafından (27.01.08 saat 13:52 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 27.01.08, 13:42
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Tarım kredi kooperatifleri-Türkiye'de kooperatifçilik hareketi tarım kredi kooperatif

Tarım kredi kooperatifleri

Yalnız üyelerine ve ancak üretime katılmak koşuluyla kredi sağlarlar. Tüketim amacıyla kredi vermezler ve üyelerinin krediyi yerinde kullanmalarını sağlamak amacıyla onları sürekli denetlerler. Bu yüzden tarım kredi kooperatifleri dar bir alanda etkinlik gösterirler. Orta ve uzun vadeli kredi verirler.
Tarım kredi kooperatiflerinin başarılı olabilmeleri için merkezi bir biçimde örgütlenmeleri, bölgesel kooperatif bankaları ya da merkezi bir kooperatif bankası çevresinde birleşmeleri gerekir.

Türkiye'de kooperatifçilik hareketi tarım kredi kooperatifçiliği alanında başlamıştır.
Uluslararası kooperatifçilik ilkelerine uymayan, kendine özgü bir tarım kredi kuruluşu olmakla birlikte, 1863 yılında Niş valisi Mithat Paşa tarafından kurulan "Memleket sandıklarının Türkiye'de tarım kredi kooperatifleri işlevini gören ilk kuruluş olduğu kabul edilmektedir. Sermaye sağlama yöntemi (devlete ait boş arazilerin köylüler tarafından imeceyle işlenmesi ve ürünün satışından elde edilen gelirin sermaye olarak kullanılması) açısından ve devlet vesayetinde başlayan bir hareket oluşundan ötürü bazı uzmanlar bunları bir kooperatif olarak kabul etmezler. Ancak, amaçları ve işlevleri bakımından tarım kredi kooperatiflerine çok yaklaşırlar. Daha sonra bunlar "Menafi sandıkları" haline gelmiş ve doğrudan doğruya hükümetin denetimi altına girmiştir (1883). Dağınık olduğu için denetiminin güç olması ve tarım kesiminin kredi gereksinimlerinin artması sonucunda bu sandıklarda biriken ve 2 milyon altın liradan fazla olan sermayesi merkezi bir tarım kredi örgütü olarak kurulan Ziraat bankası'na devredilmiştir (1888). Bu banka yüz yıldan beri köylüye kredi sağlamaktadır. Daha sonra Ege bölgesindeki incir üreticilerinin yabancı tröstlere karşı korunması amacıyla "Milli Aydın bankası" adlı bir kredi kurumu gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet'ten sonra tarım kredi kooperatiflerinin gelişip yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla 1929 yılında, 1470 sayılı "Zirai kredi kooperatifleri kanunu" çıkarılmıştır.

Halen Türkiye'de en çok gelişen tarım kooperatifi türü tarım kredi kooperatifleridir.
Tarım alım kooperatifleri, üyelerinin gereksinme duyduğu üretim araçlarını (kimyasal gübre, ıslah edilmiş tohum, kesif hayvan yemi, tarım mücadele araçları vb.) en düşük fiyat ve en iyi kalitede sağlamak amacıyla kurulan, ticari bir örgütlenmeye sahip, hukuksal yönden sınırlı sorumlu tarım kooperatifleridir. Üyelerini spekülatif amaçlı işletmelerden korumak amacındadır.
Üyelerine sağladıkları malların satın alınması yönünden tüketim kooperatiflerine benzer.
Üyelerinin üretimde kullandıkları araçları toptan satın almak suretiyle hem fiyatını hem niteliğini etkiler.
Piyasada satılan tarım üretim araçlarının standartlaşması için çaba gösterir.
Gerektiğinde doğrudan üreticiyle ilişkiye geçerek aracılık giderlerini bütünüyle ortadan kaldırır.
Bazı durumlarda üst örgütleri yardımıyla bizzat üretime geçer ya da dış ülkelerdeki kooperatiflerle işbirliği yaparak bunların dışalımı yoluna gidebilir. Böylece piyasada denge sağlama işlevini yerine getirir.
Aynı zamanda üyelerine sağladığı üretim araçlarını işletmelerinde en rasyonel biçimde kullanabilmeleri için teknik önderlik yapar.
Bazen tarım kredi sistemi içinde isteyerek aracılık eder ve üyelerinin kredi gereksinimlerini de sağlar.

