Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > adriya denizi-doğu akdeniz

Ülkeler hakkinda adriya denizi-doğu akdeniz ile ilgili bilgiler


Doğu Akdeniz'in Otranto boğazıyla İon denizine bağlanan bölümüdür. Eskiçağ'dan bu yana tarihsel ve iktisadi bir eksen olarak kullanılan Adriya denizi, yapı ve subilimi açısından değişik, öz g ün nitelikler gösterir.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By loli

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.12.07, 00:58
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart adriya denizi-doğu akdeniz

Doğu Akdeniz'in Otranto boğazıyla İon denizine bağlanan bölümüdür.

Eskiçağ'dan bu yana tarihsel ve iktisadi bir eksen olarak kullanılan Adriya denizi, yapı ve subilimi açısından değişik, özgün nitelikler gösterir.
Uzunluğu 835 km (Trieste ile Otranto arasında), ortalama genişliği 180 km'dir.
Batıda Apenninler ile kuzeyde ve doğuda Alpler'in ve Dinar dağlarının kıvrımları arasında kalan bir çöküntü havzasının merkezinde yer alır.
Havzası, kuzeyden güneye doğru, dört değişik bölüme ayrılır. Geniş bir düzlük olan en kuzey bölümüne, Po ırmağından gelen alüvyonlar dolmaktadır (derinliği bu kesimde 100 m'yi geçmez),
Orta bölümde, Pescara (Abruzzi) ile Şibenik (Dalmaçya) arasında, derinliği 200 m'yi aşan, enine konumlu bir çöküntü alanı yer alır. İtalya'daki Gargano dağının uzantısı olan yüksek eşikten, derinliği Kotor açıklarında 1 251 m'yi bulan asıl Adriya havzasına geçilir.

Adriya denizinin doğu ve batı kıyılan, yapı bakımından birbiriyle çelişir.
Gargano dağı kütlesinin oluşturduğu kesim dışında, İtalya kıyılan düz bir çizgi halinde uzanır; alüvyonlanma olayı bu çizgiselliği daha dabelirginleştirir: Özellikle Venedik bölgesinde, "lido".adı verilen denizkulakları oluşmuştur. Buna karşılık, kıvrılma sonucu yükselerek su yüzüne çıkmış Yugoslavya kıyılarında, kıyıya koşut dizilmiş, çok sayıda ince ve uzun kayalık adacıklar gözlenir (Dugi adaları).
Sığlığı nedeniyle, Adriya denizinde sıcaklık değişiklikleri önemli boyut
lara ulaşır. Yazın 28°C olan sıcaklık, kışm 5°C'm altına düşebilir.

Güney havzada %o 36 olan tuzluluk oranı, Venedik körfezinde, gerek Po ırmağının katkısı, gerek denizaltı kaynakları nedeniyle, °/oo 18' e kadar düşer. Ancona açıklarında yok denecek kadar önemsiz olan gelgit olayı, güney havzada 30 sm, kuzey havzadaysa daha belirgindir.
Suyun yüzeysel dolaşımı, doğudan batıya doğru, önce Dalmaçya, daha sonra da italya kıyıları boyuncadır. Yerel rüzgârlar bu dolaşımı etkiler; sonbaharda güneyden esen "sirokko" sıcak ve nemli, kuzeydoğudan esen "bora"ysa soğuk ve şiddetlidir (bora fırtınalarının hızı, saatte 150-200 km'yi bulabilir). Adriya denizi tarihte önemli rol oynamış, Orta Avrupa halkları için Akdeniz'e açılan bir kapı, kıyıları boyunca kurulan limanlarıyla, Doğu yolunun başlangıcı olmuştur.
Ayrıca, "Docalar kenti" diye anılan Venedik'in gelişmesini de önemli ölçüde etkilemiştir (XVI. yy. haritacıları, Adriya denizine "Venedik körfezi" adını vermişlerdi).
Ama zamanla, bir yandan kumla dolması, bir yandan da yeni ticaret yollarının bulunmasıyla, uluslararası önemini yitirmiştir.
Günümüzde Adriya denizi, yalnızca bölge ticareti açısından önem taşır: İtalya'nın bazı büyük sanayi kentleri (Porto Marghera,Ravenna, Trieste, Bari) ile Yugoslavya ve Arnavutluk limanlan (Dubrovnik, Riıjeka, Draç) Adriya kıyılarında yer alır.
Balıkçılık (sardalye, hamsi, kefal, vb.) özellikle Dalmaçya kıyılarında önemlidir. Doğal güzellikler ve uçsuz bucaksız kumsallar sayesinde, turizm de büyük ölçüde gelişmiştir.
Ayrıca, Adriya denizinde, Ravenna açıklarında kurulan Garibaldi açıkdeniz platformuyla işletilen önemli doğal gaz kaynakları vardır.


kaynak 3
1.cilt / s.20
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 13.06.08, 23:34
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
İletiler: 61
Blog Başlıkları: 2
suje yakında çok ünlü biri olacak!suje yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Cevap: adriya denizi-doğu akdeniz

Akdeniz'in bir kolu olan ve bu denizin en kuzey ucunu oluşturan Adriya Denizi, batısındaki İtalya ile doğusundaki Arnavutluk ve Yugoslavya arasında kuzeybatıya doğru uzanır. 800 km uzunluğunda ve 160 km genişliğindeki bu deniz, bir zamanlar Kuzey İtalya'daki Lombardiya bölgesini kaplıyordu. Sonraları, ırmak ve buzulların Alpler'den ve Apenninler'den getirdiği topraklarla bu yöre doldu. İtalya'daki Po ırmağı bugün bile taşıdığı topraklarla deltasını doldurmaktadır.

Adriya Denizi'nin batı kıyıları sığ ve kumluk, doğusu ise boylu boyunca kayalıktır. Kayalıkların önünde çok sayıda ada vardır.
Denizin yatağı, mercan ve deniz kabuklarıyla dolu sarımtırak bir çamurdan oluşur. En derin yeri 1.324 metre olan Adriya Denizi'nin sıcaklığı, su yüzeyinde 10°-25°C, derinlerde ise 11°-14°C arasında değişir.
Po deltasının hemen kuzeyindeki adada tarihi Venedik kenti yer alır. Venedik'in Adriya ile "evli" olduğunu göstermek amacıyla, 600 yıldır düzenlenen törenlerde altın bir nikah yüzüğü denize atılır. Bugün Adriya kıyılarının en önemli limanı Trieste'dir. Hem İtalya'nın, hem de Yugoslavya'nın Adriya kıyılarında çok sayıda dinlence yeri vardır.

kaynak 1
1.cilt / s.38
__________________
Sanat ve Tasarım
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adriya, akdeniz, denizi-doğu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:59 .