Nüve Forum


Ülkeler hakkinda Amerika tarihi ile ilgili bilgiler


Amerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleştirerek koloniler kurdu. 18.

Like Tree2Likes
  • 1 Post By nuvekolik
  • 1 Post By nuvekolik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.08.07, 19:11
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Amerika tarihi

Amerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleştirerek koloniler kurdu. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi. Koloniler, ABD'nin temelini oluşturmuştur.

İngilizlere bağlı olan koloniler, İngiliz Kralı'nın tayin ettiği bir vali tarafından yönetiliyor ve bir de meclisleri bulunuyordu. Amerika'da yaşayan bu insanların İngiltere'nin özgür vatandaşlarından farkı yoktu. 1756-1763 yılları arasında İngiltere'nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı savaşlar (Yedi Yıl Savaşları), İngiltere'nin maliyesinin bozulmasına neden olmuştur.

İngiltere'nin mali durumunu iyileştirmek amacıyla yeni vergiler koyması, Amerika'daki kolonilerin tepkisiyle karşılaştı. 1774'te toplanan 1. Filedelfiya Kongresi'nde İngiltere ile savaşa karar verildi. 2. Filedelfiya Kongresi'nde (1776) 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu kongrede İnsan Hakları Bildirisi kabul edilerek onaylandı.

Fransa, İspanya ve Hollanda'dan yardım alan koloniler, İngilizleri yendiler. İngilizler, barış istemek zorunda kaldı ve Versaille (Versay) Antlaşması imzalandı (1783). Bu antlaşmaya göre:

İngilizler, 13 sömürgenin bağımsızlığını tanıdılar.

Antillerden bazı adaları ve Senegal'i Fransa'ya verdiler. Bağımsızlıklarını ilan eden eyaletler içişlerinde serbest olmak şartıyla bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri'ni kurdular (1787).

ABD'nin Kuruluşunun Sonuçları

İnsan Hakları Beyannamesi ilan edilerek demokratik bir rejim kurulmuş ve Avrupa'ya örnek olmuştur.
Avrupa'ya karşı denge unsuru olmuştur.
Avrupa kültür ve medeniyeti yeni bir yayılma alanı bulmuştur.
Göçler sonucunda Avrupa'da işsizlik azalmış, siyasi ve dini kavgalar önemini kaybetmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 23.11.07, 16:57
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Amerika tarihi



ABD'nin ilk şehri hangisi?


Kuzey Amerika'ya 1607 yılının Mayıs ayında gelen ilk Avrupa gemileri Virginia eyaletinin bugünkü Jamestown şehri yakınında karaya ayak bastılar. Geçtiğimiz Mayıs ayındaki 400'ncü yıldönümü kutlamalarına İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth de katılmıştı. Bu kutlamalar ülkenin her yerinde ilgiyle izlenirken, Massachusetts eyaletinin Plymouth şehri, haksızlığa uğradığını belirterek tepki göstermişti.

Jamestown'a gelen 3 İngiliz gemisinden 13 yıl sonra Massachusetts eyaletine "pilgrims" olarak anılan püriten Hıristiyanlar gelerek yerleşti.

ABD Başkanı George Bush'un hafta içinde Şükran Günü konuşması için Şükran Günü geleneğinin başladığı yer olduğu konusunda yaygın bir kanaat olan Plymouth yerine, Virginia eyaletindeki Berkeley yerleşim bölgesine gidince tartışma yeniden alevlendi.

Bush'un, "Buradaki uzmanlar, Berkeley'i kuranlar ilk Şükran Günü yemeğini yediklerine, hacılar daha İngiltere'deki limandan ayrılmamıştı diyorlar. Sizin de hayal edebileceğiniz gibi, bu tür gelenekler kuzeyde çok popüler değil." şeklindeki sözleri ise Massachusetts eyaletinde tepkiye neden oluyor. Jamestown ve Plymouth şehirlerinin her ikisi de "America's Hometown (Amerikanın anavatanı)" sloganını kullanıyor.

New York Times gazetesine tartışmayı değerlendiren Pilgrim Hall Müzesi Müdürü Peggy Baker, "Elbette ki ilk yerleşim birimi Jamestown. Ancak tarihi önem olarak baktığınızda, kronolojik olarak önce olana bakmıyoruz. Plymouth, Amerika'nın yüzyıllardır süren ruhunun başladığı yer." dedi.

Baker, Plymouth'a bir daha dönmemek üzere gelen ilk hacı göçmenlerin aksine, Jamestown'a gelenlerin çoğunlukla geri dönmek üzere gelmiş, maddi fırsatlar arayan erkek maceracılar olduğuna dikkat çekiyor. Plymouth sakinleri, bugünkü her 10 Amerikalıdan birinin ABD toplumunu başlatan ilk hacı göçmenlerle akrabalığı olduğunu savunuyor

SABAH - 23 Kasım 2007, Cuma - ABD***039;nin ilk şehri hangisi?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
amerika, tarihi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:40 .