Bazı ülkelerde aynı zamanda köy tüketim kooperatifi işlevini de yüklenir.
Türkiye'de, tarımsal üretim araçlarının kullanımının devlet tarafından özendirilmesi ve bu araçların dağıtımının Zirai donatım kurumu, Zirai mücadele, Yem sanayii, Teknik ziraat müdürlüğü gibi devlet kuruluşları tarafından yapılması gibi nedenlerle bu kooperatif türü henüz gelişmemiştir.
Ayrıca, Türkiye'de kurulu bazı tarım kooperatiflerinin aynı zamanda tarım alım kooperatifi işlevini de üstlendikleri (örneğin tarım kredi, tarım satış, pancar üretim, çay, köy kalkınma kooperatifleri) görülmektedir.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 27.01.08, 13:44
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Arazi kullanma kooperatifleri - italya'da iki tür arazi kullanma kooperatifi vardır

Arazi kullanma kooperatifleri.

Topraksız çiftçilerin üye olduğu, devlete ya da özel kişilere ait büyük arazileri kiralayarak ortaklarının emeğini en yüksek geliri sağlayacak biçimde değerlendirmek ve ortaklarını toprak sahiplerinin kira ya da ortakçılık spekülasyonlarına karşı korumak amacıyla kurulan kooperatiflerdir. Bunlara "kooperatif çiftlikler" denildiği gibi bazı ülkelerdeki uygulama biçimlerine "entegral kooperatifler" de denir. Çünkü, israil'deki kibutzlarda olduğu gibi, bazı durumlarda kooperatif, üyelerinin yaşamlarının bütün evrelerini içine almaktadır.
Arazi kullanma kooperatifleriyle ilgili uygulama ülkeden ülkeye değişik tipler gösterir. Arazi kullanma kooperatifleri batı ülkelerinde (italya, ingiltere, israil) ve tüm sosyalist ülkelerde vardır.
Bunlardan israil'deki kibutz ve moşavlar, Eski Sovyetler Birliği'ndeki kolhozlar, Çin'deki halk komünleri en fazla bilinen tiplerdir.
Batılı anlamda gönüllü olarak kurulan arazi kullanma kooperatiflerinin en tipik ve en eski örneğiyse italya'da kurulmuş olan "Kooperatif çiftlikler"dir (Ravenna, 1886).
Bunların ilki tarımdaki işgücü fazlası nedeniyle işsiz kalan tarım işçileri tarafından kurulmuştur. Bu işçiler o zamanki yerel yönetime ait bir araziyi kirayla tutmak, birlikte işlemek ve elde ettikleri gelirden giderleri çıkardıktan sonra kalanı aralarında çalışmış oldukları gün sayısına göre paylaşmak amacıyla hareket etmişlerdir.

Halen italya'da iki tür arazi kullanma kooperatifi vardır:
"Parçalanmamış kooperatif çiftlikler" ve "Parçalanmış kooperatif çiftlikler". Birinci tipte arazi ortaklar tarafından birlikte işlenmekte, ikinci tipte kooperatifin kiraladığı arazi parçalanarak ortaklarına, kooperatifin teknik önderliği altında işletilmek üze
re kiraya ya da ortakçılığa verilmektedir, italya'daki arazi kullanma kooperatiflerinin sayısı 1 500'ü, ortakların sayısıysa 300 bin'i aşmıştır.
israil'deki "kibutz", Sovyetler'deki "kolhoz" ve Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki "halk komünler'fnin batılı anlamda kooperatifler olmadığı açıktır. Batılı bir ülke olmasına rağmen İsrail'deki kibutzların kolektif tarım ve kolektif yaşamanın en ileri belirtisi ve sözcüğün siyasal olmayan anlamıyla birer komünist örgüt oldukları ileri sürülmektedir. Kibutzlarda kişisel mülkiyet kaldırıldığı gibi, üretim ve tüketim de kolektif temellere göre yürütülmektedir.
Her birey yetenek ve becerileri göz önüne alınarak görevlendirilmekte, çalışmasına karşılık ortak fondan gereksinimleri giderilmektedir. Üyelere ücret ödenmemekte, bunlar toplu yemekhanelerde yemek yemekte, sabun, sigara gibi kişisel gereksinimlerini ve giyeceklerini kibutz mağazalarından sağlamakta, çamaşırlar kibut-zun çamaşırhanelerinde yıkanmakta, her evli çifte bir baraka ya da apartmanlarda bir oda ayrılmakta, çocuklar genellikle aileleriyle durmamakta, küçük yaştan itibaren önce kreşlere, ana okullarına, buradan da diğer okullara geçmektedirler. Kibutzlarda üretimin tüketilmeyen bölümü üyelere dağıtılmamakta, üyelere sağlanan hizmetlerin geliştirilmesinde ya da kibutzların sermayesinin artırılmasında kullanılmaktadır. Kibutzlardan çıkma olanağı vardır, ancak ayrılan üyenin ortaklaşa mallardan herhangi bir pay almaya hakkı yoktur. 1975 yılında israil'de 234 kibutz ve bunlara bağlı olarak 99 678 üye vardı.
Kolhozlar, eski Sovyetler birliği'ndeki tarım alanının % 41,3'ünü işlemektedir.
Bütün arazi devletindir. Kolhozlar bir kira ödemeksizin araziyi süresiz kullanma hakkına sahiptir. Kolhozlarda net gelir üyeler arasında bölüştürülür. Üyenin uzmanlığına ve çalışkanlığına göre aldığı gelir payı farklıdır Uzmanlık, çalışmadaki başarı vb. nitelikler dikkate alındığında uzmanlaşmış bir işçiyle niteliksiz bir işçinin ücretleri arasında bire iki fark olabilmektedir. Makinistlerin bir günlük çalışmasıysa niteliksiz bir işçinin beş günlük çalışmasına eş kabul edilmektedir. 1966'da çıkarılan bir kararnameyle her kolhoz, üyelerine, kendi belirlediği asgari bir aylık ödemekte, ayrıca yıl sonunda kolhozun gelirine göre üyelerin işgünleri sayısına oranlı olarak bir kâr payı dağıtılmaktadır.

Yıl içinde de % 50'ye varan avanslar verilebilmektedir. Kolhoz üyeleri bir eve, evlerinin çevresinde 5 da'a kadar küçük bir tarım alanına, basit tarım araçlarına ve kişisel birkaç hayvana sahip olabilmekte, hayvanlarını kolhoz topraklarında otlatabilmekte, bahçelerinde yetiştirdikleri sebze ve meyveleri koihoz pazarında serbestçe satarak kendilerine ek gelir sağlayabilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde 1958'den bu yana tarımsal üretim esas olarak halk komünleri tarafından gerçekleştirilir. Bunlar, yapıları bakımından kibutzlarave kolhoz-lara benzemekle birlikte, onlardan daha geniş kapsamlıdır ve tarımsal ve sınai üretim görevleri yanında, yöresel devlet yönetiminin görevlerini de (askerlik dahil) yüklenmişlerdir. 10-12 köyü kapsayan komünlerde 20 bin-100 bin kişi yaşar.

Halk komünü hem ekonomik, hem siyasal iktidarın temel örgütüdür. Amacı ortaklaşa üretim ve tüketimi gerçekleştirerek kolektif yaşayışa geçmektir. Mülkiyet sistemi kolektif mülkiyettir. Bununla birlikte, komün üyeleri ev, kişisel eşyalar, mobilya, bazı basit tarım araçları ve kümes hayvanlarına sahip olabilirler. Komün gelirinin tümü köylülere dağıtılmaz, devlet ve komün gelirden pay alır. Komünlerde gelirin çalışanlara bölüştürülmesi bir yıl içinde kazandıkları "iş puanı" sayısına göre yapılır. Her işin puanı "iş normu sistemi" ile önceden belirlenmiştir.
Türkiye'de arazi kullanma kooperatiflerinin hiçbir türü yoktur. Tarım satış kooperatifleri.
Üyelerinin ürün lerini en fazla gelir getirecek biçimde değerlendirmek, iç ve dış pazarlarda, bunların değer fiyatına satışını sağlamak, aracıları ortadan kaldırarak tüketicilerin ödediği paranın olabildiğince fazla bölümünü üreticilerin almasını sağlamak amacıyla kurulan kooperatiflerdir. Genellikle belirli ürünleri pazarlamak amacıyla kurulurlar. Bölgesel birlikler ve merkez birlikleri kurmaları durumunda mücadele ettikleri aracılara karşı daha büyük bir başarı sağlayabilirler.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 27.01.08, 13:47
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Türkiye'de, tarım satış kooperatifleri Cumhuriyet döneminden önce Ege bölgesinde başl

Türkiye'de, tarım satış kooperatiflerinin kurulması Cumhuriyet döneminden önce Ege bölgesinde başlamış (Aydın himayei zürra, 1911), Cumhuriyet'ten sonra çıkarılan 1935 tarihli Tarım satış kooperatifleri ve birlikleri yasası'ndan sonra bütün ülkeye yayılmıştır. Halen tarım satış kooperatiflerinin sayısı 861'e, üye sayısıysa 674 026'ya yükselmiş bulunmaktadır.
Tarım satış kooperatifleri birlikleri'nin sayısı da 22'ye yükselmiştir. 1 tane de Merkez birliği vardır. Bu sayılara tütün, pancar, çay ve hayvan üretim ve satış kooperatifleri dahil değildir.
Tarım işleme kooperatifleri. Ortaklarının tarımsal ürünlerini işleyen, işlenmiş ürünleri ortaklarına geri veren ya da toptan satış yapan kooperatiflerdir.

Ortakları olan üreticilerin işlenmesi gereken süt, üzüm, zeytin, meyve, sebze gibi ürünlerini toplu olarak, modern makinelerle, teknik elemanların denetimi altında işlemek ve temiz, ucuz, nitelikli ve standartlara uygun işlenmiş ürün elde etmek, üretim artıklarını değerlendirerek üretim giderlerini düşürmek, işlenmiş ürünleri topluca satarak yüksek fiyat elde etmek vb. amaçlan vardır.
Başlıca tarım işleme kooperatifleri sütçülük, şarapçılık, zeytinyağı, tütün kurutma, meyve ve sebze kurutma, pancar işleme, ipekböceği kurutma kooperatifleridir.
Türkiye'de tarım işleme kooperatifçiliği birkaç tarım satış kooperatifinin ikincil etkinlik alanı halinde kalmıştır, istatistiklerde bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır.
Tarım hizmet kooperatifleri. Tarım üreticilerine hizmet götüren kooperatiflerdir. Uygulama çok çeşitli tarım hizmet kooperatiflerinin kurulabileceğini göstermiştir: makine kullanma, sulama, köyleri elektriklendirme, telefon edinme, teknik rehberlik, yağmur yağdırma, kar temizleme, dondan koruma, mera ıslahı, veterinerlik hizmeti vb. alanlarda hizmet veren kooperatifler kurulabilmektedir. Tarım sigorta kooperatifleri. Hayvan hayatı ve hastalıkları, dolu, kuraklık, sel, don, bitki hastalıkları vb. tarım üreticilerini tehdit eden tehlikelere karşı kurulan kooperatiflerdir. Batı

Avrupa ülkelerinin bazılarında (Fransa, isviçre, Hollanda), ABD'de ve Ka-nada'da oldukça gelişme göstermiştir. Türkiye'de tarım sigorta kooperatifçiliği alanında ciddi bir çalışma yoktur.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 27.01.08, 13:48
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Çok amaçlı tarım kooperatifleri

Çok amaçlı tarım kooperatifleri

Ortaklarının her konudaki gereksinimlerini yerine getiren kooperatiflerdir. Daha çok ingilizce konuşulan ülkelerde ve toprak reformu yapılan azgelişmiş ülkelerdeki reform bölgelerinde rastlanır. "Köy kalkınma kooperatifleri" ve "Toprak reformu kooperatifleri" bunlara örnek gösterilebilir.
Köy kalkınma kooperatifleri. Türkiye'de 1163 sayılı yasaya göre kurulan, kırsal alana gerçek anlamda bağımsız, demokratik kooperatifçiliği getiren kooperatiflerdir.
Bu kooperatif türünden önce kırsal alanda kooperatifçilik hareketi devlet vesayetinde geliştirilmiştir. Oysa köy kalkınma kooperatiflerinde, aksine bir gelişme görülmekte ve bu kooperatifler daha sağlıklı bir biçimde gerçek sahipleri olan köylüler tarafından kurulup geliştirilmektedir.

Sayıları hızla artan bu tip kooperatifler 197Tde üst örgütlenme yoiuna gitmişler ve Ankara' da Köy kalkınma ve diğer tarımsal amaçlı kooperatifler merkez biriiği'ni (KÖY-KOOP) kurmuşlardır.
Türkiye'de halen toplam 625 376 üyesi olan 6 350 Köy kalkınma kooperatifiyle 79 birlik ve 2 merkez birliği etkinlik göstermektedir. Bu sayılara 123 235 üyesi olan 1 749 Orman köy kalkınma kooperatifi ile 9 üst kuruluş dahil değildir.


kaynak 2
11.cilt / s.6968-6969
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alım, arazi, işleme, kooperatifleri, kredi, kullanma, tarım

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:56 .